بحران کرونا؛ کمبود و وضعیت توزیع امکانات بیمارستانی کشور
11 مرداد 1399 ساعت: 07:5یکی از شاخص‌های سلامت و درمان، تعداد تخت بیمارستانی به نسبت جمعیت است.


با توجه به اهمیت تخت های بیمارستانی در خدمت‌ رسانی درمانی و مراقبت از بیماران بخصوص در دوران کرونا، توزیع عادلانه وقیاس آن با وضعیت سایر کشورهای جهان امری حیاتی و ضروری است.


 این امر ضرورت توجه دولت، سازمان های خیریه ونیکوکار ونهادهای حامی بین المللی را به ارتقای زیرساخت های بیمارستانی و کاهش فاصله در توزیع امکانات پزشکی خاطر نشان می سازد.

 

نگاهی به آمار و ارقام، نشان از وضعیت نامناسب این موضوع در کشور دارد و عدم رعایت عدالت در توزیع تخت به گونه ای است که استان یزد با ۲۴ تخت و استان های تهران و سمنان با ۲۱ تخت، بیشترین تخت بیمارستانی به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت را به خود اختصاص داده اند. 


در سوی دیگر پس از استان بوشهر با ۸، استان های البرز و سیستان و بلوچستان با ۱۰ تخت در رده محروم‌ترین استان‌های کشور در شاخص مورد بررسی قرار دارند.

 

در واقع در این رتبه‌بندی می‌توان عدم تعادل منطقه‌ای و توزیع نامتوازن امکانات را در سطح کشور نسبت به جمعیت را به وضوح مشاهده نمود.

 

بر مبنای آمار و اطلاعات سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۷، کشور ژاپن با ۱۳۰/۵ تخت به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت در صدر جدول و افغانستان و نیجر با ۳ تخت در انتهای جدول قرار دارند. 


کشور ما با ۱۵/۶ تخت بیمارستانی به ازای هر ده هزار نفر در طبقه بندی جهانی در کنار کشورهایی همچون جمهوری دومینیکن، پرو، اردن و عمان در گروه کشورهای نسبتا محروم در این زمینه قرار می‌گیرد.


دکتر فاطمه خالقی

 

۹ مرداد ۱۳۹۹
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو