بهترین خوراکی‌ها برای مقابله با احتباس آب در بدن
31 تیر 1399 ساعت: 08:4تورم پاها، انگشتان دست، شکم و حتی تورم عمومی بدن همراه با افزایش وزن، نشان‌دهنده احتباس آب است که خانم‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. این مشکل، زمانی اتفاق می‌افتد که دفع آب اضافی بدن از ادرار، مدفوع و عرق ناکافی باشد و می‌تواند از اختلالات عروق خونی، سیستم لنفاوی، تغییرات هورمونی، عملکرد کلیه‌ها و حتی مصرف برخی داروها بروز کند.

گرچه معاینه توسط پزشک برای تشخیص و درمان تورم اندام‌ها ضروری است اما بعضی از مواد غذایی تاثیر مثبتی در بهبود و کنترل این مشکل دارند که عبارتند از:

 

آناناس

آناناس بهترین میوه برای افرادی است که از احتباس آب بدن رنج می‌برند زیرا آنزیمی به‌ نام بروملین دارد که در رفع التهاب و تورم موثر است. البته جالب است بدانید که بروملین فقط در آناناس تازه است نه کنسرو شده و حرارت دیده!

 

آرتیشو

مقدار پتاسیم بالای موجود در آرتیشو یا کنگرفرنگی تاثیر دیورتیک دارد و به دفع آب جمع‌شده در بدن کمک می‌کند. البته وجود اینولین؛ یکی از قندهای خانواده فروکتوز نیز در این زمینه تاثیر دارد.

 

مارچوبه

تاثیر دیورتیک مارچوبه ناشی از ترکیباتی مانند قند فروکتوزان و اسیدآمینه آسپاراژین است که دفع آب از کلیه‌ها را تحریک می‌کند. البته نباید از پتاسیم فراوان موجود در این سبزی نیز غافل شد. 

 

کلم بروکلی

در مورد کلم بروکلی نیز مقدار فراوان پتاسیم باعث شده تا در میان سبزیجات دیورتیک جای گیرد؛ 316 میلی‌گرم پتاسیم در هر 100 گرم. البته بروکلی آب‌پز مقدار بیشتری پتاسیم نسبت به نوع خام آن دارد. البته تاثیر دیورتیک در انواع کلم به‌خصوص کلم‌برگ و کلم بروکسل نیز دیده می‌شود.

 

هویج

هویج نیز یکی دیگر از سبزیجات با خاصیت دیورتیک است و توصیه می‌شود افرادی که دچار تورم اندام ناشی از احتباس آب هستند، آن را در برنامه تغذیه خود بگنجانند. برخلاف بروکلی، هویج خام مقدار بیشتری پتاسیم دارد.

 

کرفس

تاثیر کرفس در دفع آب از بدن به‌ دلیل سدیم پایین است که در نتیجه دفع از کلیه‌ها را تحریک می‌کند. بنابراین، کرفس را نیز می توان در گروه مواد غذایی که مانع از احتباس آب می شود، قرار داد. 

 

خیار

96 درصد حجم خیار از آب تشکیل شده و به‌همین دلیل خواص دیورتیک دارد. از آنجا که کالری بسیار کمی دارد، می‌توان همیشه در برنامه روزانه از آن استفاده کرد. جالب است بدانید که تهیه اسموتی خیار همراه با کرفس و رازیانه یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای بهبود احتباس آب در بدن است. 

 

ملون

ملون منبع غنی املاح معدنی از جمله پتاسیم و کلسیم است. این میوه تابستانی به دلیل تاثیر دیورتیک بودن شهرت دارد و مقدار کالری پایین در کنار افزایش احساس سیری از دیگر مزایا برای مصرف منظم این میوه است. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Top Santé.fr

مصرف بیش از حد آب در تابستان ممنوع! 

صبح ناشتا سرکه سیب بخوریم یا نه؟!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو