پاسخ دکتر جلال الدین میرزای رزاز، رئیس انستیتو تحقیقات علوم تغذیه و صنایع غذایی کشور
در شرایط کنونی کشور، چگونه مکمل ویتامین D مصرف کنیم؟
5 فروردین 1399 ساعت: 13:1برای تقویت سیستم ایمنی در کسانی که ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشند، استفاده از مکمل ویتامین D مفید است . افرادی که به هر دلیل با نور خورشید مواجهه کافی ندارند، ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوند که یکی از عوارض کمبود ضعف سیستم ایمنی بدن است. این افراد شامل کسانی هستند که اخیرا مواجهه با نور خورشید نداشته اند و در چند ماه گذشته مکمل ویتامین D مصرف نکرده اند.
در کل، نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی مورد مناقشه است. هر چند، آخرین گزارش چاپ شده در مجله معتبر BMJ اثر مثبتی را به خصوص در کسانی که کمبود ویتامین دارند، گزارش کرده است.

نکته مهم آن است که کمبود ویتامین D، انسان را مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی می کند و دریافت بالای آن نیز کارایی ندارد.

البته استفاده از دوزهای کوچک روزانه یا هفتگی بهتر از دوزهای بزرگ است و با توجه به گزارش های متعدد از کمبود ویتامین D در مردم ایران، پیشنهاد می شود که دستورالعمل تجویز مکمل افراد بالای ۲ سال، مصرف روزانه ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین یا مصرف ۳ قرص ۲۰۰۰ واحدی در هفته و افراد زیر ۲ سال ۴۰۰ واحد روزانه باشد. در کل، ویتامین D به ۲ صورت وارد بدن می شود؛ اول توسط نور خورشید از پیش ساز آن در پوست فرم فعال ویتامین ساخته می شود و دوم از طریق رژیم غذایی که در صورت وجود کمبود باید در مقطع زمانی، مکمل یاری انجام شود.

تهیه‌کننده: مهدیه آقازمانی
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو