نتایج یک بررسی اروپایی: مرگ کودکان ناشی از کرونا «بسیارکم» است
8 مرداد 1399 ساعت: 09:5به گزارش گاردین یک بررسی جدید در کشورهای اروپایی نشان می‌دهد کمتر از یک‌صدم کودکانی که آزمایش کرونایشان مثبت شده است، به علت کووید-۱۹ می‌میرند، اما‌درصد کوچک اما قابل‌توجهی از آنها دچار بیماری شدید می‌شوند. 
گروهی از پژوهشگران بریتانیایی، اتریشی و اسپانیایی پیامدهای بیماری در حدود ۶۰۰ کودک زیر ۱۸ سال مبتلا به ویروس جدید کرونا را بررسی کردند و دریافتند فقط یک‌چهارم از آنها بیماری‌ زمینه‌ای قبلی دارند. این یافته‌ها در تضاد آشکار با نتایج در بیماران بزرگسال کووید-۱۹ است که بیشترشان دارای بیماری زمینه‌ای هستند.

این گروه همچنین دریافتند که بیش از ۶۰‌درصد از کودکان با آزمایش مثبت کرونا نیاز به درمان در بیمارستان و ۸‌درصدشان نیاز به مراقبت ویژه پیدا کرده بودند. از ۵۸۲ کودک مورد بررسی، فقط 4 کودک مردند. از طرف دیگر، ۹۰ کودک یا ۱۶‌درصد هیچ علامتی را نشان ندادند.

به گفته این پژوهشگران عمده کودکان و افراد کم‌سن فقط بیماری خفیف را تجربه می‌کنند. با این وجود، شمار قابل‌توجهی از کودکان دچار بیماری شدید می‌شوند و نیاز به مراقبت ویژه دارند. این موضوع را باید هنگام برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی منابع مراقبت‌ بهداشتی با پیشرفت همه‌گیری باید در نظر داشت. شایع‌ترین علائم میان کودکان در این بررسی تب (۶۵‌درصد) بود و به دنبال آن عفونت فوقانی تنفسی (۵۴‌درصد)، در حالی‌که ۲۵‌درصد دچار ذات‌الریه شدند.

سن یک عامل خطرساز شناخته‌شده اصلی برای بیماران کووید-۱۹ است و کودکان از هنگام شروع همه‌گیری نسبت به بزرگسالان کمترین شدت بیماری را داشته‌اند. اما این بررسی نشان داد که شمار اندکی از کودکان همزمان با کووید-۱۹ دچار ویروس‌های تنفسی دیگر هم بودند و این کودکان با 3 برابر احتمال بیشتر نسبت به کودکانی که فقط کووید-۱۹ دارند، به بخش مراقبت‌های ویژه نیاز خواهند داشت.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو