کرونا باعث می‌شود دستگاه ایمنی به مغز حمله کند
8 مرداد 1399 ساعت: 09:5یک بررسی کوچک در آلمان سازوکاری را یافته است که ظاهرا ویروس کرونا از طریق آن بدن را به حمله به مغز وادار می‌کند.
 به گزارش رویترز علائم عصبی گوناگونی از لرزش و حمله تشنجی گرفته تا از دست رفتن هوشیاری گزارش شده است. پژوهشگران تا به حال ویروس کرونا را در مایع مغزی‌-نخاعی که به دور مغز و نخاع در گردش است، نیافته‌اند. این پژوهشگران می‌گویند به نظر می‌رسد که دستگاه ایمنی این بیماران «اتوآنتی‌بادی» تولید می‌کند که به اشتباه بافت‌ها و اندام‌های خود بدن از جمله مغز را هدف قرار می‌دهند.

این پژوهشگران نتیجه کارشان پیش از بازبینی به‌وسیله کارشناسان مستقلا و انتشار در مجله‌های علمی در سایت medRxiv قرار داده‌اند. هر ۱۱ بیمار در این بررسی دارای اتوآنتی‌بادی‌های قوی هدف‌ قراردهنده مغز بودند که به طور طبیعی در مایع مغزی-نخاعی افراد سالم یافت نمی‌شوند. این پژوهشگران در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه این اتوآنتی‌بادی‌ها تولید می‌‌شوند و آیا آنها بر ضدسایر اندام‌های بدن هم تولید می‌شوند یا نه.

این پژوهشگران می‌گویند پس از همه‌گیری ویروس آنفلوانزا در سال ۱۹۱۸ نیز حدود یک میلیون نفر از بیماران دچار علائم عصبی پایدار شدند.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو