چگونه عادت به گوشی همراه را از بین ببریم؟
12 مرداد 1399 ساعت: 08:5تعدادی از برنامه‌های گوشی همراه به شما می‌گوید که چه مدت را در تلفن خود می‌گذرانید و در هر برنامه چه مدت را سپری می‌کنید. حتی اگر فکر نمی‌کنید بیش از حد با تلفن خود سرگرم هستید اما جالب نبودن برنامه و شماره‌های سخت ممکن است به شما القا کند که گوشی را کنار بگذارید.
برای رفع عادت به گوشی‌های همراه به این توصیه‌ها عمل کنید

- زنگ‌های هشدار را خاموش کنید:

اگر هر چند ثانیه یکبار، زنگ هشدار گوشی شما صدا ندهد، برای به‌روزرسانی متن، ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی، راحت‌تر می‌توانید از گوشی دوری کنید. 
پیام‌ها در گوشی محفوظ می‌ماند، مهم نیست چه مدت انتظار بکشید تا تلفن خود را بررسی کنید و اگر تامل کنید و کمی منتظر بمانید، احساس بهتر و پربارتری خواهید داشت. اگر نمی‌توانید برخی از پیام‌ها را نادیده بگیرید، مثل پیام همسر یا فرزند، می‌توانید گوشی خود را طوری تنظیم کنید تا فقط برخی از پیام‌ها را نشان دهد.

- یک نوار لاستیکی روی تلفن خود قرار دهید: 

این کار، یادآوری کوچکی است برای خاموش کردن بخشی از مغز که بدون فکر کردن کاری را انجام ندهد. اگر گذاشتن نوار لاستیکی خیلی آزاردهنده است، محافظ صفحه نمایش را امتحان کنید تا قبل از باز کردن صفحه گوشی از شما بپرسد «آیا قصد دارید وارد گوشی خود شوید؟» این کار می‌تواند شما را از دیدن خانه‌های کشاورزی که دوست ندارید، نجات دهد و 45 دقیقه از زمان شما را ذخیره کند و از سیر بدون تفکر در خانه‌های روستایی صرفه نظر کنید.

- ساعت زنگدار بگیرید:

وقتی که از زنگ گوشی برای بیدار شدن صبح استفاده می‌کنید، بیشتر احتمال می‌رود که ایمیل، پیام‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود را بررسی کنید. ساعت زنگ‌دار، حداقل دقایقی شما را از دسترس خارج می‌کند. ایده‌های دیگر مثل شارژ گوشی در طول شب در اتاق دیگر و تعیین یک زمان مشخص برای دیدن گوشی در صبح است.

- دلت را به دریا بزن:

برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که سه روز را بدون گوشی بگذرانید. این می‌تواند به شما کمک کند تا از وابستگی به گوشی رهایی یابید و در عوض کارهای جدید و سالم تری را جایگزین کنید. می‌توانید راه استفاده از گوشی را آسان کنید، مثلا فقط تماس بگیرید و پیام را در زمان معین دیگری انجام دهید و تصمیم بگیرید خودتان را با کارهای دیگری سرگرم کنید.

- زمان‌های بدون تکنولوژی:

اگر نمی‌توانید زندگی بدون گوشی را تا 3 روز تصور کنید، زمان‌های خاصی که در خانه هستید، گوشی را کنار بگذارید.
ممکن است ابزارهای دیجیتالی دیگری را نیز بخواهید استفاده کنید.) و زمان آن می‌تواند یک ساعت شب‌ها قبل از شام یا بعد از ظهر جمعه باشد. به جای آن به پیاده روی بروید یا کارت بازی کنید یا شطرنج و منچ و یا هر کاری که به شما امکان گفت‌وگو و تعامل با دیگران را بدهد، انجام بدهید. 

- برخی سرگرمی‌های آفلاین را امتحان کنید:

کارهای ساده‌ای مثل خواندن کتاب یا رفتن به پارک را با دوست خود امتحان کنید. دیگر نیاز نیست در رسانه‌های اجتماعی عکس بگذارید. درعوض، برخی از دوستانتان را دعوت کنید تا یکدیگر را به صورت حضوری ملاقات کنید. به آنها بگویید که تلفن خود را خاموش کرده‌اید و ممکن است آنها هم تصمیم بگیرند همین کار را انجام دهند.

- گذاشتن گوشی در نقطه کور خانه:

گذاشتن گوشی در حمام ایده خوبی نیست. عمدتا به دلیل بهداشت عمومی خود شماست و نیز به این دلیل که گوشی از قسمت‌های خاصی از زندگی شما حذف شود که شامل جلسات، زمان بازی با بچه‌ها و رانندگی است. این کار روشی سالم برای عادت کردن به زمان‌های کوتاه و بدون گوشی است. خودتان را اذیت نکنید:
برخی از گوشی‌های هوشمند تنظیماتی دارند که به شما این امکان را می‌دهد که هر روز بخش‌های خاصی از گوشی خود را در مدت زمان مشخصی محدود کنید. به طور مثال، می‌توانید تمام تماس‌ها و هشدارهای بین ساعت 5 تا 9 بعد از ظهر و بعد از نیمه شب را متوقف کنید. 

- برنامه‌های اضافی را حذف کنید:

این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما را دور کنند اما در صورتی که این برنامه‌ها موجود نباشد، نمی‌توانند این تاثیر را داشته باشند. شما صرفا می‌توانید با گوشی، پیام و ایمیل از طریق گوشی خود ارتباط برقرار کنید و زمانی که در رایانه هستید، می‌توانید رسانه‌های اجتماعی خود را بررسی کنید.

- ابزار مفید:

برخی از برنامه‌ها می‌توانند با قفل کردن گوشی، شما را از کارهای خاصی در ساعات مشخصی از روز یا بعد از اینکه مدت مشخصی را در گوشی وقت گذراندید، محدود کنند. با از انجام کارهایی مانند 5000 قدم در روز انجام، خود را تشویق کنید یا پاداش بگیرید.

- حقیقت را بگویید:

اگر می‌گویید «من تلفنم را در وقت شام نگاه نمی‌کنم» احتمالا فکر می‌کنند که گوشیتان را در جیب خود گذاشته‌اید و با اینکه بگویید «من نمی‌توانم تلفن را هنگام شام چک کنم» فرق می‌کند. ممکن است کلمه «نمی‌توانم» به این دلیل باشد که شما نمی‌توانید کاری را انجام دهید اما دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که چگونه این کلمه می‌تواند در معنی تفاوت ایجاد کند. 

- انتظارات خود را مدیریت کنید:

اگر می‌خواهید زمان کمتری را در گوشی خود بگذرانید اما نگران این هستید که مردم فکر کنند شما بی‌ادب هستید، یا اگر سریع جواب ندهید ممکن است ناراحت شوند، پس به آنها بگویید و بگویید که در تلاش هستید تا عادت به تلفن را ترک کنید و ممکن است مدتی طول بکشد تا دوباره به سمت گوشی بروید. 

- گوشی خود را بی‌صدا کنید:

اگر وسوسه استفاده از رایانه جیبی در شما زیاد است، داشتن تلفن همراه که فقط با آن تماس بگیرید و پیام ارسال کنید، تنها راه‌حل است. با این کار نمی‌توانید برنامه‌ای را بارگیری کند یا به اینترنت دسترسی پیدا کنید اما بسیار ارزان‌تر است و ممکن است تنها چیزی باشد که شما را از دنیای مجازی نجات می‌دهد.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو