کرونا هشت برابر بیشتر از آنفلوانزا ممکن است سکته مغزی ایجاد کند
18 تیر 1399 ساعت: 15:4 مطالعه جدید نشان می‌دهد که ابتلا به هر دو بیماری آنفلوانزا و کرونا، می‌تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد؛ اما به نظر می‌رسد که احتمال آن در ویروس کرونا هشت برابر، بیشتر است.
محققان دریافتند که از میان بیش از 1900 نفر بیمار مبتلا به ویروس کرونا 6/1 درصد دچار سکته مغزی شده‌اند که در مقابل تقریبا 1500 نفر بیمار مبتلا به آنفلوانزا، این احتمال حدودا نیم درصد است. دکتر نیل پاریخ، محقق و استادیار دانشگاه علوم عصب‌شناسی و علوم پزشکی ویل کورنل شهر نیویورک گفت: «پزشکان و متخصصانی که از بیماران مبتلا به عفونت کوید 19 مراقبت می‌کنند، باید از علائم و نشانه‌های سکته مغزی آگاه باشند، زیرا تشخیص سریع بیشترین تاثیر را در درمان سکته مغزی دارد.» پاریخ افزود: «اساسا، نتایج تحقیقات ما بر این باور است که عفونت کووید-19 شدیدتر از عفونت آنفلوانزا است.»

برای انجام این مطالعه ، پاریخ و همکارانش، شیوع سکته مغزی در بیماران مبتلا به کرونا و آنفلوانزا را در دو بیمارستان شهر نیویورک مقایسه کردند. بیماران کرونایی 4 مارس تا 2 ماه مه را مورد ارزیابی قرار دادند و مبتلایان به آنفلوانزا، اول ژانویه 2016 تا 31 مه 2018 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. هر دو متخصص مغز و اعصاب که این یافته‌ها را بررسی می‌کردند، از اینکه کرونا با سکته مغزی بیشتر مرتبط است، تعجب نکردند.

استاد و رئیس دانشگاه عصب‌شناسی دانشگاه کنتاکی گفت: «عفونت‌ها و سایر بیماری‌های التهابی از عوامل خطرزای سکته مغزی هستند، بنابراین جای تعجب نیست که بیماران مبتلا به کرونا بخاطر عفونت به سکته مغزی دچار شوند.» وی افزود: «بیماری کرونا همچنین با لخته خون همراه است که می‌تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. دکتر سلمان اژر، رئیس بخش سکته مغزی، بیمارستان لنوکس هیل شهر نیویورک است.» وی اظهار داشت: این ویروس، حساسیت خاصی در ایجاد لختگی خون دارد و ما فکر می‌کنیم، شاید به دلیل افزایش التهابات بدن باشد.

اژر همچنین افزود: «ویروس کرونا به سلول‌های رگ‌های خونی که از عوامل افزاینده خطر لختگی منجر به سکته مغزی است، حمله می‌کند و خطر تولید فاکتورهای لخته‌کننده خون را افزایش می‌دهد و آنتی‌بادی‌ها هم در بروز سکته مغزی نقش مهمی دارند.» وی گفت: «آنتی‌بادی‌هایی هستند که مدت‌هاست، می‌شناسیم و هیچ ارتباطی با این ویروس ندارند؛ اما ما می‌دانیم که خطر ابتلا به سکته مغزی و لخته شدن سایر رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد و ما در بیماران مبتلا به کووید-19 شاهد شیوع آن هستیم.»

به خاطر وجود این خطرات، در بیماران مبتلا به ویروس کرونا، علائم لختگی خون مشاهده می‌شود. به طور کلی، «هر بیمار مبتلا به کووید-19 برای رقیق شدن و جلوگیری از لختگی شدن خون، تحت آزمایش قرار می‌گیرد. به بیمارانی که در خطر لختگی هستند، دوز بالایی از رقیق‌کننده خون، تزریق می‌شود تا از لخته شدن خون آنها جلوگیری کند تا به اندام‌های حیاتی آنها، آسیبی وارد شود. 

اژر گفت: «بیماران مبتلا، چه جوان باشند و چه پیر، ممکن است دچار لختگی شوند و این عارضه بسیار خطرناک است. در بعضی از بیماران، سکته مغزی ممکن است اولین علامت ویروس کرونا باشد. در این مطالعه، بیش از یک چهارم بیماران به دلیل سکته مغزی به اورژانس مراجعه می‌کنند و بعدا تشخیص داده می‌شود که مبتلا به کروناویروس بوده‌اند و خوشبختانه، درصد بسیار کمی از بیماران مبتلا، دچار سکته مغزی شده‌اند. در این مطالعه، از 1916 نفر بیمار مبتلا به ویروس، 31 نفر دچار سکته مغزی شده‌اند.» وی گفت: «با این حال، اثرات طولانی‌مدت این ویروس می‌تواند، ناتوانی بعد از سکته مغزی را ایجاد کند.»

گلدشتاین، جراح لکسینگتون کای گفت که همه مناطق این کشور، این میزان خطر ابتلا به سکته مغزی را در بیماران مبتلا به COVID مشاهده نکرده‌اند. وی افزود: «خوشبختانه ما هنوز یک بیمار هم با هر دو نوع عارضه نداریم، گرچه تعداد افراد کرونایی در منطقه ما بسیار کمتر از تعداد افراد مبتلا در شهر نیویورک است.» صرف نظر از این موضوع که بیماری کووید-19 آشکارا با تمایل به تشکیل لخته خون همراه است و لازم است که سکته مغزی را عارضه‌ای احتمالی در نظر بگیرید. 

این گزارش در دوم ژوئن، به صورت آنلاین در مجله «جاما نورولوژی» منتشر شد.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو