در دوران کروناویروس و تعطیلی مدارس با بچه‌ها چه باید کرد؟
20 تیر 1399 ساعت: 16:4تقریبا هیچ کدام از ما انسان‌ها برای رویارویی با پیامدهای وسیع ناشی از شیوع کروناویروس آماده نبودیم و از این نظر والدین شاغلی که بچه‌های مهدکودکی یا مدرسه‌ای داشتند، به مراتب در وضعیت سخت‌تر و شکننده‌تری قرار گرفتند. درحال حاضر همه خانواده‌ها به نحوی تحت تاثیر این بحران قرار گرفته‌اند و با چالش‌های مختلفی از جمله تعطیلی مدارس، تعطیلی بعضی از مشاغل و... مواجه شده‌اند. 

اگر شما هم به‌خاطر تعطیلی مدرسه‌ها واقعا نمی‌دانید که باید با بچه‌ها چه کنید، بهتر است که ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

 

حالت اول: بچه‌ها در خانه هستند و شما باید امور شغلی را در خانه انجام دهید 

 

شاید بعضی افراد واقعا از دورکاری لذت ببرند و هیچ مشکلی با آن نداشته باشند، اما افراد دارای بچه‌های مدرسه‌ای یا مهدکودکی معمولا چنین اتفاقی را از کابوس‌های خودشان می‌دانند. فرض کنید که شما در یک کنفرانس مجازی حضور دارید و بچه‌ها ناگهان وارد اتاق می‌شوند و با توپ به در و دیوار می‌کوبند؛ یا درحال بررسی پروندهای خاصی در اکسل هستید که ناگهان فرزندتان از شما می‌خواهد که همین الان در حل کردن تکالیف ریاضی به او کمک کنید. با این‌حال، با کمک این نکات راهنما می‌توان شرایط کار در خانه با حضور بچه‌ها را راحت‌تر کرد: 

 

 • زمان‌بندی امور شغلی را مشخص کنید: رسیدگی به امور شغلی در خانه با حضور بچه‌ها معمولا در ساعات 8 تا 10، 13 تا 15 و 17 تا 18 راحت‌تر است. از سوی دیگر، تمرکز دوساعته روی امور شغلی قطعا به نتیجه بهتری می‌رسد تا این‌که مثلا در طی 8 ساعت بخواهید چندین کار را همزمان با رسیدگی به امور شغلی انجام دهید و دائما هم در این روند با وقفه‌ها و حواس‌پرتی‌های مرتبط با بچه‌ها رویارو شوید. 

 

 • مرزهای مشخصی برای فضای کار داشته باشید: تعیین مرزهای مشخص برای فضای کار لزوما به داشتن خانه‌های بسیار بزرگ و اتاق‌ کار جداگانه نیاز ندارد، بلکه با ترفندهای ساده هم می‌توان در هر موقعیتی به این مرزها دست پیدا کرد. مثلا اعضای خانواده باید بدانند که اگر درِ اتاق شما بسته است، یعنی درحال کار هستید و آنها در این شرایط نباید وارد اتاق شوند. حتی می‌توان بخش مشخصی از فضای خانه که بیرون از اتاق قرار دارد را هم به‌عنوان فضای کار مشخص کرد و درباره رعایت محدوده‌های فضای کاری به بچه‌ها توضیح داد. 

 

حالت دوم: مدرسه‌ها تعطیل هستند، اما شما باید به محل کار بروید 

 

هیچ راهکار یکسان و مشخصی برای حل کردن این معضل وجود ندارد، چون این موضوع تا حد زیادی به ویژگی‌های خانواده هر فرد، خصوصیات کارفرما و شرایط شغلی بستگی دارد. با این‌حال، اگر در شرایط تعطیلی مدارس باید به محل کار بروید، توجه داشتن به نکات زیر می‌تواند شرایط شما را تا حدودی راحت‌تر کند. البته گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار ندارند. 

 

 • اگر هم شما و هم همسرتان شاغل هستید، شیفتی کردن رسیدگی به بچه‌ها و در خانه ماندن را بررسی کنید. 

 

 • با کارفرما درباره شرایط نگهداری از بچه‌ها صحبت کنید و از او بخواهید که با مرخصی ساعتی برای رسیدگی به بچه‌ها موافقت کند. 

 

 • کسی را پیدا کنید که برای نگهداری از بچه‌ها قابل اطمینان باشد و البته به‌طور همزمان از هیچ بچه دیگری مراقبت نکند. ضمن این‌که از او بخواهید تا اصول بهداشتی برای محافظت از خود و بچه‌ها در مقابل کووید-19 را رعایت کند. 

 

متاسفانه باید گفت که درحال حاضر راهی برای جلوگیری کامل از تماس با کروناویروس بدون از‌دست‌دادن حداقل بخشی از درآمد ماهانه وجود ندارد. اما با رعایت نکات ایمنی ضروری و داشتن برنامه می‌توان مشکلات ناشی از بحران فعلی را به حداقل رساند. 

 

حالت سوم: می‌خواهید آموزش خانگی به بچه‌ها را دنبال کنید 

 

بعضی از مدرسه‌ها، دستورالعمل‌های تحصیلی مشخصی را برای ادامه تحصیل بچه‌ها در خانه ارائه داده‌اند و به‌صورت آنلاین با بچه‌ها در تماس هستند و تکالیف آنها را نیز بررسی می‌کنند. اما همه مدرسه‌ها در همه کشورها چنین امکاناتی را ندارند. با این‌حال، راهکارهای زیر می‌توانند به فعالیت ذهنی بیشتر بچه‌ها کمک کنند و آنها را در فضای آموزشی نگه دارند. 

 

 • امروزه برنامه‌های آموزشی مختلفی در دسترس هستند که آموزش مهارت‌های ریاضی و زبانی را در قالب بازی‌های سرگرم‌کننده دنبال می‌کنند و برای آموزش بچه‌ها مناسب هستند. 

 

 • سازه‌های اسباب‌بازی و تلاش برای ساختن بناهای مختلف با این سازه‌ها برای کودکان بسیار جذاب است، درحالی که به‌خوبی ذهن آنها را فعال می‌کند. 

 

 • از کودک بخواهید که برای شما داستان بنویسد، نقاشی بکشد یا حتی با کمک مواد اولیه لازم برای شما مجسمه‌های سفالی و گِلی درست کند. 

 

 • مستندهای تاریخی یا علمی متناسب با سن بچه‌ها را تهیه کنید و همراه با آنها به تماشای این برنامه‌ها بنشینید. 

 

 • برای بچه‌ها کتاب بخرید و این کتاب‌ها را برایشان بخوانید. 

 

 • پازل‌ها و دیگر بازی‌های فکری را برای بچه‌ها تهیه کنید تا قوای خلاقیت بچه‌ها بیشتر تحریک شود. 

 

ضرورت سرگرم کردن بچه‌ها 

 

یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر برای والدین در دوران کروناویروس و تعطیلی مدارس، سرگرم کردن بچه‌ها خصوصا در ساعات رسیدگی به امور شغلی است. پس اگر باید طی ساعات آینده در کنفرانس مجازی مهمی شرکت کنید، زودتر به برنامه سرگرم کردن بچه‌ها فکر کنید. تهیه یک فیلم انیمیشنی، آماده‌سازی مقداری پاپ‌کورن و کارهای ساده دیگر می‌تواند بچه‌ها را حداقل برای یک تا دو ساعت سرگرم کند. فراهم‌سازی انواع سرگرمی‌ها و بازی‌های مختلف برای بچه‌ها به نظر خودتان بستگی دارد و نهایتا شما گزینه‌های بسیاری را در اختیار دارید. 

 

اگر فرزندتان برای تماشای فیلم خیلی خردسال است، رسیدگی به امور شغلی را به ساعات استراحت و چرت زدن او موکول کنید یا از همسرتان بخواهید که در ساعات خاصی مانند شرکت در جلسات مجازی، مراقبت از کودک را تمام‌وکمال بر عهده بگیرد. در شرایط خاص و اضطراری هم بهتر است که شرایط خودتان را به دیگر حاضران در جلسه مجازی توضیح دهید و از تلاش برای پنهان کردن حضور کودک در اتاق خودداری کنید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع:Verywell Family

معایب و مزایای خوابیدن بچه‌ها کنار والدین​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو