جویدن ناخن می‌تواند سبب انتقال کروناویروس شود؟
4 فروردین 1399 ساعت: 13:1محققان پزشکی به کسانی که عادت به جویدن ناخن دارند هشدار داده‌اند ممکن است به کرونا آلوده شوید. به گفته محققان این مرکز، ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلودگی‌ها می‌توانند زیر ناخن‌ها جمع شده و با جویدن ناخن به بدن راه پیدا کنند.
هر بار با دست و به‌خصوص با ناخن‌های بلند به صورت، چشم‌ها و بینی دست بزنید بیش از قبل در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌گیرید. کسانی که ناخن می‌جوند نیز خود را در معرض انواع عفونت‌ها قرار می‌دهد.

برای درمان عادت ناخن‌جویدن هیچ راهکار سریع و معجزه‌آسایی وجود ندارد اما راه‌حل‌هایی توصیه شده است. مثلا سعی کنید متوجه شوید چه زمان‌هایی بیشتر عادت به ناخن‌جویدن دارید.

برخی افراد وقتی عصبی می‌شوند و برخی دیگر وقتی بیکارند و حوصله‌شان سر می‌رود اینکار را انجام می‌دهند.

اگر استرس عامل این موضوع است برای آن جایگزین بیابید. مثلا برخی افراد از کش‌‎های دور مچ یا توپ استرس استفاده می‌کنند که در زمان استرس با آن بازی کنند.

می‌توانید از ورزش‌های آرام‌بخش مثل یوگا کمک بگیرید.

اگر بیکاری سبب ناخن جویدن می‌شود از مکعب روبیک استفاده کنید.

جویدن آدامس هم راه‌حل مناسب دیگری است که دهان را مشغول نگه می‌دارد.

اگر اینکارها موثر نبود، ناخن‌ها را همیشه کوتاه نگه دارید به طوری که امکان جویدن آنها وجود نداشته باشد یا از مایعات تلخ‌کننده روی ناخن استفاده کنید که باعث بشوند علاقه‌ای به در دهان بردن ناخن نداشته باشید. در نهایت مهم‌ترین کار، شستشوی مرتب و درست دست‌ها است.ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: www.thesun.co.uk
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو