چرا عرق می کنیم؟
26 تیر 1399 ساعت: 17:4عوامل گوناگونی می‌توانند باعث تحریک تعریق در شما شوند.
فهرستی از این عوامل محرک عرق کردن را در زیر می‌آوریم: 

گرما و رطوبت

هنگامی که دمای هوا افزایش می‌یابد، غدد عرق وارد عمل می‌شوند و تعریق صورت می‌گیرد. تعریق، روشی طبیعی برای خنک نگه‌داشتن بدن است. مقداری از عرق از پوست تبخیر می‌شود و همراه با آن، گرما نیز دفع شده و بقیه آن در قسمت‌هایی از بدن مثل صورت و بدن به وضوح دیده می‌شود. هنگام مرطوب بودن هوا، بیشتر احساس گرما می‌کنیم؛ زیرا هرچه هوا مرطوب‌تر باشد، بدن کمتر عرق می‌کند.

عصبانیت

هنگامی که عصبانی هستید و به نقطه جوش می‌رسید، بدن هورمون‌های استرس را آزاد می‌کند و درنتیجه ضربان قلب تندتر و فشار خون بالا می‌رود و دمای بدن نیز افزایش می‌یابد و منجر به تعریق می‌شود. عصبانیت اگر به ندرت حادث شود، از احساسات سالم است؛ اما اگر به طور مرتب رخ می‌دهد، موجب از دست دادن خلق‌وخو و نشانه‌ای از وجود یک مشکل است.

ورزش

عرق کردن در هنگام تمرینات ورزشی به شما نشان می‌دهد که دارید خوب پیش می‌روید. چون در هنگام عرق کردن، آب بدنتان را از دست می‌دهید، به خصوص زمانی که هوا گرم است. پس باید بیشتر مایعات بنوشید. باید قبل از ورزش، در حین انجام آن و بعد از اتمام تمرینات ورزشی، آب بنوشید. رعایت این امر، به تنظیم دمای بدن و عملکرد آن کمک خواهد کرد.

فشار روانی

وقتی فردی موقعیت کاری مهمی را از دست می‌دهد یا در حضور فرد دیگری محکوم می‌شود، استرس، اضطراب و خجالت موجب تعریق بدن می‌شود. استرس، غدد عرق موجود در کف دست و کف پاها را تحریک می‌کند، به همین دلیل است که هنگام عصبانیت، لرزش دست‌ها بسیار ناراحت‌کننده است.

تب

اغلب وقتی بیمار می‌شوید، مغز، دمای بدن را چند درجه بالا می‌برد. هرگاه بدن با میکرو‌ب‌ها مقابله می‌کند، فرد احساس تب و لرز می‌کند. بعد از پایین آمدن تب و برگشتن دمای بدن به حالت طبیعی، مجددا بدن گرم شده و شروع به تعریق می‌کند. تعریق به خنک شدن بدن کمک می‌کند و دمای بدن دوباره به حالت طبیعی برمی‌گردد.

بیماری

لزومی به داشتن تب نیست. تعریق ممکن است به دلیل درد قفسه سینه مرتبط با  ناراحتی قلبی باشد که به آن آنژین گفته می‌شود و موجب حمله قلبی است. عفونت، دیابت و غده تیروئید پرکار نیز می‌تواند شدت تعریق را افزایش دهد. برخی از بیماری ها مانند سرطان، سل و ایدز ممکن است باعث تعریق در شبانگاه شوند. اگر تعریق زیاد، موجب نگرانی شما شده است، پس به پزشک مراجعه کنید.

قهوه

نوشیدن یک فنجان قهوه علاوه بر اینکه خواب را از چشم شما می‌گیرد، به دو طریق باعث تعریق بدن می‌شود. اولا: کافئین، سیستم عصبی مرکزی و غدد عرق را فعال می‌کند (هرچه بیشتر کافئین بنوشید، بیشتر عرق می‌کنید). دوما: گرمای حاصل از نوشیدن قهوه صرفا باعث می‌شود، بدن به اندازه کافی گرم شده و عرق کند.

غذاهای تند

وقتی غذای تند می‌خورید، انگار که زبانتان آتش می‌گیرد. غذاهای تند با از کار انداختن گیرنده‌های عصبی که به گرما پاسخ می‌دهند، به بدن تلقین می‌کند که هوا گرم است. به همین علت یک کاسه سوپ تند می‌تواند زبان را ملتهب کند و بسوزاند و صورت نیز از شدت عرق، سرخ می‌شود.

یائسگی و گرگرفتگی

در دوران یائسگی، پایین آمدن سطح استروژن، روی هیپوتالاموس و درجه حرارت بدن اثر می‌گذارد. مهم نیست که فضای بیرون چقدر خنک باشد، با احساس یک جرقه گرما در بدن،گویی بدن در موجی از گرما است. پس از تلاش بیهوده بدن، برای رهایی از گرمازدگی شدید، رگ‌های خونی گشادتر می‌شوند و غدد عرق شروع به برون‌ریزی کرده و پس از احساس گرگرفتگی و عرق ریزه، فرد آرزوی یک دوش سرد می‌کند.

مصرف زیاد الکل

شما کاملا سریع متوجه فردی که زیاد الکل خورده است، می‌شوید.  او نمی تواند به راحتی روی پاهایش بایستد و خیلی بریده بریده حرف می‌زند و صورتش سرخ و خیس عرق است و علت آن گشاد شدن رگهای خونی صورت است.

سیگار

به دلایلی بایستی سیگار را ترک کنید. نیکوتین در بدن ماده شیمیایی استیل کولین را آزاد می‌کند و باعث تحریک غدد عرق می‌شود. همچنین ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن را بالا می‌برد. ترک نیکوتین باعث ایجاد تعریق بیش از حد نیز می‌شود؛ اما اگر بتوانید در طولانی مدت این حالت را تحمل کنید تا به حذف نیکوتین عادت کنید، احتمال ابتلا به سرطان، انسداد ریه و ده‌ها بیماری دیگر را کاهش می‌دهید.

عوارض داروها

اگرچه داروها به سلامتی بدن و احساس بهتر کمک می‌کند؛ اما برخی از داروها ممکن است علائمی را در بدن ایجاد کند.
تعریق هم ممکن است عارضه جانبی بسیاری از داروها از جمله برخی داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، داروهای فشار خون، داروهای ضد سرطان و داروهای دیابت باشد. اگر با مصرف دارویی، بیش از حد عرق می‌کنید، در مورد تغییر دوز یا جابجا کردن آن با دارویی دیگر، با پزشکتان مشورت کنید

عشق

ممکن است احساس سرگردانی کنید؛ اما عاشق شدن از مغز و با ترشح آدرنالین «ماده شیمیایی عشق» شروع می‌شود و به دنبال آن تپش قلب، عرق کردن کف دست و دیگر علائم فیزیکی آشکار و قابل مشاهده، بروز می‌کند.

بارداری

با افزایش هورمون‌ها در بدن و متابولیک سریع ممکن است بدن بیش از حد معمول داغ شده و غدد عرق فعال‌تر شود. حتما در طی 9 ماه بارداری، به اندازه کافی آب بنوشید تا بدن شما و کودکتان دچار کم آبی نشود. پس از زایمان تا چندین هفته ممکن است عرق کنید و مایعات اضافی را دفع کنید.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک
منبع WebMD

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو