روزانه سیب بخورید!
6 فروردین 1399 ساعت: 10:1این توصیه قدیمی که روزی یک عدد سیب بخورید تا پای تان به مطب دکتر نرسد این بار باعث شد محققان صحت آن را روی افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و بویژه کلسترول بالا آزمایش کنند. بر اساس این تحقیق که مشروح نتایج آن در مجله The American Journal Of Clinical Nutrition منتشر شده است، مصرف سیب می تواند سبب کاهش کلسترول خون شود.
سیب، میوه‌ای غنی از پلی فنول‌ها و فیبر است. این خاصیت در تمام میوه‌های دیگر هم به چشم می‌خورد و وجه تمایز این میوه، تاثیر خارق العاده‌ای است که بر چربی‌های خون دارد. محققان در بررسی‌های خود برای تایید فرضیه به گروهی از داوطلبان به مدت ۸ هفته روزی ۲ عدد سیب و به گروهی دیگر نوشیدنی‌های ایزوکالریک دادند.

نتایج تحقق ثابت کرد که پارامترهای خونی گروهی که روزانه ۲ عدد سیب مصرف می‌کردند به ویژه حاملان کلسترول و لیپوپروتئین‌ها با تراکم پایین به پایین ترین حد خود رسیدند. عملکرد اندوتلیال مویرگ‌ها نیز بهتر شد اما مصرف سیب هیچ تاثیری بر فشار خون و سایر نشانگرهای کلاسیک بیماری‌های قلبی عروقی نداشت. با این وجود محققان توصیه می‌کنند هنوز پیرو سنت قدیمی باشید و اگر کلسترول خون تان بالاست حداقل روزانه یک عدد سیب میل کنید و اگر مبتلا به بیماری قلبی عروقی هستید، رژیم مدیترانه‌ای داشته باشید.

ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: futura-sciences
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو