توصیه‌هایی برای شستن لباس کودکان
16 تیر 1399 ساعت: 23:4در این مقاله برآن هستیم تا راهکارها و توصیه‌هایی کاربردی در جهت شستشوی صحیح لباس کودکان ارائه دهیم. هر کدام از این راهکارها یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و آن مراقب از پوست حساس کودک است. 


کودکان پوست حساسی دارند و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که هنگام شستشوی لباس‌های آن‌ها از مواد شوینده‌ خنثی استفاده نمایید. منظور از مواد شوینده خنثی، موادی هستند که رنگ یا عطر و بوی خاصی ندارند که به‌واسطه آن‌ها لباس کودک آسیب ببیند. 

 

در میان کودکان کم‌سن و سال‌تر بعضاً مواردی دیده شده که کودک به بعضی از مواد شوینده حساسیت پیدا کرده است. به همین دلیل بهتر است که هنگام شستشوی لباس آن‌ها جانب احتیاط را نگه دارید و برخی توصیه‌ها را رعایت کنید. 

 

بد نیست بدانید اگر لباس‌های ارزان‌قیمت برای دلبندتان خریداری کنید، ناخودآگاه کودک را در معرض برخی مواد شیمیایی قرار می‌دهید که قطعاً برای سلامتی‌اش مُضر خواهد بود. این مواد ممکن است به آلرژی یا التهابات پوستی منجر شوند. 

 

هفت راهکار کلیدی برای شستشوی لباس کودک

 

هنگام شستشوی لباس کودک توصیه‌های زیر را به خاطر بسپارید:

 

1. شستشو قبل از اولین مصرف

 

اولین موردی که باید در این خصوص رعایت کنید این است که وقتی لباس جدیدی برای کودکتان خریداری می‌کنید، حتماً قبل از اولین استفاده، آن ‌را بشویید. این توصیه را جدی تلقی کنید چون اگر جنس لباس از کتان غیرارگانیک باشد، شستشوی آن هرگونه ماده‌ای که ممکن است در لباس باقی مانده باشد و به پوست کودک آسیب برساند را از بین می‌برد. به همین دلیل شستشوی زودهنگام لباس هم از پوست کودک محافظت می‌کند و هم لباس را برای او راحت و دلپذیر خواهد کرد. 

 

پوشاک دیگری مثل ملحفه‌، روبالشتی یا لحاف که در تماس مستقیم با پوست کودک قرار دارند نیز باید قبل از اولین مصرف، کاملاً شسته شوند.

 

2. صابون‌ها و شوینده‌های مخصوص کودک

 

شوینده‌هایی که امروزه در بازار لوازم آرایشی و بهداشتی موجود است و به‌طور خاص برای کودکان درنظر گرفته‌ شده‌اند، همگی متشکل از موادی هستند که برای پوست‌های حساس کاملاً مناسبند. البته این شوینده‌ها لازم است که بی‌رنگ و بی‌بو باشند تا هرگونه احتمال شکل‌گیری آلرژی و حساسیت پوستی را به حداقل برسانند. 

 

3. عدم استفاده از نرم‌کننده‌ها 

 

معمولاً توصیه می‌شود که هنگام شستشوی لباس کودک از نرم‌کننده استفاده نکنید چون نرم‌کننده‌ها معمولاً حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است به پوست کودک آسیب برسانند. علاوه براین، لازم است که همیشه جانب احتیاط را نگه دارید و سراغ مواد شوینده‌ای که ضرورتی برای لباس کودک ندارند، نروید. 

 

4. دقت به برچسب لباس

 

وقتی لباسی برای کودکتان تهیه می‌کنید، حتماً به برچسبی که روی لباس موجود است دقت کنید. روی این برچسب نحوه مراقبت و شستشوی لباس قید شده ‌است. 

 

5. نرم‌کننده‌های لباس مخصوص کودک

 

لباس‌های نرم برای پوست مناسب‌ترند. نرم‌کننده‌ها تار و پود پارچه را نرم و ملایم‌تر می‌کنند و درنتیجه برای پوست لطیف و حساس کودک، گزینه مناسبی محسوب می‌شوند لیکن برای شستشوی لباس کودکتان، باید نرم‌کننده لباسی تهیه کنید که رنگ و بوی غلیظی نداشته و ضد حساسیت باشد. درخصوص نحوه مصرف محصول، حتماً دستور استفاده از آن را مطالعه نمایید.

 

6.  شستشوی جداگانه لباس‌های کودک

 

ممکن است شستشوی لباس‌های کودک در ابتدا کمی پیچیده باشد با این حال توصیه ما به شما این است که لباس‌های کثیف کودکتان را از لباس‌هایی که فقط مرطوب شده‌اند، جدا کنید. ضمن این‌که لباس‌های او را قاطی لباس چرک‌های دیگر قرار ندهید. 

 

اگر لباس‌های کودک به‌طور مرتب اول با آب سرد و سپس با آب گرم شسته شود، کفایت می‌کند. در ادامه اگر احساس کردید که لباس هنوز تمیز نشده‌ است، می‌توانید دوباره آن‌ را بشویید. 

 

7. تفکیک رنگی لباس‌های کودک

 

آخرین توصیه‌ای که می‌توان درخصوص شستشوی لباس‌های کودک ارائه داد، تفکیک رنگی آن‌ها است. به این ترتیب که هنگام شستشو، لباس‌های سفید، روشن و تیره را جدا کنید. همچنین اگر درجه حرارت آب برای شستشوی لباس‌های مختلف، متفاوت بود، حتماً این موضوع را نیز لحاظ کنید و تفکیک لباس‌ها را قبل از شستشو در نظر بگیرید. 

 

در پایان، به یاد داشته باشید که لباس‌های کودک معمولاً خیلی کثیف نمی‌شوند بنابراین می‌توانید آن‌ها را با دست یا با ماشین بشویید. اگر صابون بیولوژیک در اختیار ندارید، صابون مخصوص بچه که اسیدی هم نیست گزینه مناسبی خواهد بود. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: etreparents.com

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو