چرا کلینیک سینا منفجر شد؟ / تکرار خاطره تلخ پلاسکو
11 تیر 1399 ساعت: 14:4ساکنان شمیران و رهگذران در میدان تجریش شاهد شعله‌های آتشی بودند که در ساعت 20:56 سه‌شنبه شب 10 تیر از محل کلینیک سینا  در این منطقه به آسمان می‌رفت. چند دقیقه بعد از آتش گرفتن این مرکز درمانی، انفجرهای مهیبی اطراف را لرزاند که به نظر کارشناسان به دلیل آتش گرفتن کپسول‌های گاز هلیوم در زیرزمین کلینیک بوده است.

ساکنان شمیران و رهگذران در میدان تجریش شاهد شعله‌های آتشی بودند که در ساعت 20:56 سه‌شنبه شب 10 تیر از محل کلینیک سینا  در این منطقه به آسمان می‌رفت. چند دقیقه بعد از آتش گرفتن این مرکز درمانی، انفجارهای مهیبی اطراف را لرزاند که به نظر کارشناسان به دلیل آتش گرفتن کپسول‌های گاز هلیوم در زیرزمین کلینیک بوده است.

عمق فاجعه به حدی بود که علاوه بر چندید ماشین آتش‌نشانی و آمبولانس، پیروز حناچی، شهردار تهران، و ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، هم  به صحنه آمدند. 

 به گزارش سلامت، روابط عمومی اورژانس کشور اعلام کرد، ساعت 20:56 سه شنبه 10 تیر حادثه انفجار و حریق در کلینیک درمانی سینا رخ داد که تا لحظه تنظیم خبر، 4شنبه 11 تیر، ١٩ تن از جمله 15 زن و چهار مرد بر اثر این حادثه جان خود را از دست داده‌اند.
 
اخطار داده شده بوده 
 
مهدی داوری، مدیر عامل سازمان آتش نشانی با اشاره به حادثه کلینیک سینا اطهر گفت: این ساختمان را طی سال های گذشته پایش و رصد کرده ایم و سازمان آتش نشانی برای اولین بار طی سال 94 سراغ این ساختمان رفته است و آنجا را بازدید کرده و اقدامات لازم را در قالب دستورالعمل ایمنی به ساختمان ارائه شده است.

او افزود: در سال 96 و 97 و 98 هم از این ساختمان بازدید کردیم و در سال 98 به مالکین ابلاغ کردیم در شرایط نا ایمن هر اتفاقی بیفتد مسئولیتش با خود شما است.

داوری تصریح کرد: قانونی که به سازمان آتش نشانی اختیار دهد خودش به دلیل عدم ایمنی ساختمانی را تعطیل کند وجود ندارد و  ما ضابط قضائی نیستیم.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی گفت: به این ساختمان اخطاریه داده ایم و دستورالعمل ایمنی هم ارسال شده بود. در این دستورالعمل نا ایمنی های لازم را عنوان و روش های برطرف کردن آن را هم اعلام کردیم.

در اولین واکنش‌ها کارشناسان نیز بر عدم ایمنی کافی و عدم رعایت استانداردهای لازم تاکید داشتند که نیازمند کار کارشناسی مفصل است. 

در این میان، زخم کهنه بی‌توجهی به ضوابط ایمنی باز هم تازه شد، یعنی همان زخمی که 16 آتش‌نشان ما را در ساختمان پلاسکو به کام مرگ کشاند. آن موقع، موج غم سراسر ایران را فرا گرفت و بحث‌های زیادی بر سر اهمیت ضوابط ایمنی در ساختمان‌ها مطرح شد و همان زمان هم خلاء قانونی برای برخورد با کسانی که این ضوابط را انجام نمی‌دهند، مشخص شد. آتش‌نشانی اعلام کرد که ما فقط می توانیم نظر بدهیم و مرجع قانونی برای برخورد با متخلفان نیستیم.

به نظر می‌رسد، هنوز برای مقابله با این کمبود که چطور می‌توان پیش از بروز فاجعه‌ای از نوع پلاسکو یا کلینیک سینا برخورد قانونی کرد، نه بعد از آن، راهی در نظر گرفته نشده.
 
نظر کارشناسان مستقل
 
هنوز نتیجه رسمی کارشناسی درباره علل آتش‌سوزی اعلام نشده، اما نظرات کارشناسان مستقل شنیدنی است:

سیامک درودی آهی، کارشناس ارشد معماری از دانشگاه تهران درباره این واقعه به سلامت می‌گوید:

هر چه مسئولان و آتش‌نشان‌ها درست عمل کرده باشند، نمی‌توانند جوابگوی کارهای کسانی باشند که اساسا کار غلط کرده‌اند.
 
یک ساختمان مسکونی بالای پنج طبقه هم ضوابط مشخصی برای پله فرار و آسانسور دارد. درهای ضد حریق و غیرقابل نفوذ دود. فضاهایی با همان نوع درها که جلوی نفوذ دود از شفت آسانسور به بقیه فضاهای هر طبقه را میگیرد.
 
ساختمان‌های اداری و بیش از آن ساختمان‌های درمانی ضوابط به مراتب سخت‌تری دارند. هم در مقابله با آتش‌سوزی و هم در زمینه دفع مواد عفونی و دفع زباله‌ها و غیره...
 
اگر ساختمان از ابتدا جهت فعالیت درمانی ساخته شده باشد، که باید در زمینه آتش‌سوزی، لوله کشی‌ها و غیره ضوابط را رعایت می‌کرده.
 
اگر یک ساختمان مسکونی به تدریج به ساختمان درمانی تبدیل شده، باید در آن تغییرات لازم انجام گرفته باشد.
 
هزینه این کارها ممکن است آنقدر زیاد باشد که صاحبان کلینیک ترجیح دهند آن را انجام نداده و بازرسان ساختمان هم زیر میزی کنار بیایند.
 
حاصل کارشان این تلفات مردم و کارکنان کلینیک است که در اثر دود جان خود را از دست داده اند. به قول مسئولان هم دود از طریق راه پله شدیدا بالا رفته، مسیری که اصلا باید غیرقابل نفوذ باشد.
 
این کارهای خلاف و غیرقانونی است که عاقبت جان مردم را میگیرد.
 
حقوقدان نیستم ولی قاعدتا بستگان کشته شدگان باید بتوانند از خلافکاران که احتمالا مالکان کلینیک هستند، خسارت بگیرند. وکلای گروه میتوانند قوانین و شرایط چنین کاری را برای ما روشن کنند.
 
مروارید قاسمی، معمار و طراح شهری، نیز در توضیح معماری ساختمان عقیده دارد : 

من آن ساختمان را دیده ام و تجربه طراحی درمانی و اخذ مجوز از آتش‌نشانی را هم دارم. آن ساختمان به هیچ وجه به کف استانداردهای لازم هم نمی‌رسید و همانطور که کارشناسان عقیده دارند، تبدیل بنای مسکونی به درمانی خطای مشترک مالکین کلینیک و مسئولان شهرداری منطقه بوده است.
 
مردم برای همکاری آموزش ندیده‌اند
 
گذشته از علل اصلی بروز حادثه، یکی از مسائل نیروهای امداد رسان در منطقه، تجمع افراد بود چرا که هم کار امدادرسانی را مختل می‌کرد و هم در صورت انفجار دوباره امکان داشت تلفات انسانی بالا برود. به همین دلیل، سخنگوی سازمان اورژانس کشور در پی وقوع حادثه کلینیک سینا شمیران با بیان این که احتمال انفجار مجدد به طور کامل از بین نرفته است، گفت: از مردم خواهش می‌کنیم اخبار را از رسانه‌ها پیگیری کنند و در محل حادثه جمع نشوند

گزارش از مرجان یشایایی
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو