اغلب بهبودیافتگان هفته‌ها پس از بهبود همچنان علامت دارند
8 مرداد 1399 ساعت: 09:5یک پژوهش ایتالیایی نشان می‌دهد بیشتر بیمارانی که از بیماری شدید کووید-۱۹ جان به در برده‌اند، حتی یک ماه پس از مرخصی از بیمارستان و به اصطلاح «بهبودی» همچنان دچار خستگی، تنگی‌نفس و سایر علائم هستند.
 به گزارش هلث‌دی این بررسی ۱۴۳ بیمار بستری‌شده را که در ماه آوریل در اوج همه‌گیری کووید-۱۹ در ایتالیا درمان شده بودند، دنبال کرد. این بیماران به طور میانگین حدود ۲ هفته در بیمارستان بستری شده و یک‌پنجم‌شان نیاز به نوعی از حمایت تنفسی پیدا کرده بودند. این بیماران به طور میانگین 5 هفته پس از مرخصی از بیمارستان پیگیری شده بودند. فقط شمار اندکی از این بیماران گفتند که زندگی‌ و وضعیت سلامتشان به حد طبیعی بازگشته است.

در واقع 4/87‌درصد از این بیماران ادامه دست‌کم یک علامت بیماری را گزارش کردند که شایع‌ترین آنها به ترتیب شامل خستگی (۵۳‌درصد بیماران) و تنگی‌نفس (۴۳‌درصد) می‌شدند. سایر علائمی که در بیماران ادامه یافتند شامل درد مفصل (حدود ۲۷‌درصد بیماران) و درد قفسه سینه (حدود ۲۲‌درصد) بود. نتایج این تحقیق در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است. فقط حدود ۱۳‌درصد از این گروه بیماران بهبودیافته گفتند در ۲۶ روز پیش از مرخصی از بیمارستان عاری از علامت بودند: «حدودی یک‌سوم بیماران گفتند یک یا دو علامت در آنها تداوم یافته است و بیش از نیمی از آنها (۵۵‌درصد) دچار 3 علامت یا بیشتری باقی مانده بودند.»

کارشناسان می‌گویند: «بسیاری از بیماران ماه‌ها پیش از تشخیص و به اصطلاح «بهبودی» از کووید-۱۹ همچنان دچار علائم ادامه‌یابنده‌ای هستند.»

درباره علت این تداوم علائم یک نظریه این است که کووید-۱۹ باعث حالتی از التهاب مزمن می‌شود، وضعیتی که در عفونت‌های ویروسی دیگر مانند ویروس اپستین-بار هم دیده می‌شود. با اینکه این بررسی کوچک نشان داد که خستگی و تنگی‌نفس شایع‌ترین علائم باقی‌مانده هستند، کارشناسان می‌گویند بیماران دیگر علائم ادامه‌دار از جمله تب کم‌شدت و علائم عصبی مانند بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن را هم گزارش کرده‌اند. همچنین نباید به اثرات کووید-۱۹ بر سلامت روانی هم توجه داشت. افرادی که علائمشان ادامه پیدا می‌کند، ممکن است دچار افسردگی و اضطراب هم بشوند و به این ترتیب این بیماری ممکن است علاوه بر ناتوانی جسمی باعث مشکلات روانی هم بشود.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو