8 راه ساده و فوری برای کوچک‌تر کردن روزنه‌های پوستی
11 تیر 1399 ساعت: 12:4بزرگ‌شدن روزنه‌های پوستی را معمولا از مشکلات پوستی رایج در پایان دوران نوجوانی و اوایل دوران جوانی می‌دانند، اما این مشکل از نشانه‌های پیری پوست نیز هست. درواقع هرچه روزنه‌های پوستی کوچک‌تر باشند، پوست هم صافت‌تر و یکدست‌تر به نظر می‌رسد و جلوه بهتری به خودش می‌گیرد. 

متاسفانه نمی‌توان تعداد روزنه‌های پوستی را تغییر داد چون تعداد آنها به‌صورت ژنتیکی تعیین می‌شود، اما همواره می‌توان از ترفندهای ساده و فوری برای کوچک‌تر کردن این روزنه‌ها کمک گرفت. 

 

1. صورت را مرتب بشویید

 

روند کوچک‌تر کردن روزنه‌های پوستی با داشتن برنامه منظم برای مراقبت از پوست شروع می‌شود و اولین گام در این راه نیز چیزی نیست جز حفظ پاکیزگی روزنه‌های پوستی با شست‌وشوی منظم صورت. با این‌حال، آمارها نشان می‌دهند که 12 درصد از خانم‌ها همچنان صورت خودشان را به‌طور منظم نمی‌شویند.

 

دکتر مارگاریتا لولیس، متخصص پوست‌ و مو در نیوجرسی می‌گوید: «وقتی که آلودگی‌ها و کثیفی‌ها روزنه‌ها را مسدود می‌کنند، روزنه‌ها نیز بازتر می‌شوند و بزرگ‌تر به نظر می‌رسند، بنابراین بسیار مهم است که همیشه صورت را با استفاده از شوینده‌های مخصوص صورت بشویید تا هرگونه آلودگی، کثیفی و ذرات اضافی را به‌خوبی از روزنه‌ها جدا کنید. انجام دادن این کار خصوصا قبل از خواب شبانه اهمیت زیادی دارد. 

 

2. دو بار در هفته لایه‌برداری کنید 

 

لایه‌برداری پوست صورت به بیرون کشیدن و پاکسازی سلول‌های پوستی مُرده کمک می‌کند، درحالی که همین سلول‌های زائد می‌توانند روزنه‌های پوستی را مسدود سازند. به‌گفته دکتر جویس ایماهیروبو، متخصص پوست‌ و مو در ماساچوست، «لایه‌برداری را می‌توان به دو شیوه فیزیکی (با کمک اسکراب‌های صورت یا براش‌های پاک‌سازی) و شیوه شیمیایی (محصولات حاوی اسیدهای ملایم و بازسازی‌کننده سلول‌ها) انجام داد. البته باید دنبال پاک‌کننده‌های ملایمی هم بگردید که تراکم اسید سالیسیلیک در آنها 0.5 تا 1 درصد و تراکم اسید لاکتیک یا اسید گلیکولیک در آنها 2.5 تا 5 درصد باشد. این محصولات به تقسیم و تکثیر سلول‌های پوستی کمک می‌کنند و روزنه‌های پوستی را هم پاکیزه نگه می‌دارند». 

 

3. با پوست درست رفتار کنید 

 

لایه‌برداری منظم قطعا مهم و موثر است، اما نادرست رفتار کردن با پوست می‌تواند واقعا به روزنه‌های پوستی آسیب برساند، بنابراین از دستکاری کردن پوست یا هر کاری که با فشار به پوست یا کندن قسمت‌هایی از آن همراه می‌شود، خودداری کنید. موقع استفاده از محصولات مراقبتی مختلف هم باید محصول مورد نظر را با کمک نوک انگشتان به‌آرامی روی پوست صورت ماساژ دهید. 

 

4. روزانه دو بار از مرطوب‌کننده استفاده کنید 

 

استفاده نکردن از مرطوب‌کننده به پیامدهای ناخوشایندی مانند خشکی، پوسته‌ریزی و التهاب پوست منتهی می‌شود و البته بزرگ‌شدن روزنه‌های پوستی را هم باید به این پیامدها اضافه کرد. به‌گفته دکتر ایماهیروبو، «بسیار مهم است که روزانه دو بار از مرطوب‌کننده‌های مخصوص صورت که دارای کیفیت بالا و از نوع غیرجوش‌زا هستند، استفاده کنید. کلید موفقیت در این کار، داشتن ثبات است. پس یک بار صبح و یک بار شب از مرطوب‌کننده صورت استفاده کنید و هرگز این کار را متوقف نکنید». 

 

5. روزانه از محصولات ضدآفتاب استفاده کنید 

 

شاید صدها بار این توصیه را شنیده باشید، اما متاسفانه همچنان خیلی‌ها به رعایت این اصل مهم پایبند نیستند. استفاده روزانه از محصولات ضدآفتاب طیف وسیع و دارای حداقل SPF 30 از مهم‌ترین مراحل مراقبت از پوست در برابر پیری و جلوگیری از انسداد روزانه‌های پوستی محسوب می‌شود. آسیب‌های خورشیدی نه‌تنها باعث شکل‌گیری چین‌وچروک‌ها و لکه‌های تیره پوستی می‌شوند، بلکه اشعه‌های ماورای بنفش خورشید می‌توانند کلاژن و الاستین را تخریب کنند و درنتیجه باعث بزرگ‌تر شدن روزنه‌های پوستی گردند. 

 

6. مرتب به متخصصان پوست‌ و مو مراجعه کنید 

 

همان‌طور که باید مرتبا برای بررسی دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید، مراجعه منظم به متخصصان پوست‌ و مو نیز اهمیت خاص خودش را دارد. اگر شدیدا با مشکلات مرتبط با روزنه‌های پوستی درگیر هستید و راهکارهای بالا کمکی به شما نمی‌کنند، طبیعتا باید نزد متخصصان پوست ‌و مو بروید. این متخصصان می‌توانند راهکارهای تخصصی مختلفی را برای لایه‌برداری پوست و کوچک‌تر کردن روزنه‌های پوستی به شما پیشنهاد دهند. 

 

7. تعادل آب را در بدن و پوست حفظ کنید 

 

نوشیدن آب زیاد در طول شبانه‌روز برای حفظ تعادل آب در بدن ضروری است، اما استفاده از سرم‌های هیدراته نیز قبل از مرطوب‌کننده‌ها برای حفظ تعادل آب در پوست اهمیت ویژه‌ای دارد. انجام دادن این دو کار در کنار همدیگر به کوچک‌تر کردن روزنه‌های پوستی کمک می‌کند. البته برای این‌که عملکرد سرم‌های هیدراته به سطح مطلوبی برسد، باید لایه‌برداری را هم طبق برنامه و با شیوه‌های صحیح انجام دهید. 

 

8. درباره لیزردرمانی با متخصص پوست‌ و مو مشورت کنید 

 

برای این‌که اندازه روزنه‌های پوستی را به‌طور دائمی کوچک‌تر کنید، می‌توانید با متخصصان پوست‌ و مو درباره لیزردرمانی مشورت کنید. بعضی از شیوه‌های لیزردرمانی می‌توانند با شکل‌گیری کلاژن همراه باشند و درنتیجه نقش مثبتی در کوچک‌تر روزنه‌های پوستی ایفا کنند. 

 

ترجمه: راضیه فیضی 

منبع:Good Housekeeping


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو