چگونه یک ضدآفتاب مناسب برای پوست خود انتخاب کنیم
28 تیر 1399 ساعت: 14:4کرم‌های ضدآفتاب محصولاتی با عناصر متفاوت هستند که از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند.
دو نوع UVA و UVB از اشعه ماورای بنفش، به پوست آسیب می‌رسانند و موجب پیری پوست می‌شوند. این پرتوها همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

 اشعه UVA

اشعه ماورای بنفش نوع A یا پرتو UVA آنچنان نافذ است که از شیشه نیز عبور می‌کند. UVA با نفوذ در عمق پوست، موجب ایجاد چروک، افتادگی پوست، لکه‌ها و علائم پیری می‌شود. پرتو UVA، به دو نوع UVA1 و UVA2 تقسیم می‌شود که طول امواج‌ متفاوتی دارند.

اشعه UVB

پرتو UVB باعث قرمزی و‌سوختگی پوست می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که اشعه ماورای بنفش نوع B یا پرتو UVB بسیار خطرناک‌تر بوده و احتمال ابتلا به سرطان پوست در آن بیشتر است. انواع کرم‌های ضدآفتاب، از نظر مقاومت و حفاظت در برابر این پرتوها متفاوت‌اند.

هیچ چیزی مثل ماه‌ها در خانه ماندن و قرنطینه شدن نمی‌تواند ما را از لذت بهره‌مندی از نور آفتاب محروم کند؛ اما مانند خیلی لذت‌های دیگر، زیاد در معرض نور آفتاب بودن به طور مستقیم هم خوب نیست.

طبق اعلام بنیاد سرطان پوست، سالانه بیش از 5 میلیون نفر از افراد مبتلا به سرطان پوست، در کشور ما درمان می‌شوند و تقریبا علت همه آنها در نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماورای بنفش به طور مستقیم است. صرفا پنج نوع آفتاب‌سوختگی می‌تواند باعث دو برابر شدن خطر «ملانوما» کشنده‌ترین نوع سرطان پوست شود و حتی اگر مراقب پوست خود و آفتاب‌سوختگی باشید؛ اما قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید یا استفاده زیاد از تخت‌های برنزه به مرور زمان می‌تواند باعث لکه‌های آفتاب‌سوختگی، چین و چروک، افتادگی پوست، لکه‌ها ، سرطان‌های پوستی و عوامل پیش سرطانی می‌شود. 

نظر متخصص پوست چیست؟ 

آیا استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب، احتمال این خطرات را بیشتر نمی‌کند؟ بله، همه این موارد ممکن است اتفاق بیفتد. در تابستان، پرتو B اشعه ماورای بنفش خورشید، به حداکثر اوج خود می‌رسد و در هنگام وجود این پرتو، مهمترین زمان برای محافظت از پوست است. آکادمی پزشکان متخصص زیبایی آمریکا توصیه می‌کند، در ساعت‌های اوج پرتو نور آفتاب، سعی کنید در زیر سایه قرار بگیرید و از کلاه، عینک آفتابی و لباس مناسب و کرم ضدآفتاب با SPF 30 هر 2 ساعت یکبار استفاده کنید. بخصوص در هنگام شنا و تعریق زیاد می‌توانید زودتر آن را تمدید کنید. SPF شاخص محافظت پوست در برابر نور خورشید است که اصلاحا با علامت SPF شناخته می‌شود و مهم‌ترین فاکتوری است که می‌تواند به شما در تشخیص قدرت و توانایی کرم ضدآفتاب کمک کند.

از نظر متخصص پوست مهم نیست کدام نوع ضدآفتاب را استفاده می‌کنید؛ اما کرم ضدآفتاب با SPF 30 بسیار مناسب است و به خوبی از پوست مراقبت می‌کند. شما نباید فکر کنید که با مصرف این کرم هزینه زیادی را بر خود تحمیل می‌کنید؛ بلکه در حقیقت محصولی که سودمند است، هزینه کردن برای آن نیز ارزشمند و پرفایده است.

پوست من پر از رنگدانه است

بسیار مهم است که با در نظر گرفتن نوع پوست، از پوست خود در برابر صدمات اشعه ماورای بنفش محافظت کنید، زیرا بیش از حد در معرض این اشعه قرار گرفتن، پوست را چروکیده، لکه دار و احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا می‌برد. در افراد مختلف بخصوص با پوست تیره، کرم‌های ضدآفتاب خاص می‌تواند صورت را غیر طبیعی یا حتی مصنوعی جلوه دهد، به همین دلیل اغلب فرمول‌های سبک، شفاف یا رنگی را برای این افراد ترجیح می‌دهند. برخی از این گزینه‌ها عبارتند از: کرم ضدآفتاب روشن‌کننده با SPF 30 مرطوب‌کننده با ترکیبات پیشرفته، کرم ضدآفتاب روزانه با مرطوب‌کنندگی بالا با SPF 30 ضدپیری، کرم ضدآفتاب با SPF 43 یا 50 برای افراد ساکن شهر و ضداشعه ماورای بنفش و ضدپیری، کرم ضدآفتاب مرطوب‌کننده با SPF 50 و پوشانندگی کامل و ضدپیری، کرم ضدآفتاب برنزه مرطوب‌کننده با SPF 30 مخصوص صورت و بدن. خیلی از افراد فکر می‌کنند که برای داشتن پوست صاف و شفاف، باید از کرم‌های خاصی استفاده کنند؛ درصورتی که قدم اول، استفاده از یک ضدآفتاب با SPF مناسب فصل و نوع پوست است که بهترین روش کاربردی است. 

پوست من حساس است

در مبتلایان به روزاسه یا هر فردی که مستعد حساسیت پوستی یا سوزش پوست است، کرم‌های ضدآفتاب مینرال بهترین، سالم‌ترین و کم‌عارضه‌ترین ضدآفتاب است و حاوی مواد آرامش‌بخش، حاوی دو فیلتر فیزیکی یعنی اکسید روی یا تیتانیوم دی اکسید است. به دنبال ضدآفتابی باشید که بدون عطر و اسانس و حساسیت‌زا نباشد، زیرا مواد غیرفعال در بسیاری از کرم‌ها می‌تواند باعث واکنش پوستی شوند.

انواع کرم ضدآفتاب برای این نوع پوست: لوسیون ضدآفتاب روزانه مخصوص پوست‌های حساس آوینو مثبت با SPF 50 مینرال با 100درصد اکسید روی، کرم ضدآفتاب بسیار روشن با SPF 50 با امولسیون جذب بسیار سریع، کرم ضدآفتاب مرطوب‌کننده رنگی با SPF 50 و ترکیبات فوق‌العاده سبک، کرم ضدآفتاب مینرال مقاوم در برابر آب و بدون چربی با SPF 50 و ضدعفونی‌کننده و ضدآفتاب‌های مخصوص بدن با ویژگی: کرم ضدآفتاب با SPF 41 بدون مواد شیمیایی، محلول ضدآفتاب با 50 SPF ساده و خالص و ضدآب، ضدآفتاب ورزشی با 35 SPF ضداشعه ماورای بنفش، کرم ضدآفتاب مینرال با SPF 30 مخصوص پوست‌های حساس حاوی اکسید روی و مورد تایید FDA و ضداشعه ماورای بنفش.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو