سرامیدها؛ مرطوب‌کننده‌های معجزه‌آسا
26 تیر 1399 ساعت: 23:4شاید شما هم اسم سرامیدها را شنیده باشید یا این‌که می‌خواستید بدانید که این ترکیبات دقیقا چه هستند. سرامیدها جزو ترکیبات مهم و کاربردی محصولات مراقبتی پوست هستند و ما از متخصصان پوست ‌و مو درخواست کرده‌ایم تا اطلاعات کاملی درباره این ترکیبات در اختیار ما بگذارند. 

سرامیدها چه هستند؟ 

 

سرامیدها همان لیپیدها یا چربی‌های طبیعی بدن هستند و امروزه محبوبیت زیادی در تولید انواع و اقسام محصولات مراقبتی پوست دارند. به‌ گفته دکتر میشله گرین متخصص پوست ‌و مو، سرامیدها بیش از 50 درصد از ساختار پوست را شکل می‌دهند. 

 

دکتر ماریسا گارشیک، متخصص پوست ‌و مو نیز می‌گوید: «سرامیدها لایه محافظتی و طبیعی پوست را می‌سازند و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کنند. این ترکیبات شبیه به چسبی عمل می‌کنند که سلول‌های پوستی را کنار همدیگر نگه می‌دارند و عناصر مهاجم را از پوست دور می‌کنند». 

 

چرا استفاده از سرامیدها در محصولات مراقبتی پوست ضروری است؟ 

 

با توجه به این‌که سرامیدها به‌طور طبیعی در بدن ساخته می‌شوند، احتمالا استفاده از این ترکیبات در محصولات مراقبتی پوست برای خیلی‌ها تعجب‌آور خواهد بود. واقعیت این است که سرامید نیز مانند کلاژن همراه با افزایش سن رو به کاهش می‌رود، هرچند که حتی سطح سرامیدها در بدن بعضی از افراد از بدو تولد پایین است. 

 

به‌گفته دکتر گارشیک، «تصور می‌شود که افراد دارای پوست خشک یا حساس و افراد مبتلا به اگزما دارای سطح پایین‌تری از سرامیدها در بدن‌شان هستند. بد نیست بدانید که سطح سرامیدها ممکن است در اثر تماس پوست بدن با بعضی از صابون‌ها و شوینده‌ها، آب داغ و عناصر تهاجمی دیگر کاهش پیدا کند. همراه با کاهش سطح سرامیدها در بدن، لایه محافظتی و طبیعی پوست هم ضعیف‌تر می‌شود و درنتیجه آب بیشتری از بدن دفع می‌گردد. ادامه این روند هم به خشکی پوست و نهایتا نمایان شدن خطوط ریز و چین ‌و چروک‌های پوستی منتهی می‌شود»، بنابراین با این توضیحات باید روشن شده باشد که چرا استفاده از سرامیدها در محصولات مراقبتی پوست ضرورت دارد. 

 

سرامیدها چه فوایدی دارند؟ 

 

اکنون که با نقش سرامیدها در بدن آشنا شده‌اید، احتمالا می‌توانید فایده یا مزیت درجه ‌یک این ماده را در رژیم مراقبت از پوست حدس بزنید. بله، آبرسانی یا هیدراسیون از مهم‌ترین فواید سرامیدها است، اما همه چیز به این فایده محدود نمی‌شود. 

 

سرامیدها با آبرسانی مطلوب به پوست، از احتمال تحریک‌پذیری و التهاب پوست به‌دلیل تماس با عناصر تهاجمی جلوگیری می‌کنند و حتی اثرگذاری مثبتی برای آهسته کردن روند پیری پوست دارند. 

 

دکتر آلیشیا زالکا، متخصص پوست ‌و مو و استاد دانشگاه ییل می‌گوید: «سرامیدهای طبیعی پوست به‌دلیل افزایش سن، تماس با پرتوهای فرابنفش و دیگر عوامل زیست‌محیطی به‌مرور زمان دچار زوال می‌شوند، اما استفاده از محصولات پوستی غنی‌شده با سرامیدها می‌تواند دوباره این ماده مهم را به سلول‌های پوستی برساند، خشکی پوست را کاهش دهد و حتی جلوه ظاهری خطوط ریز پوستی را هم به حداقل برساند». 

 

آیا انواع پوست‌ها می‌توانند از مزیت‌های محصولات غنی‌شده با سرامید بهره‌مند شوند؟ 

 

سرامیدها از پُرکاربردترین ترکیبات در محصولات مراقبتی پوست هستند و تقریبا همه انواع پوست‌ها تحمل‌پذیری خیلی خوبی در مقابلش دارند. البته دکتر گارشیک توصیه می‌کند که همیشه قبل از استفاده کامل از هر محصول جدیدی حتی محصولات سرامیدی، حتما مقداری از محصول را روی قسمتی از پوست دست امتحان کنید تا از حساسیت نداشتن پوست خودتان نسبت به ترکیبات جدید مطمئن شوید. 

 

علاوه بر این‌ها، درحالی که همه انواع پوست می‌توانند از فواید سرامیدها بهره‌مند شوند، اما تردیدی نیست که این ترکیبات برای پوست‌های خشک دارای اثرگذاری بیشتری هستند. شاید هم بتوان این‌طور گفت که افراد دارای پوست خشک بیشتر از دیگران می‌توانند اثرگذاری محصولات سرامیدی را ببینند، چون رطوبت پوست این افراد با کمک ترکیبات سرامیدی خیلی خوب بازسازی می‌شود. 

 

دکتر برندن کمپ، متخصص پوست ‌و مو نیز اضافه می‌کند که اگر از محصولات پوستی خشک‌کننده استفاده می‌کنید مانند داروهای آکنه، رتینول و لایه‌بردارهای شیمیایی، بهتر است با اضافه کردن محصولات سرامیدی به رژیم مراقبت از پوست به بازسازی پوست خودتان تا حدود زیادی کمک کنید، چراکه محصولات پوستی خشک‌کننده باعث از بین رفتن سرامیدهای طبیعی پوست می‌شوند. 

 

آیا می‌توان از سرامیدها همراه با ترکیبات دیگر استفاده کرد؟ 

 

به‌گفته دکتر کمپ، با توجه به این‌که سرامیدها به‌طور طبیعی درون پوست وجود دارند، پس این ترکیبات دارای سازگاری بالایی با دیگر ترکیبات مراقبتی پوست هستند. به‌گفته این متخصص پوست ‌و مو، «بعضی‌ها می‌گویند که قرار گرفتن سرامیدها در کنار کلسترول‌ها و اسیدهای چرب آزاد، عملکرد سرامیدها را به بهترین حالت می‌رساند چون این چربی‌ها نیز از چربی‌های طبیعی پوست هستند». 

 

نکته‌ای که دکتر گارشیک اضافه می‌کند، این است که عملکرد سرامیدها زمانی بهتر می‌شود که در کنار ترکیبات آبرسان مانند اسید هیالورونیک قرار بگیرند، چراکه این ترکیبات در کنار همدیگر می‌توانند عملکرد قدرتمندی برای جلوگیری از «دفع نامحسوس آب از اپیدرم» داشته باشند. 

 

آیا سرامیدها انواع مختلفی دارند؟ 

 

درست مانند پپتیدها و رتینول‌ها، سرامیدها نیز دارای انواع متفاوتی هستند. به‌گفته دکتر گرین، «سرامیدهای گیاهی به حفظ تعادل رطوبت در پوست کمک می‌کنند، اما سرامیدهای تهیه‌شده از چربی‌های حیوانی برای جوان‌سازی پوست عملکرد بهتری دارند. به‌علاوه، سرامیدهای سنتزی هم داریم که باز برای جوان‌سازی پوست بهتر هستند. با این‌حال، اثربخش‌ترین سرامیدها نوع تهیه‌شده از چربی حیوانی و نوع سنتزی است». 

 

امروزه با توجه به بیشتر شدن گرایش مردم جهان به استفاده از محصولات غیرحیوانی، استفاده از سرامیدهای سنتزی محبوبیت بیشتری دارد. 

 

ترجمه:راضیه فیضی 

منبع: Hello Giggles

 آیا مرطوب‌کننده‌های شبانه و روزانه تفاوتی دارند؟

توصیه‌هایی برای محافظت از خود در برابر آفتاب گرم تابستان​​​چگونه با وجود ماسک از پوست‌مان مراقبت کنیم؟​​​
چگونه می‌توان با وجود ماسک آرایش کرد؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو