چگونه مدیریت زمان را به کودک بیاموزیم؟
3 مرداد 1399 ساعت: 18:5زمانی را ‌که ما با فرزندانمان در منزل سپری می‌کنیم می‌تواند بر تربیت حال و آینده آن‌ها تاثیرگذار باشد. کودک باید یاد بگیرید که چگونه زمانی‌که در منزل سپری می‌کند را مدیریت کند چون به لحاظ شخصیتی، در بزرگسالی به این ویژگی نیاز خواهد داشت. 

خانه مکانی است که اعضای خانواده بیشترین وقت خود را در آن می‌گذرانند. لحظاتی که آن‌ها با هم سپری می‌کنند باید سرشار از انرژی مثبت و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در کانون گرم خانواده، کودک باید بیاموزد که چگونه زمان خویش را در منزل مدیریت کند تا بهترین و بیشترین بهره را ببرد.

 

هر یک از اعضای خانواده نیازهای مادی، شخصی و نیز عاطفی مخصوص به خود دارند. این نیازها در هر سنی متفاوت هستند. در این میان، تفریح و سرگرمی بخش مهمی از زندگی در خانه را تشکیل می‌دهند و درحقیقت برای خوشحالی و حال خوب خانواده لازم و ضروری‌اند. با این حال اگر زمان زیادی را به تفریح و سرگرمی اختصاص دهیم، قطعاً از دستیابی به اهداف بزرگتری باز می‌مانیم. 

 

بنابراین دانستن این موضوع که چگونه زمان خویش را در منزل مدیریت کنیم، امری مهم و بسیار حیاتی به شمار می‌رود. هر لحظه‌ای که در روز سپری می‌کنیم، باید سودمند باشد، به سعادت و حال خوب ختم شود و از همه مهمتر به دستیابی به اهداف بزرگ‌تر منتهی گردد. 

 

یادگیری مدیریت زمان در منزل

 

زمان نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و دقیقاً به همین دلیل هر کاری که با آن انجام ‌دهیم، تبعات و عواقب خاص خود را دارد. فواید سازماندهی زندگی روزمره در هر سنی قابل مشاهده است. بزرگسالان مسئول این آموزش به کودکان هستند. آن‌ها باید به فرزندان خویش از همان سنین پایین بیاموزند که وقت خود را مدیریت ‌کنند و نسبت به این وظیفه مسوولیت‌پذیر باشند.

 

توصیه‌هایی برای استفاده بهینه از زمان در منزل

 

1. برنامه کاری ایجاد کنید و در این مورد الگوی فرزندانتان باشید

 

این به ما کمک می‌کند تا مهم‌ترین کارها را به خاطر بسپاریم چون اغلب اوقات وقتی در مقابل حجم انبوهی از کارها و وظایف قرار می‌گیریم، کارهای اصلی را به سرعت فراموش کنیم، بنابراین لازم است تا اولویت‌بندی کنیم که نخست چه کاری انجام شود. اما این برنامه فقط یک ابزار است و همیشه حرف اول و آخر را نمی‌زند و قطعاً در موقعیت‌های مختلف تغییر خواهد کرد. 

 

کارهایی که روزانه انجام می‌دهیم، به ما امنیت می‌دهند اما ممکن است گاهی اوقات بیش از حد حجیم و زیاد شوند. گاهی اوقات وقتی کارها و وظایف‌مان را لیست می‌کنیم، همین لیست ما را تبدیل به بردگان خود می‌کنند و وسیله‌ای می‌شوند تا ما از اهداف‌مان فاصله بگیریم، بنابراین، هر از گاهی لازم است تا آن‌ها را فراموش کنید. 

 

2. ایجاد تعادل میان وظایف و سرگرمی‌ها

 

زندگی فقط به وظایف و رعایت اصول اجرای آن‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه لازم است زمانی را به استراحت و  سرگرمی اختصاص دهیم. برای بچه‌ها، کارهایی که در اوقات فراغت به عنوان سرگرمی انجام می‌دهند، خیلی مهم و حیاتی ست. اوقات فراغت که برای رشد و روند یادگیری کودک لازم و ضروری هستند، زمانی‌ است که وی در طی آن بازی یا ورزش می‌کند. 

 

بازی‌های کودکان زمانی مشکل‌ساز می‌شود که کودک به این بازی‌ها بیشتر از فعالیت‌های تولیدی و فکری اهمیت بدهد. این قضیه بیشتر در کودکان و نوجوانان بزرگتر دیده می‌شود که بیش از حد تلویزیون تماشا می‌کنند یا وقت زیادی را صرف دستگاه‌های الکترونیکی یا بازی‌های بی‌تحرک می‌کنند، بازی‌هایی که در آن‌ها هیچ‌گونه تحرک و فعالیتی ندارند.

 

3. زمان را به محبت و تعامل اجتماعی و خانوادگی اختصاص دهیم

 

اغلب اوقات زمانی ‌که با دیگران زندگی می‌کنیم، محبت کردن را از یاد می‌بریم حال آن‌که ما خودکار نیستیم، و به نوازش و بوسه، ابراز کلامی عشق، ارتباط عاطفی و گفتگو نیاز داریم. به لطف همه اینها عزت‌نفس خوبی کسب خواهیم کرد و از یک محیط خانوادگی گرم برخوردار خواهیم شد.

 

4. خانه، مکانی برای پروژه‌های زندگی آینده

 

به فرزندان‌مان بیاموزیم که پروژه‌های شخصی که پایه و اساس آینده است، محدود به مدرسه یا کار نمی‌شوند. آنها این قابلیت را دارند تا در خانه نیز ادامه ‌یابند، بنابراین باید فضای زمانی لازم برای گسترش آن‌ها در منزل فراهم گردد.  

 

5. گنجاندن گردش و سفر در برنامه خانوادگی

 

هر از گاهی لازم است تا از منزل خارج شویم. این کار علاوه بر این که باعث تقویت روحیه همه اعضای خانواده می‌شود، این امکان را می‌دهد تا قدر و ارزش محیط گرم و امن خانه را بیشتر درک کنیم. یادمان باشد خانه زندان نیست. البته ‌که در خیال کودکان، خاطره‌های شاد و سفرهای تفریحی همراه با خانواده هیچگاه از بین نمی‌روند. 

 

مزایای مدیریت خوب زمان در خانه

 

وقتی یاد می‌گیریم که چگونه زمان خود را در منزل مدیریت کنیم، خودبه‌خود کودکان نیز از ما یاد می‌گیرند و درادامه، استرس‌ها و تنش‌ها نیز کاهش می‌یابند. این وضعیت، هم به لحاظ جسمی و هم روانی مزایای فوق‌العاده‌ای دارد و به ما این احساس را می‌دهد که همه مسائل را تحت کنترل خود داریم. 

 

مدیریت زمان، مزایای بسیاری به همراه دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


  • مدیریت زمان منجر به بلوغ فکری می‌شود و حس مسوولیت‌پذیری را از همان سنین پایین در فرد تقویت می‌کند.

 

  • مدیریت زمان به فرد می‌آموزد که چگونه در موقعیت‌های مختلف خود را مجهز کند، برای فعالیت‌هایش برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشد و کارهایی که شروع کرده است را نیمه تمام رها نکند.

 

  • ما والدین آنچه را که کودکان در مدرسه از نظر آموزش عاطفی، همزیستی با دیگران، احترام، ارزش‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها آموخته‌اند، تکمیل می‌کنیم، بنابراین این موضع‌گیری ما خواهد بود که  تعیین می‌کند کودکان در آینده با همسالان بزرگسال خود چگونه خواهند بود.

 

  • با یادگیری مدیریت زمان، از خانه، خود و عزیزانمان به بهترین شکل ممکن مراقبت خواهیم کرد. 

 

درنهایت، فرزندان آینه تمام‌نمای والدین هستند. برای آموزش آن‌ها در مدیریت وقت خود، نخست باید از خودمان شروع کنیم. آموزش فرزندان در مدیریت زمان، خواسته بی‌اساس و هوس زودگذر والدین نیست بلکه آنقدر مهم است که قطعاً برای زندگی آینده آن‌ها مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: etreparents.com

 

چطور بر ترس کودکان از تاریکی غلبه کنیم؟ 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو