از انواع حوله ها تا مهم ترین نکته هایی که باید در حین استفاده از آنها رعایت کرد
گشتی در دنیای «حوله‌ها»
5 مرداد 1399 ساعت: 17:5وقتی صحبت از بهداشت و نظافت می‌آید، بی‌شک حمام کردن و دوش گرفتن یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که برای این منظور وجود دارد اما علاوه بر شستشو توجه به بخش دیگر این اقدام بهداشتی، انتخاب و استفاده از «حوله» تمیز است تا بار دیگر آلودگی‌ها به بدن بازنگردد.
 امروزه انواع حوله‌ها در اندازه، رنگ و جنس مختلف در بازار به فروش می‌رسد که گرچه شاید رسالت همه آنها خشک کردن بدن پس از شستشو باشد اما بهتر است کمی اصولی‌تر به این وسایل نگاه کنیم و با انتخاب بهترین نوع، بهترین استفاده را برای کاربردهای مختلف داشته باشیم.

انواع حوله


حوله تن‌پوش: حوله تن‌پوش در وهله اول باید متناسب با قد و اندام فرد انتخاب شود؛ چه بزرگسال و چه کودک. استفاده از این نوع حوله به دلیل اینکه فرد به راحتی می‌تواند پس از حمام، بدن را کاملا بپوشاند و خشک کند، طرفداران زیادی دارد که البته اندازه متناسب با دور کمر خیلی مهم‌تر از قد آن خواهد بود. معمولا تن‌پوش‌ها دارای کمربند و کلاه هستند که استفاده را بهتر و کامل‌تر می‌کند و پس از روی هم قرار گرفتن دو لایه حوله به خوبی با‌ بند محکم می‌شود. باید توجه کرد جنس حوله تن‌پوش از الیاف با قدرت جذب بالا باشد یا اینکه حتی‌الامکان در انواع ابریشمی، آستری از جنس نخی داشته باشد. الیاف پنبه‌ای بهترین جنس برای این حوله‌ها هستند اما امروزه حوله‌هایی از جنس الیاف بامبو نیز به علت جذب بالای آب کاربرد زیادی دارد. تن‌پوش‌ها برای گرم نگه داشتن بدن کودک و عدم نیاز به لباس پوشاندن او در فضای محدود حمام بسیار مناسب هستند.

حوله حمامی بزرگ: حوله حمامی شبیه ملحفه اما از جنس حوله و با ابعاد 100 در 150 یا 70 در 140 سانتی‌متر است که بدن را پس از دوش گرفتن می‌پوشاند. این نوع حوله‌ها معمولا برای خشک کردن سریع بدن استفاده می‌شوند و از نظر اینکه فضای کمتری نسبت به تن‌پوش‌ها می‌گیرند، انتخاب خوبی برای قفسه‌های کوچک خواهند بود. همچنین نسبت به تن‌پوش‌ها قیمت پایین‌تری دارند و در زمان شستشو به آب و مواد شوینده کمتری نیاز است بنابراین مقرون به‌صرفه‌تر هستند. این نوع حوله‌ها در اجناس مختلفی به فروش می‌رسند. بهتر است یک حوله کوچک‌تر برای خشک کردن سر کنار آن انتخاب شود. خشک شدن زودتر این حوله نسبت به تن‌پوش یک مزیت دیگر انتخاب آن خواهد بود.

حوله شنا یا حوله کوچک حمام: این حوله که معمولا 50 در 100 یا 40 در 60 سانتی‌متر اندازه دارد برای خشک کردن صورت یا موها مناسب است و معمولا «حوله مهمان» یا «حوله شنا» نامیده می‌شود. گرچه این حوله نمی‌تواند مانند حوله بزرگ تمام بدن را بپوشاند اما می‌تواند بدن را در زمان خشک کردن سریع گرم نگه دارد. چنین حوله‌هایی نیز به دلیل اندازه کوچک بسیار کاربرد دارند و اولین انتخاب در صورت کمبود فضای چمدان خواهند بود. البته انواع نخی حوله‌هایی با این اندازه به‌رغم اینکه بسیار جاذب هستند، جای کمتری می‌گیرند. خشک شدن سریع‌تر این حوله نسبت به انواع بزرگ‌تر مزیت دیگر آنها خواهد بود.

حوله دستی: همان‌طور که از نامش برمی‌آید تنها برای خشک کردن دست‌ها کاربرد دارد و معمولا به اندازه 30 در 30 سانتی‌متر است. این نوع حوله نسبت به دیگر حوله کاربرد بیشتری دارد و بارها در طول روز استفاده می‌شود. کوچک بودن حوله دستی این مزیت را دارد که زود خشک می‌شود و از طرفی می‌توان یکی از آنها را در کیف دستی همراه خود داشت. همچنین به خوبی می‌توان این حوله‌ها را با رنگ و تزئینات سرویس بهداشتی و آشپزخانه هماهنگ کرد و جلوه زیبایی به آنها داد.

پادری


پادری یا زیرپایی یکی از وسایل جانبی حوله‌هاست که پس از دوش گرفتن برای خشک کردن پاها استفاده می‌شود. سطح پشت آن با لایه لاتکس ضدلغزش پوشیده شده تا مانع لیز خوردن و افتادن شود. پیش از رفتن به حمام باید پادری را در قسمت خروجی پهن کنید تا مجبور به راه رفتن روی فرش، موکت و... نباشید. پادری‌های حمام معمولا دارای الیاف بلندی هستند تا آب اضافی بدن و پا به خوبی جذب شده و مانع لیز خوردن روی سطح سرامیک یا پارکت شود. همچنین ایستادن روی پادری مانع احساس سرمای زمین می‌شود و در مواردی که دمپایی مناسب حمام در دسترس نیست می‌توان از حفظ نظافت و خشک شدن پاها مطمئن شد.

پادری‌های از جنس پنبه‌ای اسفنجی جاذب‌تر و نرم‌تر هستند اما پادری‌های از جنس الیاف مصنوعی قدرت جذب آب کمتری دارند اما طول عمرشان بیشتر است و سریع‌تر خشک می‌شوند.

لیف


معمولا کنار سرویس‌های حوله لیف کوچکی برای شستشوی بدن نیز وجود دارد. گرچه لیف باید متناسب با دست فرد انتخاب شود اما اندازه استاندارد آن 15 در 21 سانتی‌متر است. مزیت این نوع لیف‌ها نسبت به لیف‌های زبر، نرمی آنهاست که به پوست آسیب نمی‌رساند و به‌خصوص برای کودکان و پوست‌های حساس توصیه می‌شود.

هر حوله با جنسی متفاوت


پنبه: استفاده از الیاف پنبه‌ای و به عبارتی نخ از دیرباز مهم‌ترین روش برای بافت حوله‌ها بوده است زیرا این الیاف، آب را خیلی سریع جذب می‌کنند. حوله‌هایی که فقط از الیاف پنبه تهیه می‌شوند بسیار نرم و لطیف هستند اما گاهی در حوله‌ها مقداری الیاف ابریشمی نیز استفاده می‌شود که بر ماندگاری حوله می‌افزاید. بعضی حوله‌ها نیز ترکیبی از پنبه و پلی‌استر هستند که برای موارد استفاده مکرر مانند هتل‌ها مناسب‌اند و از طرفی مقرون به‌صرفه‌تر خواهند بود. البته کیفیت حوله با توجه به نوع محصول پنبه متفاوت است و بعضی از آنها علاوه بر قدرت جذب بالا، نرمی و ماندگاری بیشتری نیز دارند.

پنبه ارگانیک: گرچه در تولید پنبه ارگانیک از مواد آفت‌کش، سموم و کودهای شیمیایی استفاده نمی‌شود، الیاف آنها از نظر کیفیت تفاوتی با پنبه‌های دیگر ندارند. در واقع کنار تاثیر خوب در جذب بالای آب و نرمی این الیاف، پنبه‌های ارگانیک این مزیت را دارند که با محیط‌زیست سازگارند زیرا فاقد مواد آسیب‌زا هستند. همچنین استفاده از این الیاف برای پوست‌های حساس، نوزادان و کودکان پیشنهاد خوبی است زیرا مانع بروز هر گونه حساسیتی می‌شود.

میکروفیبر: حوله‌های بافت‌شده از الیاف میکروفیبر ترکیبی از الیاف مصنوعی هستند که برای ایجاد جذب آب بیشتر، فرایند خاصی روی جداسازی تارها انجام می‌شود. این حوله‌ها بسیار نرم و مقاوم هستند زیرا الیاف میکروفیبر بافتی محکم‌تر نسبت به الیاف طبیعی مانند پنبه دارند. حوله‌های میکروفیبر به‌عنوان حوله دستی و حوله حمامی کوچک انتخابی عالی هستند زیرا تاثیر خوبی در جذب آلودگی‌ها و مواد آرایشی باقیمانده روی صورت و از طرفی رطوبت موهای بلند دارند. همچنین نرمی آنها باعث می‌شود به راحتی جمع شوند و در چمدان جاگیر نباشند. البته نباید قیمت بالاتر آنها را نسبت به حوله‌های پنبه‌ای در نظر گرفت.

الیاف بامبو: حوله‌های بافته‌شده از الیاف بامبو نه‌تنها نرمی باورنکردنی دارند، بلکه کاملا با محیط‌زیست سازگارند زیرا بامبو گیاهی است که بدون نیاز به آفت‌کش و کود رشد می‌کند. نبود این ترکیبات شیمیایی در حوله همچنین مانع بروز حساسیت‌های پوستی می‌شود، درنتیجه انتخاب خوبی برای نوزادان، کودکان، مبتلایان به حساسیت‌های پوستی یا افراد دارای پوست‌ حساس خواهد بود. الیاف بامبو همچنین خواص آنتی‌باکتریال طبیعی دارند که مقاومت حوله را در برابر رشد و تکثیر عوامل بیماری‌زا افزایش می‌دهد.

پشم: حوله‌های تهیه‌شده از پشم مصنوعی قدرت جذب بالا و از طرفی ماندگاری طولانی دارند و معمولا در تن‌پوش‌های بلند برای افرادی که مایل به احساس گرمای مطلوب پس از حمام هستند، پیشنهاد می‌شود. در مواردی نیز حوله از پشم طبیعی گوسفند بافته می‌شود که گرچه نرمی عالی دارد اما به طور کلی قدرت جذب آب این نوع حوله‌ها بسیار کم است.

ابریشم: حوله‌هایی که از الیاف ابریشم و ساتن تهیه می‌شوند، بسیار شیک و زیبا هستند. این تن‌پوش‌ها نازک، ظریف و سبک‌وزن هستند و برای فصول گرم مناسب خواهند بود. البته این نوع حوله‌ها گرانقیمت و لوکس هستند و برای حفظ کیفیت حوله باید به اصول ذکرشده روی بسته‌بندی محصول توجه کرد.

الیاف نایلونی: حوله و تن‌پوش‌هایی که از الیاف نایلونی بافته می‌شوند به راحتی تمیز می‌شوند و مقرون به‌صرفه هستند اما این تنها ویژگی است و این حوله به طور کلی تاثیر خوبی در جذب آب و رطوبت بدن ندارد.

به خاطر داشته باشید که...

• برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، ست کامل حوله بخرید.
• برای اینکه سرویس بهداشتی و حمام زیباتری داشته باشید رنگ و تزئینات حوله را طوری انتخاب کنید که هماهنگ با دیگر وسایل باشد.
• حوله‌هایی را انتخاب کنید که علاوه بر جنس مطلوب، از دیگر ملزومات مانند روبان، نوار و... باکیفیت در آن استفاده شده باشد.
• حوله‌های بسیار ضخیم نخرید زیرا علاوه براینکه در زمان استفاده راحت نیستید، مدت خیلی بیشتری برای خشک شدن لازم خواهد بود.
منبع: www.linternaute.fr
ترجمه: مریم سادات کاظمی

شستشوی حوله؛ مهم‌تر از آنچه تصور می‌کنید!

زمانی که کاملا بدن خود را در حمام شسته و خشک می‌کنید، حتما از احساس تمیزی بدن لذت می‌برید. مسلما پس از شستشوی صحیح پوست و مو، سطح آلودگی‌ها به کمترین حد می‌رسد اما از تمیز بودن حوله و تن‌پوش هم اطمینان دارید؟

تعجب نکنید؛ به‌رغم ظاهر تمیز و عاری از لکه، حوله‌ها جزو وسایلی هستند که خیلی زود آلوده می‌شوند. در واقع، حوله به دلیل اینکه رطوبت زیادی را جذب می‌کند و مدت زمانی طول می‌کشد تا خشک شود، محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌هاست زیرا این موجودات میکروسکوپی عاشق محیط مرطوب گرم و مرطوب حمام و PH خنثی حوله‌ها هستند. مسلما بدن به کمک صابون، شامپو و دیگر شوینده‌ها به خوبی تمیز می‌شود اما نمی‌توان مانع فعالیت مداوم میکروب‌ها، سلول‌های مرده پوست، قارچ‌ها، باکتری‌ها، بزاق دهان و ترشحات دستگاه تناسلی شد که همه اینها در زمان شستشو به حوله منتقل می‌شود و اگر به شستشوی حوله و خشک شدن آن دقت نشود قطعا دوباره به پوست تمیز برمی‌گردند.

هرگز حوله را قرض ندهید: همه ما حوله را همانند مسواک، شانه، لیف و... یک وسیله بهداشتی شخصی می‌دانیم اما ممکن است در شرایطی مانند سفر این مساله کمی نادیده گرفته شود. به خاطر داشته باشید که باکتری‌هایی که از پوست یک نفر به حوله منتقل می‌شود، غالبا در شرایط طبیعی و سلامت باعث ابتلا به بیماری در وی نمی‌شود اما به راحتی می‌توانند زمینه‌ساز ‌جوش و عفونت‌های قارچی در دیگران شوند.

شستشوی مرتب حوله‌ها را فراموش نکنید: شستشوی حوله هر 3 روز یک مرتبه راهکار خوبی برای نظافت این وسیله است. البته اگر هر روز دوش نمی‌گیرید، یک مرتبه در هفته کافی خواهد بود. همچنین پس از هر نوبت دوش گرفتن، حوله را در فضای باز و جریان هوا پهن کنید تا کاملا خشک شود؛ به عبارتی هیچ گاه حوله مرطوب را در حمام باقی نگذارید. در هر صورت نباید منتظر ظاهر شدن بوی نامطبوع رطوبت یا لکه‌های آلودگی روی حوله باشید! همچنین اگر در شرایطی هستید که حوله مشترک استفاده می‌کنید، شستشوی روزانه حوله لازم است. البته این عادت نادرست را کنار بگذارید.

از «لیف» غافل نشوید: بدون شک لیف یکی از آلوده‌ترین وسایل حمام است زیرا از سر تا نوک انگشتان پا در تماس با پوست است و در نهایت نیز بدون شستشوی خاصی تنها آبکشی شده، کنار گذاشته می‌شود و چند ساعت طول می‌کشد تا خشک شود. باقی ماندن لیف خیس در حمام بهترین محیط را برای زندگی باکتری‌ها فراهم می‌کند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که حتما پس از حمام، لیف را شسته و در محیط باز قرار دهید تا به خوبی خشک شود. همچنین برای حفظ سلامت پوست بهتر است لیف‌های نرم را انتخاب کرد و هرگز با شدت روی پوست کشیده نشود زیرا لایه محافظ پوست را از بین می‌برد.

«پادری»؛ گذرگاه باکتری‌ها و قارچ‌ها: پادری‌های حمام بسیار نرم هستند و ایستادن روی آن برای خشک شدن پا بسیار عالی است اما همین پرزهای نرم و گرم مامن خوبی برای میکروب‌ها خواهد بود زیرا آلودگی پاها پیش از حمام و رطوبت پس از شستشو در آنجا می‌گیرد و بدتر اینکه همه اعضای خانواده روی آن قدم می‌گذارند. برای اینکه نظافت این وسیله تا حد امکان رعایت شود، حتما شستشوی هفتگی را در نظر داشته باشید و هرگز با دمپایی و به‌خصوص کفش روی آن راه نروید.

حوله‌ها را جداگانه بشویید: به خاطر داشته باشید که حوله‌ها خیلی زود پرز و رنگ را منتقل می‌کنند و نه تنها ممکن است بافت آنها تغییر کند بلکه پارچه‌های دیگر را نیز خراب می‌کنند. حتما پیش از شستشوی حوله‌ها آنها را از سایر لباس‌ها جدا کرده و به‌خصوص به تفاوت رنگ نیز دقت کنید. برای شستشوی حوله نیاز به مقدار کمتری از شوینده خواهد بود که برای حوله‌های با الیاف ظریف مانند حوله‌های ابریشمی باید شوینده‌های ملایم‌تر انتخاب کرد. در افزودن مواد نرم‌کننده نیز افراط نکنید زیرا گرچه لطافت بیشتری به حوله‌ها می‌دهد اما از قدرت جذب رطوبت می‌کاهد. همچنین در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری‌های پوستی، نوزادان و کودکان باید حوله جداگانه شسته شود.

حوله «نو» را پیش از استفاده بشویید: شستشوی حوله نو شاید عجیب به نظر برسد اما باعث جدا شدن نرم‌کننده‌های صنعتی می‌شود که برای افزایش زیبایی و جلوه حوله به آنها زده می‌شود و البته این مواد قدرت جذب آب را کاهش می‌دهد. البته در شستشوی حوله نو باید دقت داشت زیرا ممکن است رنگ آن تغییر کند. برای این کار از کمترین مقدار مواد شوینده استفاده کرده و کمی سرکه سفید نیز در زمان شستشو اضافه کنید. سرکه باعث تثبیت رنگ و جلوگیری از کمرنگ شدن حوله در شستشوی بعدی می‌شود. این ترفند تثبیت رنگ را در دو یا سه نوبت اول شستشو نیز می‌توانید تکرار کنید. استفاده از سرکه سفید علاوه بر این باعث ضدعفونی حوله‌ها می‌شود.

به دمای آب دقت کنید: گرچه آب گرم به تمیز شدن الیاف از جمله حوله‌ها کمک می‌کند اما نباید بیش از حد گرم باشد. حوله‌های سفید و با رنگ روشن را می‌توان با آب 60 درجه سانتی‌گراد شست اما برای حوله‌های رنگی بیش از 40 درجه سانتی‌گراد توصیه نمی‌شود که اگر حوله از الیاف ظریف‌تر باشد یا تزئینات خاصی داشته باشد، آب سردتر بهتر خواهد بود. البته توصیه‌های شستشو روی بسته‌بندی حوله را نیز عایت کنید.

بلافاصله حوله را خشک کنید: پس از شستشوی حوله، آن را فورا از ماشین لباسشویی بیرون آورده، تکان دهید و در محیط باز پهن کنید. هرگز نباید حوله مرطوب را در ماشین لباسشویی یا لباس باقی گذاشت زیرا خیلی سریع باکتری‌ها و کپک‌ها در آن رشد می‌کنند. همچنین تا پیش از اینکه حوله کاملا خشک نشده، آن را تا نکنید.

منابع:www.PassportSanté.fr
www.Wikihow.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو