تداوم علائم کووید-۱۹ تا چند هفته پس از بهبودی
21 تیر 1399 ساعت: 17:4تحقیق انجام شده در ایتالیا نشان داد در بیشتر افراد مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ که از این بیماری جان سالم به در برده‌اند چند هفته پس از بهبودی نیز علائم بیماری مشاهده می‌شود.

به گزارش سلامت، مطالعه انجام شده حاکیست حتی یک ماه پس از مرخص شدن از بیمارستان و بهبود پیدا کردن همچنان در افراد مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ علائمی از بیماری همچون احساس خستگی، تنگی نفس و علائم دیگر مشاهده می‌شود.

در این مطالعه وضعیت ۱۴۳ بیمار که در ماه آوریل و در زمان اوج شیوع بیماری کووید-۱۹ در شهر رم بستری بوده‌اند مورد بررسی قرار گرفت. به گفته محققان این بیماران به طورمیانگین حدود دو هفته را در بیمارستان تحت مراقبت بوده‌اند و حدود یک پنجم از آنان به مراقبت‌ها و تجهیزات تنفسی نیاز داشته‌اند.  

محققان در بررسی‌های خود دریافتند به طور میانگین در مدت پنج هفته پس از مرخص شدن از بیمارستان، وضعیت زندگی و سلامت تعداد کمی از این بیماران به حالت عادی برگشته است. در حقیقت، 87.4 درصدِ بیماران از تداوم حداقل یک مورد از علائم بیماری که بیشتر احساس خستگی و تنگی نفس بوده شکایت داشته‌اند. همچنین درد مفاصل و درد قفسه سینه به ترتیب در ۲۷ و ۲۲ درصد از بیماران مشاهده شده است.

به گفته محققان تنها حدود ۱۳ درصد از تمامی بهبودیافتگان در مدت ۳۶ روز پس از ترخیص از بیمارستان علائمی از بیماری نداشته‌اند.

به گزارش هلث‌دی نیوز، همچنین محققان تاکید کردند: «تداوم علائم بیماری در بهبودیافتگان از نوع شدید بیماری کووید-۱۹، نشان دهنده ضرورت کنترل وضعیت بیمار حتی پس از ترخیص از بیمارستان است.»ایسنا
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو