بروز لخته‌های خونی خطرناک در عروق پای بیماران کووید ۱۹
30 تیر 1399 ساعت: 18:4مطالعه جدید نشان می دهد بیماری کووید۱۹ با لخته‌های خطرناک خونی در عروق خونی پا مرتبط است.
به گزارش سلامت، بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با علائم تامین ناکافی خون برای اندام تحتانی در مقایسه با افراد سالم دارای علائم مشابه، با ایجاد لخته‌های بزرگ‌تر خونی و نرخ بالاتر قطع عضو و مرگ روبرو هستند.

ارتباط کووید ۱۹ با لخته خون در عروق ریوی به خوبی اثبات شده است. اما گزارش‌های کمی در مورد ارتباط ویروس با ترومبوز عروق اندام تحتانی وجود دارد. ترومبوز مشکلی با خصیصه لخته شدن خون در شریان‌های است که مانع از جریان خون حاوی اکسیژن به اندام تحتانی می‌شود.

در اوج بیماری همه گیر کووید ۱۹ در شهر نیویورک، رادیولوژیست‌های مرکز پزشکی مونته‌فیور شاهد افزایش بیماران کووید ۱۹ مثبت همراه با ترومبوز شریانی اندام تحتانی در آزمایشات آنژیوگرافی CT بودند. بیماران با علائم سردی، درد و یا تغییر رنگ پاهای خود به بیمارستان مراجعه کرده بودند. غالباً این علائم ایسکمی ساق پا، شرایطی که جریان خون به سمت اندام تحتانی محدود می‌شود، همراه با ناراحتی تنفسی، سرفه، تب و وضعیت روحی متغیر بود.

محققان در این مطالعه ۳۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را که طبق آنژیوگرافی CT دارای لختگی خون حداقل در یک پایشان بودند، را با گروه کنترل مقایسه کردند. انها دریافتند لختگی خون در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مقایسه با گروه کنترل به مراتب بزرگ‌تر بود. حتی مرگ یا قطع عضو هم در این گروه از بیماران شیوع بیشتری داشت.

به گزارش مهر، محققان ارتباط ترومبوز عروق اندام تحتانی با کووید ۱۹ را ناشی از ترکیب فاکتورهای نظیر افزایش تمایل به لخته شدن خون، آسیب به پوشش درونی شریان‌ها و واکنش‌های ایمنی مرتبط با ویروس کرونا و عفونت کووید ۱۹ عنوان می‌کنند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو