توصیه دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست به افراد دارای پوست حساس
از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی رنگ و اسانس استفاده نکنید
6 فروردین 1399 ساعت: 20:1یکی از اصطلاحات پرکاربرد در حوزه سلامت پوست و مو، پوست‌‌های حساس است. پوست حساس پوستی است که نسبت به پوست‌‌های معمولی بیشتر به باد، نور خورشید، سرما و محصولات آرایشی بهداشتی و حتی هورمون‌ها، کم‌خوابی و آلودگی هوا واکنش نشان می‌دهد و در مواجهه با این عوامل ملتهب شده و رنگش قرمز یا قهو‌ه‌ای می‌شود.
افردی که پوست‌های حساسی دارند به صابون‌ها، مواد شوینده، رنگ و رایحه‌های این محصولات واکنش نشان می‌دهند. این واکنش با خارش، خشکی و قرمزی پوست همراه می‌شود. به همین دلیل افرادی که پوست‌های حساسی دارند نمی‌توانند از هر نوع محصولی برای مراقبت از پوست‌شان استفاده کنند.

پوست‌های حساس به ۴ دسته طبیعی، حساس به محیط، واکنش‌پذیر و نازک تقسیم می‌شوند. پوست‌های حساس معمولی، ژنتیکی هستند و می‌توانند با مشکلاتی از جمله اگزما، روزاسه و پسوریازیس همراه شوند.

پوست‌های حساس به عوامل محیطی در اثر مواجه با عوامل محیطی از جمله نور آفتاب، دود سیگار، آلودگی هوا و هر چیزی که در تماس با پوست باشد بروز می‌کند و با سوزش همراه است.

پوست‌های واکنش‌پذیر در اثر استفاده از محصولات مراقبت از پوست و مو قرمز و ملتهب می‌شوند و احتمال بروز جوش و پاپول روی آنها وجود دارد و در نهایت با افزایش سن پوست به‌طور طبیعی نازک‌تر و تحریک‌پذیر خواهند شد.

محصولات مناسب برای پوست‌های حساس

از آنجا که شدت، درجه و علل حساسیت‌های پوستی متفاوت است افراد بهتر است از محصولات آرایشی حاوی رنگ و اسانس استفاده نکنند. همین قانون در رابطه با محصولات شوینده، صابون و پودر‌های لباس‌شویی هم صادق است.

این افراد باید از مصرف محصولات حاوی سولفات‌ها، لایه‌بردارهایی مانند گلیکولیک، اسید سالیسیلیک، رتینوئیدها، ایزوپروپیل الکل و ضدآفتاب‌های شیمیایی پرهیز کنند.

شستن بیش از اندازه پوست نیز می‌تواند پوست حساس را تحریک کند و باعث خشکی بیش از اندازه آن شود. برای پیشگیری لازم است از پاک‌کننده‌های ملایم به‌جای صابون‌ها و اسکراب‌ها استفاده کرد. این افراد باید به دنبال محصولاتی باشند که از سد دفاعی پوست مراقبت کرده و آن را تغذیه کند.

گلیسیرین، اسید هیالورونیک و کره شیا رطوبت و نرمی پوست را بالا برده و به‌دلیل داشتن سرامیدها و اسید‌های چرب، چربی روی پوست را تقویت می‌کنند.

افراد دارای پوست حساس آرایش نکنند

بهتر است افرادی که پوست حساسی دارند آرایش نکنند، اما اگر اینکار لازم است می‌توانند برای آرایش از مواد معدنی و محصولاتی بر پایه سیلیکون که برای این نوع پوست‌ها مناسب است، استفاده کنند. همچنین نباید از محصولات آرایشی ضدآب استفاده کرد و برای پاک‌کردن آرایش نیز باید حتما از پاک‌کننده‌های مخصوص کمک گرفت.

افرادی که پوست‌های حساسی دارند باید برای چشم‌ها به‌جای خط چشم مایع از مداد چشم استفاده کنند زیرا خط چشم‌های مایع عمدتا حاوی لاتکس هستند و محرکند.

تمامی افراد باید به مدت زمان ماندگاری محصولات آرایشی و تاریخ انقضای آن توجه داشته باشند زیرا محصولات تاریخ گذشته می‌تواند زمینه‌ساز آلرژی و حساسیت شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو