قندخون بالا خطر مرگ ناشی از کرونا را بیشتر می‌کند
8 مرداد 1399 ساعت: 09:5پژوهشگران چینی می‌گویند بیماران با قندخون بالای غیرطبیعی با احتمال 2 برابر بیشتر ممکن است به علت بیماری کووید-۱۹ بمیرند. به گزارش خبرگزاری فرانسه این برای نخستین‌بار است که دانشمندان توانسته‌اند ثابت کنند بیماران دچار قندخون بالا (هیپرگلیسمی) که هنوز دیابتشان تشخیص داده نشده است، در معرض خطر بیشتر مرگ ناشی از کووید-۱۹ هستند.
 این پژوهشگران نتایج کارشان را در مجله «دیابتولوجیا» منتشر کرده‌اند. به گفته این پژوهشگران، بالا بودن فشارخون نیز «به طور مستقل با افزایش خطر مرگ و عوارض ناشی از کووید-۱۹ همراهی دارد.» 

این بررسی بر اساس پژوهش قبلی در بیماران دیابتی است. بررسی که در ماه مه در بیمارستان‌های فرانسه انجام شد و نتایج آن در همین مجله منتشر شد، نشان داد از هر 10 بیمار دیابتی دچار کووید-۱۹ یک نفر درگذشته است که بسیار بیشتر از میزان مرگ در بیماران بدون دیابت است. هنوز معلوم نیست چرا میزان بالای قندخون میزان‌های مرگ ناشی از کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. 

پژوهشگران چینی می‌گویند ممکن است لخته شدن خون، ضعیف شدن پوشش درونی رگ‌های خونی و نشانگان توفان سایتوکاینی (واکنش شدید دستگاه ایمنی به ویروس) نقشی در این رابطه داشته باشند. 

آنها همچنین به بیمارستان‌ها توصیه کردند از همه بیماران کووید-۱۹ و نه فقط دیابتی‌های مبتلا به کووید-۱۹ آزمایش قند بگیرند. 

البته کارشناسان می‌گویند این بررسی که در بیماران بستری در بیمارستان در ماه‌های ژانویه و فوریه انجام شده است، محدودیت‌هایی دارد. 

نوید ستار، استاد پزشکی سوخت‌وساز در دانشگاه گلاسکو که در این تحقیق شرکت داشت، می‌گوید: «بررسی جالبی است، اما نتایج آن کاملا مطابق با انتظار است.»

او افزود: «آنچه این پژوهشگران نتوانسته‌اند ثابت کنند این است که آیا هدف قرار دادن میزان قندخون در بیماران می‌تواند تفاوتی در پیامد بالینی بیماران ایجاد کند یا نه.»

کارشناسان می‌گویند لازم است کارآزمایی‌های تصادفی‌شده کنترل‌شده در این‌باره انجام شود تا به نتایج مطمئن‌تری رسید.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو