ویروس کرونا می‌تواند به مغز حمله کند
15 تیر 1399 ساعت: 17:4تصویربرداری‌های مغزی نشان می‌دهد ویروس جدید کرونا ممکن است باعث التهاب در بخش‌هایی از مغز و مختل کردن حس بویایی شود.

به گزارش سلامت به نقل از همشهری آنلاین وب‌ام‌دی نوشت مقاله‌ای که در مجله JAMA Neurology منتشر شده اسکن‌های مغزی یک تکنیسین رادیولوژی ایتالیایی مشغول به کار در بخش کووید-19 را که خودش دچار علائم بیماری شده بود، توصیف می‌کند.

 این زن برای یک روز دچار سرفه خفیف خشک شد و بعد حس بویایی و چشایی‌اش را از دست داد. معاینه بینی و تصویربرداری از قفسه سینه او هیچ نشانه‌ای از بیماری را نشان نمی‌داد و دچار تب هم نبود.

اما اسکن‌های مغزی التهاب در «پیاز بویایی» بخشی از مغز را که در تشخیص بوها دخیل است، نشان داد. سپس آزمایش ویروس کرونا در این زن انجام شد که نتیجه آن مثبت بود.

پزشکان علل اگر از دست رفتن بویایی از جمله سایر عفونت‌های ویروسی را در این بیمار رد کردند. با توجه به این یافته‌ها در این بیمار، این پژوهشگران این نظریه را مطرح می‌کنند که ویروس جدید کرونا (سارس-کوو-۲) ممکن است از طریق عصب بویایی به مغز حمله کند و باعث مختل شدن حس بویایی شود.

اسکن‌های مغزی در این زن در یک پیگیری در ۲۸ روز بعد نشان‌دهنده برطرف شدن التهاب بود و زن نیز حس بویایی‌اش را دوباره به دست آورد.
البته این پزشکان در دو بیمار دیگر کووید-19 که حس بویایی‌شان را از دست داده بودند، در اسکن‌های مغزی در روزهای ۱۲ و ۲۵ پس از شروع علائم ناهنجاری مغزی پیدا نکردند.

این پزشکان نتیجه‌گیری می‌کنند تغییرات مغزی در تصویربرداری ممکن است همیشه در بیماران کووید-19 بروز نکند یا محدود به مراحل بسیار اولیه عفونت باشد.
به گفته کارشناسان، بررسی‌های پیشین نشان داده‌اند ویروس جدید کرونا ممکن است با علائم عصبی و روانی بروز کند اما هنوز معلوم نیست این علائم تا چه حد ناشی از عفونت ویروسی خود مغز است یا آثار ثانوی پاسخ ایمنی به ویروس که ممکن است به التهاب مغزی هم بینجامد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو