توصیه‌های دکتر محمدکریم رحیمی، متخصص پوست برای حفظ رطوبت پوست
براساس نوع پوستتان مرطوب‌کننده انتخاب کنید
6 فروردین 1399 ساعت: 00:1بسته به اینکه پوست خشک، چرب، حساس، ترکیبی یا نرمال دارید مرطوب‌کننده خود را انتخاب کنید. اگر پوست خشکی دارید، کرم مرطوب‌کننده غلیظ‌‍‌‌تر و اگر پوست چربی دارید مرطوب‌کننده‌های سبک و رقیق‌تر مناسب پوست‌ شماست.
رطوبت‌رسانی به پوست در شادابی و جوانی آن تاثیرگذار است. پوست خشک زمینه‌ساز بروز چین و چروک و اگزماست. اگر دلیل خشکی پوست کم بودن چربی در پوست باشد با استفاده از پماد یا کرم‌های حاوی اوسرین یا وازلین می‌توان این خشکی را برطرف کرد اما اگر خشکی پوست مربوط به کمبود آب باشد باید از کرم‌ها یا ژل‌های ویژه پوست‌های چرب استفاده شود. البته در کنار این روش‌ها، راه‌حل‌های دیگری هم برای این منظور وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1. برحسب نوع پوست، مرطوب‌کننده انتخاب کنید
بسته به اینکه پوست خشک، چرب، حساس، ترکیبی یا نرمال دارید مرطوب‌کننده خود را انتخاب کنید. اگر پوست خشکی دارید، کرم مرطوب‌کننده غلیظ‌‍‌‌تر و اگر پوست چربی دارید مرطوب‌کننده‌های سبک و رقیق‌تر مناسب پوست‌ شماست. اگر پوستی ترکیبی دارید باید از دو نوع مرطوب‌کننده جداگانه در مناطق چرب و خشک استفاده کنید. اگر پوست‌تان حساس است باید مرطوب‌کننده‌ای غیرالکلی و بدون عطر داشته باشید باشد.

2. کرم‌های بر پایه آب استفاده کنید
مرطوب‌کننده‌هایی بر پایه آب مثلا انواعی که با اسید هیالورونیک و آب آلوئه‌ورا تهیه شده‌اند به رطوبت‌رسانی طولانی‌مدت به پوست کمک می‌کنند.

3. بعد از حمام پوستتان را چرب کنید
بهترین شیوه به کارگیری کرم مرطوب‌کننده، استفاده از آن روی پوست مرطوب است. در این شرایط رطوبت روی پوست در زیر کرم به دام افتاده و به رطوبت‌رسانی پوست کمک می‌کند.

4. از سرم کمک بگیرید
اگر پوست‌تان به رطوبت بیشتری نیاز دارد از دیگر محصولات رطوبت‌رسان از جمله سرم‌ها کمک بگیرید. سرم‌ها را بعد از پاکسازی پوست و قبل از مصرف کرم‌های مرطوب‌کننده باید استفاده کنید. سرم‌ها حاوی اسید هیالورونیک هستند که از چین و چروک پیشگیری کرده و سبب جوان‌تر شدن پوست می‌شوند.

5. از ماسک صورت غافل نشوید
ماسک صورت مناسب با پوست می‌تواند به رطوبت‌رسانی طولانی‌مدت و بیشتر پوست کمک کند. بعد از اتمام استفاده از ماسک روی صورت می‌توانید از رطوبت باقی‌مانده روی پوست دست‌ها و پاها هم بکشید.

6. از کرم‌های دورچشم غافل نشوید
اکثر افراد به دنبال رطوبت‌رسانی به پوست دست و صورت هستند اما چشم‌ها را فراموش می‌کنند. این در حالی است که پوست اطراف چشم نازک و حساس است و به راحتی رطوبت خود را از دست می‌دهد، بنابراین بسیار مهم است که در کنار کرم‌های مرطوب‌کننده از کرم دورچشم هم برای رطوبت‌رسانی به پوست این ناحیه استفاده کنید.

7. از اسپری‌های رطوبت‌رسان غافل نشوید
اگر در طول روز آرایش دارید و نمی‌توانید از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید از اسپری‌های رطوبت‌رسان کمک بگیرید. این اسپری‌ها حاوی آب‌نارگیل و ویتامین C هستند و سبب آبرسانی بیشتر به پوست می‌شوند.

8. حمام طولانی و داغ ممنوع
آب داغ سبب کاهش شدید رطوبت پوست و خشکی آن شود. با آب ولرم دوش بگیرید و بعد از آن در حالی که هنوز پوست مرطوب است فورا از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید.

9. بخور روشن کنید
روشن کردن بخور به‌ویژه در زمستان که هوا گرم و خشک است می‌تواند به افزایش رطوبت پوست کمک کند.

10. رطوبت‌رسانی به دست و پا را فراموش نکنید
قبل از آنکه بخوابید پوست دست و پایتان را با کرم مرطوب‌کننده چرب کنید و بعد دستکش و جوراب بپوشید تا پوست نرم‌تر و مرطوب‌تر شو
د
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو