اهمیت استفاده از ماسک صورت در کنترل پاندمی کووید ۱۹
2 مرداد 1399 ساعت: 12:5از زمان شروع پاندمی کووید ۱۹ با افزایش اطلاعات در مورد نحوه انتقال ، همه به نقش مهم ماسک در پیشگیری از انتقال آن اعتقاد دارند و آن را سلاحی قوی در برابر انتشار ویروس SARS-CoV2 می‌دانند.
 

محققین در سراسر دنیا باور دارند حتی استفاده از یک پارچه ساده به عنوان ماسک، بهتر از نداشتن هیچ پوششی بر روی صورت است.


باید توجه داشت، استفاده از ماسک به همراه شستن مکرر دستها و حفظ فاصله اجتماعی در پیشگیری موثر است، نه به تنهایی.

 

دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه آتلانتیک فلوریدا تحقیقی انجام داده که   در مجله فیزیک سیالات منتشر شده است .

در این تحقیق با شبیه سازی سرفه و با استفاده از نور لیزر موثر بودن چند ماسک مختلف که توسط عموم مردم استفاده می شود مورد بررسی قرار گرفته است.

 

در این تحقیق مشخص شد، ماسک های دولایه خانگی (پارچه ملحفه) می توانند از پخش قطرات تنفسی جلوگیری کنند. بنابراین برای استفاده عموم پیشنهاد می شود.

 

هرچند برای کادر درمان ماسک جراحی و N95 کاربرد دارد.

 

براساس تحقیقات انجام شده اثر هر کدام از این ماسکها  بر مسافتی که سرفه طی می کند، به این صورت است:


2.4 متر              بدون ماسک 

 یک متر           سربند به عنوان ماسک 

 نیم متر           دستمال یا روسری تا شده

 20 سانتیمتر       ماسک بازاری مخروطی شکل 

 6 سانتیمتر         ماسک دولایه پارچه ای

 

در استفاده از ماسک‌ها، مسئله مهم فیکس شدن درست بر روی صورت است، اگر ماسک به خوبی روی صورت قرارنگیرد، قطرات تنفسی از اطراف ماسک نشت می کند.

 

نکته مهم در مورد ماسکهای خانگی این است که قابل شستشو هستند و می توان برای طولانی مدت از آنها استفاده کرد

 

محققین دانشگاه استنفورد معتقدند،  ماسک های چند لایه به خصوص با لایه خارجی تا حدی ضد آب ، بهترین وسیله برای جلوگیری از انتشار ویروس هستند.

 

این محققین پیشنهاد می کنند ، مالش سطح خارجی ماسک با دستکش لاتکس قبل از استفاده،به دلیل ایجاد الکتریسیته ساکن؛ می‌تواند از انتشار ذرات ویروس به بیرون از ماسک کمک کند.

 

مرکز کنترل بیماریهای آمریکا CDC معتقد است اگر امروز همگی شروع به ماسک زدن کنند طی ۴ تا ۸ هفته آینده می توان به کنترل کووید ۱۹ امیدوار بود.

 

در آمریکا بسیاری از کسانی که در برابر استفاده از ماسک مقاومت می کنند ، نگران وضعیت سلامتی شان هستند. 

پزشکان اعلام می کنند تمام افراد سالم  و حتی کسانی که بیماری زمینه ای ریوی دارند قادر به استفاده از ماسک های غیر از ماسک N95 هستند بدون اینکه ماسک تاثیری بر روی سطح  اکسیژن و دی اکسید کربن  خون آنها داشته باشد.

 

گزارشی از یک آرایشگاه در ایالت میسوری قابل تامل است. دو آرایشگر که بعدا ابتلاشان به کووید ۱۹ تایید شد،  از ماسک جراحی و یا ماسک دولایه خانگی پارچه ملحفه‌ای در حین کار استفاده می کردند و کلیه مشتری هایشان ملزم به استفاده از ماسک در هنگام ورود به آرایشگاه بودند ، بعد از تایید ابتلا این دو آرایشگر ، ۱۳۹ مشتری آنها بررسی شدند و موردی از ابتلا گزارش نشد.

 

همه معتقدند، در حالی که ما همچنان منتظر دارو و واکسن هستیم و به آن هنوز دست نیافته ایم استفاده از ماسک اورژانسی ترین و مهم‌ترین اقدام در کنترل این پاندمی است ، البته قطعا در کنار شستشوی دستها و حفظ فاصله فیزیکی.

 

تدوین: دکتر زهرا فرزاد

منبع:

https://www.wsj.com/

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو