صورت قرنطینه‌ای؛ پدیده‌هایی که در دوران قرنطینه کروناویروس نمایان شد
استرس، زیانبارترین عامل احتباس مایعات در اندام‌ها
14 تیر 1399 ساعت: 14:4امروزه با کمک ابزارهای آرایشی می‌توان لکه‌های پوستی، زخم‌های جزئی و خطوط ریز روی صورت را پوشش داد و کاری کرد که در کانون نگاه‌های دیگران قرار نگیرند، اما وقتی به پف‌کردگی صورت می‌رسیم، ماجرا کمی متفاوت می‌شود. یکی از پدیده‌هایی که در دوران قرنطینه کروناویروس نمایان شد، همین پف‌کردگی صورت است که به‌خاطر فراگیر بودنش «صورت قرنطینه‌ای» نامیده شد. در ادامه با علت شکل‌گیری این پدیده و همچنین راهکارهای کاربردی برای مقابله با آن آشنا خواهید شد.

متخصصان ترکیبی از 3 عامل تماس مداوم پوست با هوای خشک درون خانه، ورزش نکردن یا بی‌تحرکی شدید و همچنین موج حساسیت‌‌های فصلی، علت اصلی شکل‌گیری این پدیده در دوران قرنطینه کروناویروس است. 

هر 3 عامل ذکرشده می‌توانند باعث احتباس آب در صورت شوند، اما زیانبارترین و زمینه‌ای‌ترین عامل استرس است. وقتی که سطح هورمون کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد، بدن در حالت واکنشی‌ستیز یا گریز قرار می‌گیرد که یکی از پیامدهایش احتباس مایعات برای اندام‌های مختلف بدن است. 

دکتر مونا گوهارا، متخصص پوست‌ به این نکته مهم اشاره می‌کند که همه ما در دوران قرنطینه بسیار بیشتر از قبل برای برقراری ارتباط با دیگران به تماس‌های ویدئویی روآوردیم و همین کار باعث شد ساعات بیشتری به چهره خودمان نگاه کنیم و درنتیجه توجه بسیار بیشتری به اوضاع پوست صورت و حالت چهره خودمان نشان دهیم.

از سوی دیگر در دوران قرنطینه کروناویروس، بیشتر افراد در خانه مانده بودند و اخبار کووید-19 را دنبال می‌کردند، در نتیجه روزبه‌روز با سطح استرس بیشتری درگیر می‌شدند و بعضا هم به خوردن خوراکی‌های شیرین و شور  رومی‌آوردند که خودشان از عوامل تشدیدکننده پف‌کردگی صورت هستند، بنابراین مجموعه‌ای ترکیبی از همه این عوامل در شکل‌گیری پدیده «صورت قرنطینه‌ای» نقش داشتند. با این‌حال،‌ صرف‌نظر از علت یا شدت پدیده صورت قرنطینه‌ای، راهکارهای مناسبی برای مقابله با این پدیده وجود دارند.

ماساژ صورت با ابزارهای ماساژ لنف


تخلیه کردن پف صورت با کمک ابزارهایی که برای ماساژ لنف ساخته شده‌اند، یکی از راهکارها برای مقابله با پدیده صورت قرنطینه‌ای است. البته ماساژورهای حرفه‌ای می‌توانند این کار را با دست نیز انجام بدهند. موقع استفاده از ابزارهای ماساژ لنف باید روند تخلیه را از مرکز صورت شروع کنید و به‌سوی طرفین صورت و سپس به‌سمت پایین، یعنی پایین گوش‌ها و بعد هم به‌سمت گردن (محل قرارگیری غدد لنفاوی) حرکت کنید.

در ادامه می‌توانید این کار را از پیشانی شروع کنید و همین مراحل را 5 بار تکرار کنید. دکتر گوهارا، استفاده از سنگ گواشا را نیز پیشنهاد می‌دهد که می‌توان آن را برای سرد شدن داخل یخچال گذاشت و سپس از آن استفاده کرد. این متخصص پوست می‌گوید: «این سنگ سرد به پف‌زدایی کمک می‌کند و با حرکت دادن آن روی صورت، مایعات از محل تجمع در قسمت‌های مختلف صورت پخش می‌شوند.»

از یخچال کمک بگیرید 

وقتی درباره مقابله با پف‌کردگی بحث می‌کنیم، هر ماده سردی می‌تواند اثرگذاری مثبت داشته باشد. شما می‌توانید محصولاتی مانند مرطوب‌کننده‌ها، ماسک‌ها و همچنین انواع ماساژورهای غلتکی صورت را برای سرد شدن داخل یخچال بگذارید و بعد از آنها استفاده کنید. به‌گفته دکتر گوهارا، شما می‌توانید چای کیسه‌ای خیس‌شده را طی ساعات شب داخل یخچال بگذارید و صبح روز بعد از آن با هدف پف‌زدایی صورت استفاده کنید. استفاده از قطعات خردشده خیار، تکه‌های یخ و قاشق سردشده هم می‌تواند اثربخشی مطلوبی داشته باشد.

رژیم غذایی‌تان را کنترل کنید 


یکی از مشکلاتی که در دوران قرنطینه خودش را نشان داد، تغذیه ناسالم و الگوهای تغذیه‌ای نادرست بود، بنابراین اگر می‌خواهید رژیم غذایی شما باعث پف‌کردگی هرچه بیشتر صورت نشود، باید اول از همه نوشیدن میزان زیادی از آب را در طول روز جدی بگیرید. در مرحله دوم هم باید از غذاهای فرآوری‌شده و خوراکی‌های شور دوری کنید. اضافه کردن مواد غذایی سرشار از پتاسیم مانند گوجه‌فرنگی و سیب به رژیم غذایی، از دیگر گام‌های مثبت برای کنترل رژیم غذایی در دوران قرنطینه و فعالیت بدنی کمتر است. پتاسیم در گروه الکترولیت‌های حیاتی برای بدن قرار می‌گیرد که عملکرد همه سلول‌های بدن از آن تاثیر می‌پذیرد. ضمن اینکه پتاسیم در کنترل میزان آب احتباسی در بدن نیز نقش خاص خودش را ایفا می‌کند.

محصولات مراقبتی پف‌زدا را انتخاب کنید 


کافئین، عصاره چای سبز و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند رزماری، ویتامین Cو ویتامین Eبه منقبض کردن رگ‌های خونی کمک می‌کنند و درنتیجه تورم و پف‌کردگی را کاهش می‌دهند، بنابراین وقتی که می‌خواهید محصولات مراقبتی پوست را خریداری کنید، حتما به وجود این ترکیبات در فهرست مواد تشکیل‌دهنده محصول انتخابی توجه داشته باشید. در ضمن، تا جایی که امکان دارد، محصولات مراقبتی پوست را داخل یخچال نگهداری کنید و حتی از ابزارهای سردشده برای استعمال موضعی این محصولات کمک بگیرید. هرچه تماس اشیاء و ترکیبات سردشده با پوست پف‌کرده بیشتر باشد، این مشکل نیز بیشتر تسکین خواهد یافت.

اهمیت شیوه زندگی را فراموش نکنید 


داشتن خواب کافی و باکیفیت واقعا برای جلوگیری از پف‌کردگی صورت ضروری است اما حالت قرارگیری بدن در ساعات خواب هم اهمیت ویژه‌ای دارد، بنابراین اگر به پهلو و روی صورت می‌خوابید، باید بدانید این کار باعث پف‌کردگی بیشتر صورت می‌شود. علاوه بر ضرورت خواب شبانه 7 تا 8 ساعته، فعالیت ورزشی روزانه هم برای حرکت کردن لنف‌ها اهمیت زیادی دارد. ضمن اینکه فعالیت ورزشی، هم گردش خون را در بدن تقویت می‌کند و هم نقش مثبتی در دفع مایعات اضافی بدن دارد که هر دوی این مزیت‌ها به احتباس هرچه کمتر مایعات در بدن کمک می‌کنند. علاوه بر این، هر ترفندی که بتواند سطح هورمون کورتیزول را در بدن کاهش دهد، برای کاهش پف‌کردگی صورت مفید است. 

ترجمه: یوسف صالحی
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو