نتایج امیدبخش ابتدایی یک داروی قدیمی درمان کرونا
23 تیر 1399 ساعت: 19:4نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد یک داروی ۲هزار ساله ممکن است به درمان موارد شدید بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا کمک کند.
به گزارش سلامت به نقل از همشهری آنلاین این دارو به نام کلشی‌سین یک داروی ضدالتهابی است که به صورت قرص مصرف می‌شود. کلشی‌سین از مدت‌ها پیش برای درمان نقرس، نوعی التهاب مفصل ناشی از زیادی اسید اوریک خون، به صورت قرص تجویز شده و سابقه مصرف آن به به قرن‌ها پیش مربوط می‌شود.

این دارو  ابتدا از گل سورنجان یا گل حسرت به دست آمد. پزشکان از کلشی‌سین برای درمان پریکاردیت، التهاب کیسه غشایی اطراف قلب، هم استفاده می‌کنند.

اکنون گروهی از پژوهشگران یونانی در مقاله‌ای که در مجله JAMA Network  Open منتشر کرده‌اند، می‌گویند یک کارآزمایی بالینی کوچک نشان می‌دهد کلشی‌سین ممکن است در درمان موارد شدید کووید-۱۹ سودمند باشد.

این کارآزمایی شامل ۱۰۵ بیمار یونانی بستری‌شده به علت کووید-۱۹ در ماه آوریل می‌شد. نیمی از این بیماران علاوه بر دریافت داروهای آنتی‌بیوتیکی و ضدویروس استاندارد (البته به جز رمدسیویر)، برای 3 هفته روزانه کلشی‌سین دریافت کردند.

دکتر سپیریدون دفترئوس، متخصص قلب در بیمارستان اتیکون در شهر آتیکی در یونا و سرپرست این پژوهش می‌گوید: «این نتایج «نشان‌دهنده سودمندی بالینی قابل‌توجه کلشی‌سین در بیمارستان بستری‌شده به علت کووید-۱۹ است.» به گفته این پژوهشگران، در حالی که وضعیت 7 بیمار از ۵۰ بیماری که کلشی‌سین دریافت نمی‌کردند، از لحاظ بالینی بدتر شد، در ۵۵ بیماری که کلشی‌سین دریافت کرده بوند، فقط یک بیمار دچار زوال بالینی شد.

گروهی از پزشکان آمریکایی در مقاله‌ای تفسیری در همین شماره مجله گرچه پذیرفتند این بررسی محدودیت‌هایی دارد، کارگروه یونانی را به خاطر نشان دادن تاثیربخشی احتمالی دارویی قدیمی ستودند.

دکتر امیر ربانی، متخصص قلب در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس و همکارانش در این مقاله تفسیری تاکید کردند شمار بیماران در این بررسی کمتر از آن است که بتواند نظر قاطعی درباره تجویز معمول کلشی‌سین در بیماران کووید-۱۹ داد.

اما به گفته آنها، اثر برخی شاخص‌های خونی کارکرد قلب در بررسی پژوهشگران یونانی نشان می‌دهد اثر ضدالتهابی و ضدلخته خونی کلشی‌سین می‌تواند آسیب قلبی-عروقی ناشی از کووید-۱۹ را کاهش دهد.

هم‌اکنون نیز کارآزمایی بالینی بزرگ‌تری در آمریکا و کانادا برای آزمایش توانایی کلشی‌سین در جلوگیری از دچار شدن بیماران پرخطر کووید-۱۹ به وضعیت شدید و بستری شدن در حال انجام است.

کلشی‌سین نسبت به داروهای دیگری که برای کووید-۱۹ آزمایش شده‌اند، امتیازاتی دارد؛ کلشی‌سین برخلاف بسیاری از داروهای دیگر که به طور تزریقی یا داخل‌وریدی تجویز می‌شوند، به شکل قرص خوراکی تجویز می‌شود و ارزان‌قیمت است.

عوارض قلبی در موارد شدید بیماری کرونا به علت پاسخ التهابی شدید رخ می‌دهد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو