کدام نوع ژل دست مناسب مقابله با کروناست؟
ژل‌های کمتر از ۶۰ درصد الکل، میکروارگانیسم‌ها را از بین نمی‌برند
4 فروردین 1399 ساعت: 13:1شستن دست با آب گرم و صابون با از بین بردن چربی روی دست به پاک شدن دست از آلودگی و ویروس کمک می‌کند اما ضدعفونی‌کننده‌ها در شرایطی که آب و صابون در دسترس نباشد می‌توانند جایگزین آن شده و میکروب‌های بیماری‌زا را از بین ببرند.
با شیوع کرونا بازار فروش ژل‌های ضدعفونی‌کننده دست داغ شده است و این روزها از داروخانه گرفته تا سوپرمارکت‌ها می‌توانید ژل دست تهیه کنید. حتی برخی افراد در خانه اقدام به تهیه ژل دست کرده‌اند اما جالب است بدانید گرچه ژل دست می‌تواند میزان انتقال عفونت را کاهش دهد اما همه انواع آن مناسب مقابله با کروناویروس نیست.

همانند سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا، ویروس کرونا نیز از طریق ترشحات و قطرات بینی و دهان ناشی از عطسه و سرفه منتقل می‌شود اما مطالعات جدید نشان داده برخلاف سایر ویروس‌ها این نوع ویروس از مدفوع هم قابل انتقال است.

در عین حال این ویروس روی سطوح می‌نشیند و قابل انتقال به دست و از آن به صورت است. پس اگر دست‌تان را به سطح آلوده‌ای بزنید و بعد چشم و بینی‌تان را لمس کنید به سادگی به آن آلوده خواهید شد.

شستن دست با آب گرم و صابون با از بین بردن چربی روی دست به پاک شدن دست از آلودگی و ویروس کمک می‌کند اما ضدعفونی‌کننده‌ها در شرایطی که آب و صابون در دسترس نباشد می‌توانند جایگزین آن شده و میکروب‌های بیماری‌زا را از بین ببرند.

دو نوع ضدعفونی‌کننده دست وجود دارد: الکلی و غیر الکلی

انواع الکلی بین ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل دارند اما انواع فاقد الکل حاوی ترکیبات آمونیوم هستند که جمعیت میکروب‌ها را کاهش می‌دهند اما به اندازه الکل موثر عمل نمی‌کنند.

ژل‌های حاوی الکل نه تنها در کشتن بسیاری از انواع باکتری‌ها از جمله اشریشیا کولی موثرند، بلکه در برابر بسیاری از ویروس‌ها از جمله ویروس آنفولانزایA‌، راینوویروس‌، هپاتیتA‌، ایدز و کروناویروس نیز موثر عمل می‌کنند.

الکل ویروس را احاطه کرده و پروتئین و چربی پوشاننده آن را از بین می‌برد. اما برای این منظور ژل دست باید حداقل حاوی بیش از ۶۰ درصد الکل باشد.

ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی کمتر از ۶۰ درصد الکل، رشد میکروب‌ها و ویروس‌ها را کند می‌کنند اما آن‌ها را از بین نمی‌برند. این نوع ژل‌ها گرچه در از بین بردن نوروویروس، کریپتوسپوریدیم (انگل مولد اسهال) و کلستریدیوم دیفیسیل (باکتری‌هایی که باعث بروز اسهال می‌شوند) موثرند، اما اثری در مقابله با کروناویروس ندارند.

نکته دیگر اینکه اگر دست‌ها آلوده باشند، مثلا به مخاط بینی یا دهان فرد بیمار آغشته شده باشند، ژل‌های دست توانایی از بین بردن این آلودگی را ندارند و مخاط به سادگی از ویروس حمایت و محافظت خواهد کرد.

تنها شستن درست دست با آب و صابون است که آن را رفع می‌کند. در نهایت اگر از ژل دست با الکل بالای ۶۰ درصد استفاده کردید توجه داشته باشید که همانند شستشو با صابون باید تمامی سطوح دست با ژل آغشته شده و پشت انگشتان و سر آنها و مچ دست به خوبی ضدعفونی شوند. این کار حداقل ۲۰ ثانیه باید زمان ببرد.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: theconversation.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو