کرونا سبک خاص خود را بر هر چیزی و حتی اماکن و احکام مذهبی تحمیل کرده است.
حج متفاوت
8 مرداد 1399 ساعت: 22:5حج ابراهیمی امسال به دلیل شیوع کرونا با جمعیتی محدود از مسلمانان تابعیت‌های مختلف که درعربستان هستند، برگزار می شود. 


«هرکس مذهبی تر، انقلابی تر و انسانی تر، حتما رعایت هایش نیز بهتر، بیشتر و کاملتر» 


این یادداشت را با بخشی از پیام مقام معظم رهبری به مراسم حج امسال به پایان می رسانم.


برپایی اجتماعات مذهبی، نمازهای جمعه و جماعات، شرکت در جشن ها و عزاداری های دینی و دیدار با برادران و خواهران ایمانی، نعمت های بزرگی بوده و هستند، که محدودیت ها و محرومیت های کنونی، ما را بیش از قبل، به جایگاه، اهمیت و نیاز به آنها واقف نموده است. 

امید آنکه با آموختن درسها و عبرتهای ایام کرونا، این وضعیت آزار دهنده، به لطف و عنایت الهی به زودی برطرف شود. 

به هر حال، تا عادی شدن شرایط بر همه لازم است که موازین پیشگیری را بطور کامل رعایت کنند.


«ما همه‌ی ملّتهای مسلمان را برادران خود می دانیم، و با غیر مسلمانانی که در جبهه‌ی معارض وارد نشده‌اند با نیکی و عدالت رفتار می کنیم. غم و گرفتاری جوامع مسلمان را گرفتاری خود به شمار می‌آ‌وریم و برای علاج آن تلاش می کنیم. کمک به فلسطین مظلوم، دلسوزی برای پیکر مجروح یمن و دغدغه‌ی مسلمانان زیر ستم در هر نقطه‌ی جهان را اهتمام همیشگی خود قرار می دهیم. نصیحت به سران برخی کشورهای مسلمان را وظیفه می دانیم؛ دولتمردانی که به جای تکیه به برادر مسلمان خود، به آغوش دشمن پناه می برند و برای سود شخصی چند روزه، تحقیر و زورگویی دشمن را تحمّل می کنند و چوب حراج به عزّت و استقلال ملّت خود می زنند - آنان که بقاء رژیم غاصب و ظالم صهیونیست را می پذیرند و پنهان و آشکار دست دوستی به آنان می دهند- اینان را نصیحت می کنیم و از پیامدهای تلخ این رفتار بر حذر می داریم. حضور آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا را به زیان ملّتهای این منطقه و موجب ناامنی و ویرانی و عقب‌ماندگی کشورها می دانیم. در قضایای کنونیِ آمریکا و حرکت ضدّ تبعیض نژادی در آن هم، موضع قاطع ما جا‌نب‌داری از مردم و محکوم کردن رفتار قساوت‌آمیز دولت نژادپرست آن کشور است.»


دکتر خلیل علی محمدزاده

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو