در چه شرایطی نباید هسته انگور را بجویم؟
29 تیر 1399 ساعت: 23:4انگور یکی از میوه‌های محبوب تابستانی است که در سراسر جهان با رنگ‌ها و گونه های مختلفی یافت می‌شود. بعضی از انگورها فاقد هسته و بعضی از آنها نیز دارای هسته‌اند. هسته بعضی از انگورها یک عدد و برخی دیگر چند عدد هستند. گاهی هسته‌های انگور کمی برای جویدن سفت به نظر می‌رسند و گاهی هم انگورها هسته‌های نرم و آبداری دارند. 

یکی از سوالات رایجی که همیشه در فصل تابستان در میان طرفداران انگور مطرح می‌شود، این است که آیا می‌توان هسته انگور را جوید یا نه؟ به عبارت ساده‌تر، جویدن هسته انگور فواید یا مضراتی برای بدن دارد یا نه؟ 

 

هسته انگور و داروهای رقیق کننده خون


هرچند که بعضی‌ها ادعا می‌کنند که هسته انگور در صورت جویده شدن طعم تلخی در دهان به‌وجود می‌آورد، اما بهتر است بدانید که هسته انگور معمولا یک خوراکی بدون طعم است و شاید تلخی آن ناشی از گسی خود هسته باشد. 


فرضیه‌هایی که مصرف هسته انگور را برای افراد مجاز نمی‌دانند، همان‌هایی هستند که می‌گویند جویدن هسته انگور می‌تواند خون را رقیق کند و اگر هسته انگور همزمان با مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین استفاده شود، می‌تواند فرد را به مشکل دچار کند. این فرضیه به آن دلیل رد می‌شود که شما باید حجم بسیار فراوانی از هسته انگور را بجوید تا باعث ایجاد تداخل در کارکرد داروهای رقیق‌کننده خون شود یا حجم بسیار بالایی از هسته انگور را بجوید تا خون‌تان رقیق شود.


 بنابراین، این فرضیه تقریبا مردود است و شما می‌توانید بدون نگرانی، هسته‌های انگورهای هسته‌دار را همراه با میوه انگور بجوید. فقط اگر حجم بالایی از داروهای رقیق‌کننده خون را در طول روز مصرف می‌کنید، بد نیست که در این مورد با پزشک معالج تان نیز مشورتی داشته باشید. 

 

فواید مصرف هسته انگور 


هسته انگور (خصوصا انگورهای بنفش، قرمز و سیاه) دارای پلی‌فنول‌های بسیار قوی است که می‌توانند باعث کاهش قابل توجه التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن شوند. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی موجود در هسته انگور به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و سندرم متابولیک هم کمک می‌کنند. افرادی که به‌طور منظم انگور را با هسته‌اش می‌خورند، کمتر با خطر افزایش قند خون، افزایش کلسترول خون و افزایش فشار خون روبه‌رو می‌شوند.


 از طرف دیگر، هسته انگور دارای فلاونوئیدهایی مانند اسید گالیک، کاچین و اپی‌کاچین است که همگی از طریق مبارزه با رادیکال‌های آزاد در بدن باعث کاهش چشمگیر التهاب در بدن و بهبود عملکرد مغز و سیستم ایمنی می‌شوند. به همین دلیل هم جویدن هسته انگور (خصوصا در این تابستان کرونایی) اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. 

 

نکته قابل توجه دیگر درباره هسته انگور این است که این خوراکی حجم مناسبی از ملاتونین را هم در خود جای داده است. ملاتونین جزو هورمون‌های تنظیم‌کننده چرخه خواب در بدن است. بنابراین، افرادی که اختلال خواب دارند هم می‌توانند انگورهای هسته‌دار را برای وعده قبل از خواب شان انتخاب و مصرف کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع:Health Line

 چرا باید در این تابستان کرونایی انگور بخوریم؟

تقویت سیستم گوارشی در روزهای قرنطینه به کمک زردآلو!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو