اَبَرمیوه‌های تابستانی برای مبارزه با کرونا
21 تیر 1399 ساعت: 09:4میوه‌های تابستانی جزو بهترین منابع برای دریافت آنتی‌اکسیدان‌های مختلف برای تقویت عملکرد سیستم دفاعی بدن در این روزهای گرم کرونایی هستند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌های تابستانی از طریق مبارزه با رادیکال‌های آزاد در بدن باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو می‌شوند و درنتیجه به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. 

در چنین شرایطی که سیستم دفاعی بدن در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی یا ویروسی مانند کووید-19 کاهش پیدا می کند. در میان میوه‌های تابستانی مختلف، برخی از آنها در گروه اَبَرمیوه‌ها قرار می‌گیرند یعنی مصرف روزانه آنها شدیدا باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود. این میوه‌ها شامل موارد زیر هستند: 

 

انواع توت 


یکی از جذابیت‌های تابستان برای خیلی از افراد، توت‌های رنگی و مختلف است. توت‌ها در گروه اَبَرمیوه‌ها جای می‌گیرند زیرا حجم بسیار بالایی از ویتامین A و ویتامین C را در خود جای داده‌اند. این دو ویتامین جزو قوی‌ترین انواع آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و دریافت آنها توسط بدن، علاوه بر کاهش دادن آسیب‌های سلولی باعث افزایش قدرت دفاعی بدن می‌شود. 

 

هندوانه 


هندوانه از دیگر اَبَرمیوه‌های تابستانی است که علاوه بر آب فراوان، فیبر غذایی، ویتامین A و C، ترکیبی جادویی به‌نام لیکوپن را هم در خود جای داده است. قرار گرفتن این ریزمغذی‌های ارزشمند در کنار یکدیگر شدیدا باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی مانند کووید-19 را کاهش می‌دهد. 

 

انبه 


از دیگر اَبَرمیوه‌های بسیار خوش‌مزه تابستانی می‌توان به انبه اشاره کرد. انبه هم مانند دو اَبَرمیوه قبلی، حجم فراوان از ویتامین A را در خود جای داده است. ویتامین A جزو ویتامین‌های ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. شما می‌توانید در فصل تابستان از انبه در تهیه انواع سالادها، دسرها و اسموتی‌ها کمک بگیرید. ترکیب پوره انبه با آب‌لیموی تازه هم می‌تواند ترکیب مناسبی برای طعم‌ دادن به سالادهای سبزیجات تابستانی یا سالادهای میوه تابستانی باشد. 

 

سیب 


سیب‌های تابستانی، خصوصا سیب‌های قرمز تابستانی، مقادیر فراوانی از ویتامین A و ترکیبی به‌نام کوئرستین را در خود جای داده‌اند. این ترکیبات باعث شده‌اند که سیب‌های تابستانی در گروه اَبَرمیوه‌ها جای بگیرند و مصرف روزانه آنها بتواند شدیدا باعث تقویت سیستم دفاعی بدن شود. سیب‌ها نیز می‌توانند در انواع سالاد یا به‌صورت جداگانه به‌عنوان میوه در فصل تابستان مصرف شوند. سیب‌های تابستانی، علاوه بر مواد مغذی نام‌برده، دارای مقادیر قابل‌قبولی از روی هم هستند و از این طریق هم به بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن کمک می‌کنند. 

 

حالا چقدر میوه بخوریم؟ 


شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که برای تقویت سیستم ایمنی بدن باید چه حجمی از میوه‌ها در طول روز مصرف شوند؟ پاسخ این است که براساس اعلام محققان دانشگاه هاروارد، اگر می‌خواهید سلامت سیستم ایمنی و ارگان‌های حیاتی بدن را تضمین کنید باید روزانه 5 تا 9 وعده میوه و سبزی بخورید. از این میان، سهم میوه‌ها روزانه 2 تا 4 وعده مصرفی خواهد بود. هر وعده مصرفی از میوه‌ها شامل 60 گرم میوه و هر وعده مصرفی از سبزیجات شامل یک لیوان سبزی خام و نصف لیوان پخته، می‌شود. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع:Best Health Magazine
7 راه برای گنجاندن میوه و سبزی بیشتر در رژیم غذایی کودکان​​​
این روزها، انبه بخورید!​​​
چطور الگوهای غذایی با شیوع کروناویروس تغییر کردند؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو