به مناسبت 7 مرداد؛ " روز جهانی هپاتیت"
پیداکردن میلیونها مورد گم‌شده مبتلا به "هپاتیت"
7 مرداد 1399 ساعت: 18:5290 میلیون نفر در جهان بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می‌کنند. بدون پیداکردن موارد تشخیص داده نشده و درمان آنها، میلیون‌ها نفر همچنان رنج می‌کشند و زندگی‌های بسیاری از بین می‌رود.


در روز جهانی هپاتیت، از مردم سراسر جهان خواسته شده تا وارد عمل شوند و آگاهی های عمومی در این راستا را ارتقاء دهند تا بتوانند این میلیون‌ها نفر را شناسایی کنند. از همین‌رو، شعار این روز در سال 2020 find the “missing millions” ( پیدا کردن میلیون‌ها مورد گم شده) نامگذاری شده‌است. 


جایگاه مطلوب ایران از نظر غربالگری "هپاتیت


نرخ شیوع هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان خون در ایران پایین‌ترین نرخ در منطقه مدیترانه شرقی(EMRO) و به ترتیب در هپاتیت B حدود 36 نفر در صد هزار و در هپاتیت C 16  نفر در صد هزار است. این در حالی است که  نرخ هپاتیت B و C  در میان اهداکنندگان در برخی از کشورهای منطقه به ترتیب  در حدود 5 % و 3 % است.


ایران جزو شش کشور منطقه مدیترانه شرقی است که غربالگری هپاتیت B را بر روی تمامی خون‌های اهدایی انجام می‌دهد .


سازمان انتقال خون ایران برنامه ریشه کنی هپاتیت C را در بین اهداکنندگان خون در پیش گرفته و به دنبال رسیدن به خطر صفر هپاتیت B در سالهای آتی است.

البته باید به روزی برسیم که مطمئن باشیم هیچ رخداد هپاتیت ب B و C متعاقب تزریق خون در کشور بروز نمی‌کند.

 

دست آورد بزرگ سازمان انتقال خون ایران در زمینه سلامت خون


در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیند های انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین 10 برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C و با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورها می باشد.


شایان ذکر است در جامعه عمومی کشور نزدیک به دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از 300 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند.


در قاره پهناور آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره جنوبی کشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده های آن هستند.


در حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان بر علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است. این شیب کاهشی، آرامش اطمینان‌بخشی را برای عزیزان مصرف‌کننده خون و فرآورده‌های آن در کشور به‌دنبال دارد.


شایان ذکر است خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون خارج می‌شود.


واکسیناسیون هپاتیت B؛ گام موثر در جهت ارتقای اهدای خون


با انجام واکسیناسیون هپاتیت ‌B در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1372 قدم بزرگی در افزایش سلامت جامعه ایرانی و بدنبال آن افزایش ضریب امنیت و سلامت خون‌های اهدایی در کشور برداشته شد.


سازمان انتقال خون ایران در زمینه آموزش جامعه اهداکنندگان خون برای راه‌های کنترل هپاتیت  BوC  در میان مراجعین به این سازمان قدمهای مهمی را برداشته‌است.


رعایت اصول خود مراقبتی در اهداکنندگان مستمرخون در کشورگام مهمی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون در جامعه اهدا کنندگان خون بوده است.


در سال 1398 میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت B در اهدا کنندگان خون در کشور 36 نفر در صد هزار اهداکننده خون بوده است.


میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت C در اهداکنندگان خون در کشور 16 نفر در صد هزار اهدا کننده بوده است.


با اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در میان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد امیدواریم میزان شیوع هپاتیت B  در بین اهداکنندگان مستمر خون  در کشور تا سال 1400 به صفر برسد.

 

همچنین در 15 سال گذشته میزان شیوع هپاتیت  C و موارد مثبت شده از 128 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1383به 16 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1398 رسیده است.


شایان ذکر است در 15 سال گذشته میزان شیوع هپاتیت B و موارد مثبت شده از 72 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1383 به 36 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1398 رسیده است


که نشان دهنده شیب کاهشی آن در میان اهدا کنندگان خون در کشور است.

در حال حاضر به طور میانگین نزدیک به 60 درصد اهدا کنندگان خون در کشور را اهدا کنندگان مستمر خون تشکیل می دهند و در بعضی از استان‌های کشور نظیر استان سمنان این میزان به 75 درصد می رسد.


ضریب امنیت و سلامت خون در اهدا کنندگان مستمر خون چند برابر بیشتر از اهدا کنندگان بار اول است.


سالانه 500 هزار اهدا کننده مستمر خون در کشور داریم که حداقل سالی دو بار اهدای خون را انجام می دهند.


هر فرد سالم در کشور در مورد آقایان 4 بار در سال و خانم‌ها 3 بار در سال می توانند خون اهدا کنند.


خون مصرفی در کشور با توجه به حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون جزو سالم ترین خونها در دنیاست و ضریب امنیت و سلامت خون در ایران بسیار بالاست.


دکتر بشیر حاجی بیگی

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران

مدیر کل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی و همکاریهای بین الملل

سازمان انتقال خون ایران

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو