چگونه با وجود ماسک از پوست‌مان مراقبت کنیم؟
17 تیر 1399 ساعت: 13:4استفاده طولانی‌مدت از ماسک آن‌هم در هوای گرم این روزها، ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل قرمزی، جوش‌های ریز یا خشکی و غیره در پوست صورت شود اما چاره‌ای نیست، بنابراین برای کاهش روند انتقال بیماری کووید-19 ماسک بزنید و در عین‌حال با توصیه‌های ما مراقب پوستتان باشید.

متاسفانه ویروس کرونا همچنان می‌تازد و لحظه‌ای غفلت ممکن است اثرات بدی در پی داشته باشد. این روزها مقامات بهداشتی برای استفاده از ماسک تاکید زیادی می‌کنند که باید جدی گرفته شود. حتما می‌دانید که از اواسط تیر ماه استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری شده و لازم است که سبک زندگی همه‌ی ما و نوع مراقبت‌های روزمره از پوست و بدن‌مان تغییر کرده و مطابق با شرایط روز شود. 

چرا ماسک باعث بروز جوش، قرمزی و خشکی پوست می‌شود؟

 

ماسک باعث ایجاد فضای گرم و کمابیش مرطوب روی پوست به‌ویژه روی ناحیه گونه‌ها و دور دهان می‌شود. این مسئله نیز می‌تواند به بروز مشکلات پوستی از قبیل جوش یا قرمزی‌هایی منجر ‌شود که با سوزش و در مواردی خارش همراه است. از این گذشته، بافت پارچه ماسک و کش دو طرف آن نیز به‌طور مداوم باعث سایش پوست شده و آن را تحریک می‌کند.

 

چه باید کرد؟

 

قبل از ماسک زدن، پوست را مرطوب کنید

 

اگر دچار مشکلات پوستی ناشی از زدن ماسک شده‌اید چاره کار دور انداختن و صرف‌نظر کردن از آن نیست. حتما ماسک بزنید اما برای اینکه پوستتان سالم‌تر بماند، تغییراتی در استفاده از کرم مرطوب‌کننده‌تان ایجاد کنید. 

 

قبل از زدن ماسک اول کرم مرطوب‌کننده بزنید. از کرم‌های سبک‌تری که مناسب پوستتان است استفاده کنید. توجه داشته باشید که کرم‌های به اصطلاح «ریچ» یا همان سنگین باعث مسدود شدن منافذ پوست می‌شود در نتیجه با شرایطی که ماسک ایجاد می‌کند امکان بروز جوش بیشتر می‌شود. 

 

با جوش‌ها مقابله کنید

 

اگر به تازگی چندین جوش روی بینی یا دور دهانتان بیرون زده است نگران نباشید. کافی است با محصولات مناسب به فکر رفع موضعی مشکل باشید. بهتر است به فکر محصولاتی باشید که حاوی سالیسیلیک اسید یا آزلائیک اسید باشند. این مواد باعث خشک شدن و کاهش جوش می‌شوند. 

 

آرایش زیر ماسک را محدود کنید

 

حتی اگر عادت به آرایش روزانه صورت دارید بهتر است این روزها استفاده از لوازم آرایشی را محدود کنید. فراموش نکنید که کرم‌پودر مانع از تنفس راحت پوست می‌شود. به‌ویژه اگر خاصیت پوشانندگی بالایی داشته باشد یا اینکه به میزان زیادی به پوست بزنید. در این صورت احتمال اینکه مشکل التهاب ناشی از ماسک بیشتر شود زیاد است، بنابراین بهتر است آرایش را محدود کنید و از مواد آرایشی سبک و به میزان کم استفاده کنید.

 

لب‌ها را زیر ماسک به‌خوبی مرطوب کنید

 

این روزها که مجبور به استفاده از ماسک هستید «بوم لب» را فراموش نکنید. اگرچه این محصول همیشه لازم است اما استفاده از آن برای این روزها از اهمیت بیشتری برخوردار است. به‌طور مرتب لب‌ها را مرطوب کنید به‌ویژه اگر احساس می‌کنید لب‌هایتان قرمز؛ خشک یا پوسته پوسته شده است. می‌توانید این محصول را روی نواحی خشک و زبر پوست که به واسطه ماسک خشن شده است نیز بزنید.

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: journaldesfemmes

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو