ادعای دروغ تاثیربخشی مواد مخدر بر کرونا
6 فروردین 1399 ساعت: 21:1محمدرفیع جلالی، پزشک: با گسترش ویروس کرونا مشاهده شده مافیای مواد مخدر، به دروغ مطرح می‌کنند که کوکائین می‌تواند این ویروس را درمان کند، حال آنکه هیچ منبع علمی این موضوع را تایید نکرده و تمامی این ادعاها شایعه‌ای بیش نیست.
متاسفانه در فرهنگ سنتی ما این طور جا افتاده که دوای هر دردی تریاک است در حالی که واقعیت نگران کننده این است که اتفاقا، تریاک به عنوان یک ضددرد و مسکن، برخی علائم هشدار دهنده نسبت به بروز بیماری را مخفی نگه می دارد و باعث می شود این علائم، دیرتر خود را نشان داده و بنابراین، فرد نه تنها ممکن است از بیماری خود مطلع نشود، بلکه حتی مراجعه ای هم به مرکز درمانی نخواهد داشت.

نکته مهم این است که افرادی که تریاک فله را برای فروش به مصرف کنندگان، خرد می کنند هم، ممکن است ناقل بیماری بوده یا حتی با دست های آلوده، انواع آلودگی های عفونی و ویروسی را به همان تریاک منتقل کنند و باعث بیماری مشتریان شان شوند. علاوه بر این، مدل زندگی یک فرد مصرف کننده موادمخدر با مدل زندگی یک فرد غیرمصرف کننده متفاوت است.

هر چه به یک فرد مصرف کننده موادمخدر هشدار بدهی که در زمان شیوع بیماری های عفونی و ویروسی، باید از دست دادن و روبوسی پرهیز کند و باید لیوان جداگانه داشته باشد، این فرد توجهی نخواهد کرد و شاهد هستیم که مثلا لیوان چای خود را با ۴ نفر شریک می شود و در مجموع، این بی توجهی ها، می تواند این افراد را در معرض خطر بیشتر آلودگی به ویروس کرونا و حتی شدت بیماری قرار دهد.

هر نوع دود ازجمله دود تریاک یا سیگار، به مرور تغییراتی در ریه ایجاد می کند که باعث می شود فرد، مستعد ابتلا به بیماری های عفونی و غیرعفونی شود. ریه فرد سیگاری مزمن نسبت به فرد غیرسیگاری، برای ابتلا به هر نوع بیماری التهابی و غیرالتهابی و همچنین بیماری های عفونی مستعدتر است، به همین دلیل هم به یک مبتلای آنفلوآنزا یا سرماخوردگی باکتریال، توصیه می شود که در دوره بیماری، از کشیدن سیگار خودداری کند چون سیگار باعث التهاب مخاط می شود.

فرد سیگاری، در مقایسه با یک غیرسیگاری، به دلیل خشک شدن مخاط بر اثر استعمال سیگار، سرفه های بیشتری دارد که ممکن است حتی در صورت آلودگی به ویروس کرونا، سرفه های خود را تابع روال معمول تلقی کرده و بنابراین، به پزشک هم مراجعه نکند. درحالی که یک فرد غیرسیگاری، فقط هنگام سرماخوردگی دچار سرفه می شود. غیر از این، به همان اندازه که قلب یک فرد سیگاری ممکن است در معرض خطر باشد، ریه اش هم در معرض خطر است، ضمن آنکه برخی افراد سیگاری ممکن است سیگار روشن خود را با دو نفر دیگر هم شریک شوند»

مصرف کنندگان موادمخدر هم مثل افراد سیگاری، همین دود را وارد ریه می کنند علاوه بر اینکه ممکن است این افراد نسبت به تغذیه شان هم بی توجه باشند و بنابراین، سیستم ایمنی شان ضعیف تر شود. به دنبال ضعف سیستم ایمنی، علائم هشداری بدن شان هم کمتر می شود و ممکن است مثلا تب که یکی از علائم آلودگی به ویروس کروناست، در مصرف کنندگان موادمخدر چندان مشخص نباشد و بنابراین، غربالگری این گروه از بیماران در مقایسه با بیمارانی که مصرف کننده موادمخدر نیستند، دچار اختلال خواهد شد. علاوه بر این، مصرف کنندگان تریاک، معمولا در محافل اشتراکی، با وسایل مشترک همچون وافور، تریاک را استعمال می کنند که مهم ترین وسیله برای انتقال ویروس کرونا بین افراد است و از آنجا که این افراد، معمولا در مکان هایی اقدام به مصرف می کنند که تهویه مناسبی هم ندارد، این افراد، به تنهایی یا همراه با چند مصرف کننده، چون به صورت اشتراکی از یک هوای ناسالم تنفس می کنند، ممکن است بیشتر در معرض آلودگی به ویروس کرونا قرار بگیرند.

همیشه افرادی به دنبال سودجویی و سو‌ءاستفاده از شرایط بحرانی هستند. و حالا هم در شرایط شیوع وجود ویروس کرونا و پخش شدن آن در دنیا این افراد کوکائین را به عنوان درمان آن عرضه می‌کنند.

در واقع «کوکائین» ماده محرک بسیار قوی است که نه تنها وابستگی شدید روانی برای مصرف‌کننده به همراه دارد، بلکه می‌تواند عوارض مخرب جسمانی شدیدی بر روی سیستم‌های مختلف بدن مصرف‌کننده بر جای بگذارد. به طوری که در صورت مصرف مزمن کوکائین، ریه، کبد، مغز، قلب و پوست و بسیاری از سیستم‌های دیگر تحت تاثیر قرار گرفته و تخریب می‌شود. با این تفاسیر در حال حاضر با گسترش ویروس کرونا مشاهده شده است که مافیای مواد مخدر، به دروغ مطرح می‌کنند که کوکائین می‌تواند این ویروس را درمان کند، حال آنکه هیچ منبع علمی این موضوع را تایید نکرده و تمامی این ادعاها شایعه‌ای بیش نیست.

باید دانست مصرف«کوکائین» آسیب‌های بسیار زیادی برای مصرف‌کنندگان به همراه دارد و این موضوع نشان می‌دهد مافیای مواد مخدر از هر فرصتی برای جذب مشتری و تبلیغ کالاهای خود استفاده می‌کنند. در واقع هیچ مرجع علمی معتبری خاصیت درمانی کوکائین را تایید نمی‌کند، حتی استفاده یک مرتبه از ماده محرک کوکائین، عوارض جبران ناپذیری برای فرد به همراه دارد. که هیچ‌کدام از مواد مخدر و مواد محرک برای درمان بیماری‌ها توصیه نمی‌شوند و حتی اگر مواد مخدر بتوانند علائم بیماری را فروکش کنند، عوارض ناشی از مصرف اینگونه مواد به مراتب بیشتر از عوارض بیماری اولیه است.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو