ضدآفتاب را فراموش نکنید
30 تیر 1399 ساعت: 17:4هنگام استفاده از ضدآفتاب باید اصولی را رعایت کنید.
دستورالعمل زیر را در هر کدام از این موارد برای استفاده از ضدآفتاب به کار ببندید.

پوست من خشک است:

معمولا نیازی نیست از کرم ضدآفتاب و مرطوب‌کننده به طور جداگانه استفاده کنید. پس برای خودتان نیاز به یک محصول 1×2 دارید. از مرطوب‌کننده‌ای استفاه کنید که ضدآفتاب هم باشد و یا ضدآفتابی که حاوی مرطوب‌کننده یا آبرسان باشد و بسته به سن و مشکل پوستی فرد، نوع SPF آن را می‌توانید انتخاب کنید.

می‌خواهم به ساحل بروم:

ضدآفتاب با SPF50 یا بالاتر و تمدید آن(هر 80 دقیقه یا بیشتر) می‌تواند به جلوگیری از آفتاب‌سوختگی در نواحی ساحلی کمک کند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که دو ماده موجود در کرم ضدآفتاب، اکتینواکسات و اکسی بنزن، ممکن است به پوست آسیب برساند. به همین علت است که کشور‌هاوایی، این دو ماده را ممنوع کرده است. اگر شنا یا غواصی می‌کنید، محصولاتی با برچسب«reef safe» را انتخاب کنید. یعنی کاملا طبیعی، مقاوم در برابر آب، مرطوب‌کننده، بدون مواد مضر شیمیایی، آلی، کرم مناسب در اقیانوس امن خانواده و ضدپیری و چین و چروک و سرطان.

من برای روی بینی، گوش و دستم هم از ضدآفتاب استفاده می‌کنم.

از کرم‌های ضدآفتاب SPF مخصوص، به راحتی می‌توانید استفاده کنید و در کیف، داخل جیب یا داخل ماشین بگذارید تا هر وقت نیاز داشتید استفاده کنید.

روی لب‌هایم هم می‌توانم بزنم؟

بله، لب‌ها هم به حفاظت در برابر نور آفتاب احتیاج دارند. متخصصان پوست، اغلب پیش سرطان‌ها و سرطان‌های پوستی لب‌ها را نیز تشخیص داده و درمان می‌کنند. تمدید کرم ضدآفتاب بر روی لب‌ها هم مهم است؛ زیرا لیسیدن لب، نوشیدنی‌ها، حرف زدن، خوردن غذا و سایر موارد دیگر، باعث پاک شدن کرم از روی لب‌ها و وارد شدن آن به دهان می‌شود و لب‌ها به مدت طولانی، ضدآفتاب را روی لب نگه نمی‌دارند.

نمی‌خواهم آرایشم خراب شود.

کرم پودرهای حاوی SPF می‌توانند کار کرم آرایشی را نیز انجام دهند و باعث افزایش سطح محافظت پوست در برابر نور آفتاب شوند؛ اما توجه داشته باشید که FDA خواستار تحقیقات بیشتر در مورد اثر کرم پودرهای حاوی SPF است و ممکن است در مواقعی بخواهید که هم کرم آرایشی و هم ضدآفتاب را با هم استفاده کنید. انواعی از کرم‌های ضدآفتاب با SPF متفاوت در چنین مواقعی به کار می‌آید.

پوست من صاف و یکدست نیست.

محصولات SPF رنگی می‌تواند به محافظت و پوشاندن لکه‌های روی پوست، جلوگیری از ایجاد علائم پس از آکنه، ملاسما(لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی گونه‌ها، پیشانی، لب فوقانی یا فک) و ویتیلیگو (بیماری خود ایمنی که باعث از بین رفتن رنگدانه پوست می‌شود)، کمک کند. کرم‌های ضدآفتاب حاوی اکسید آهن(یک ماده غیرفعال که بر روی برچسب محصول ذکر شده) و یکی از مزایای آن این است که نور مرئی خورشید را که دقیقا مانند اشعه UV است و موجب لکه پوستی می‌شود را فیلتر کند. کرم‌های ضدآفتاب مخصوص این نوع پوست با SPF‌های متفاوت بسیار موثر و مفید است.

من آسم یا بیماری ریوی دیگری دارم.

 ممکن است فکر کنید که به جای اسپری ضدآفتاب از کرم، لوسیون یا ژل استفاده کنید، به این دلیل که ممکن است از ایمنی استنشاق ترکیبات ضدآفتاب به خوبی مطلع نباشید.

من سوالاتی درباره ایمنی کرم‌های ضدآفتاب دارم:

محصولات ضدآفتاب مزایای سلامتی را به خوبی اثبات کرده است: خطر آفتاب‌سوختگی، آسیب‌های پوستی و سرطان پوست از جمله ملانوما را کاهش می‌دهد. با این حال، برخی از محققان پس از مطالعات اخیر بر این باورند که برخی از ترکیبات شیمیایی ضدآفتاب را در داخل خون تشخیص داده اند. لازم به ذکر است که این مطالعات قابل اطمینان نبودند، تحقیقات بیشتری در حال انجام است و محققان سازمان غذا و دارو (FDA) تاکید کرده‌اند که مردم باید برای محافظت از پوست خود در برابر نور آفتاب، به استفاده از ضدآفتاب ادامه دهند؛ اما برای افرادی که نگران هستند، ضدآفتاب‌های مینرال حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم بدون نیاز به مطالعه بیشتر، از نظر FDA بی‌خطر و موثر به حساب می‌آیند. این ضدآفتاب‌ها شامل بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب مینرال است که برای پوست‌های حساس، کودکان، افرادی که کرم آرایشی می‌زنند، مخصوص ساحل و سایر موارد دیگر به کار می‌رود.

من صورتم بر اثر آفتاب، آسیب زیادی دیده و سابقه سرطان پوست دارم.
 
همانطور که احتمالا پزشک به شما توصیه کرده است، اگر نور آفتاب قبلا برای شما مشکل ایجاد کرده است، پس باید تا حد ممکن از پوست خود محافظت کنید. البته، هیچ یک از ما نمی‌تواند و نباید کاملا از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کند، بنابراین مهم است که به تجهیزات ایمنی مثل لباس‌های مناسب، کلاه، عینک آفتابی و استفاده مداوم و آزادانه از محصولات ضدآفتاب اعتماد کنید. پوشش صورت با محافظ SPF باید مانند مسواک زدن دندان‌ها الزامی باشد یعنی کاری که در طی سال باید هر روز انجام شود، زیرا آسیب‌های پوستی بر اثر اشعه ماورای بنفش به تدریج و با گذشت زمان ایجاد می‌شود.

فرمول‌های حاوی آنتی اکسیدان می‌تواند رادیکال‌های آزاد را که به پوسیب آسیب می‌رساند را از بین ببرد.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک

منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو