چاقی در میانسالی می‌تواند احتمال ابتلا فرد به زوال عقل را افزایش دهد
16 تیر 1399 ساعت: 17:4 درصد جمعیت افراد مسن، با اضافه وزن و چاقی، روند افزایشی دارد
چاقی سالمندان در بسیاری از نقاط جهان، شایع است. درصد جمعیت افراد مسن، با اضافه وزن و چاقی، روند افزایشی دارد و در 30 سال گذشته، میزان چاقی افراد مسن دو برابر شده است. بدون شک، تعداد رو به افزون جمعیت مسن چاق جامعه، مشکلاتی برای سلامت کلی این افراد به همراه دارد؛ مگر اینکه اقداماتی برای معکوس کردن این روند صورت گیرد.

اگر به دنبال دلیلی مناسب برای لاغر شدن هستید، پس در نظر داشته باشید که: چاقی در میانسالی درصد زوال عقل را افزایش می‌دهد. این مبحث مطالعه عظیمی است که محققان بریتانیایی منتشر کرده‌اند و یافته‌های مشابهی را منتشر می‌کند که در ماه دسامبر منتشر شده است.

دورینا کادار، محقق ارشد این مطالعه جدید گفت: «هدف، شناسایی عوامل آسیب‌زایی است که تحت تاثیر شیوه زندگی قرار دارد تا برای جلوگیری از زوال  عقل، مراحلی را طی کنیم.» او گفت: «امیدواریم بخش قابل توجهی از عوامل زوال عقل؛ اما نه تمام آن، از طریق مداخلات بهداشت عمومی قابل پیشگیری باشد.» کادار عضو ارشد مرکز تحقیقات دانشگاه کالج لندن است. تیم تحقیقاتی او دریافت که افراد چاقی که در دوران میانسالی هستند، نسبت به سایر افراد میانسال که وزنشان طبیعی است، 31درصد بیشتر در خطر زوال عقل هستند و این خطر به ویژه برای خانم‌ها بیشتر است. خبر خوب این است که محققان معتقدند که کم کردن وزن باعث کاهش احتمال این خطر می‌شود.

در خصوص این مطالعه، کادار و همکارانش اطلاعات مربوط به حدودا6600 نفر، افراد مسن 50 سال به بالا را تجزیه و تحلیل کردند که بخشی از مطالعه، میانسالان بریتانیا بودند. محققان از سه منبع برای تعیین زوال عقل استفاده کردند: «تشخیص پزشک، گزارشات موثق و آمار بیمارستان.» با اینکه چاقی هم برای زنان و هم مردان، خطرناک است؛ اما خطر زوال عقل در زنانی بیشتر است که چاقی شکمی دارند، یعنی اندازه دور کمرشان بیشتر است. این مطالعه نشان داد که با پیگیری متوسط 11 ساله، احتمال ابتلا این افراد به زوال عقل 39درصد بود. چنین عامل پرخطری، حتی مستقل از عوامل دیگر از جمله:  سن، تحصیلات، وضعیت تاهل، سیگار، ژنتیک، دیابت و فشارخون بالاست.

نویسنده این مطالعه اظهار داشت که هیچ ارتباطی بین چاقی شکمی و زوال عقل در بین مردان یافت نشده است؛ اما هنگامی که محققان، هر دو عامل وزن و اندازه کمر را در کنار هم در نظر گرفتند، به این نتیجه رسیدند که زنان و مردان چاق به طور یکسان، 28 درصد بیشتر در خطر ابتلا به زوال عقل بودند. مطالعه‌ای منتشر شده از زنان در ماه دسامبر، فقط به خطرات مشابهی پی برد.

دکتر «سم گاندی»، مدیر دانشیار مرکز تحقیقات مونت سینای بیماری آلزایمر شهر نیویورک، یافته‌های جدید را مجددا مورد بررسی قرار داد. او گفت: «این مقاله جدید کاملا با این حوزه به طور کلی و هم به ویژه با کار خود ما مرتبط است.» گاندی گفت: «پروتئین‌های موجود در التهاب بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت نوع دو که همه از عوامل خطرزای آلزایمر هستند، ممکن است در ارتباط بین چاقی و زوال عقل دخیل باشند. کیت فارگو، مدیر برنامه‌های علمی و دسترسی به انجمن آلزایمر، گفت که ارتباط بین عوامل اساسی بیماری‌های مزمن جسمی و زوال عقل به خوبی شناخته شده است. ارتباط بین عوامل خطرزای سلامت قلب مانند: دیابت، چاقی و فشارخون بالا و عدم تشخیص و زوال عقل، در تحقیقات آلزایمر به خوبی مشخص شده است.» 

او خاطرنشان کرد: «تمام این یافته‌های جدید، به کل شواهدی که چاقی را با خطر زوال عقل بیشتر مرتبط می‌داند، می‌افزاید.» فارگو گفت: «تفاوت‌های مشخص شده، مبنی بر جنسیت آخرین مطالعه، جالب توجه هستند.» وی افزود: «هنوز خیلی زود است که بدانیم، آیا صرفا یافته‌های مبنی بر یک مطالعه معتبر است یا خیر.»

انجمن آلزایمر در حال انجام یک کار بالینی دو ساله است تا ببیند؛ آیا مداخلات شیوه زندگی سالم که عوامل خطرزا را مورد هدف قرار می‌دهد، می‌تواند از عملکرد شناختی گروه مختلفی از بزرگسالان محافظت کنند.

فارگو معتقد بود که «آنچه واقعاً جالب توجه است، این احتمال است که، زندگی سالم‌تر می‌تواند خطر زوال عقل را کاهش دهد.»  آخرین یافته‌ها به طور آنلاین، در 23 ژوئن، در ژورنال بین‌المللی اپیدمیولوژی منتشر شد.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو