راهکارهایی برای خواب بهتر نوزادان در طول شب
10 تیر 1399 ساعت: 16:4خواباندن نوزاد در طول شب، به‌خصوص‌ طی چند هفته نخست بعد از تولد، یکی از چالش‌هایی است که والدین بسیاری با آن مواجه ‌هستند، بنابراین والدین باید تا زمانی ‌که نوزاد به نظم جدید زندگی‌اش عادت ‌کند، صبور باشد چون قطعاً تا آن زمان چندین بار در طول شب از خواب بیدار خواهد شد. 

به همین دلیل، لازم است که از همان ابتدای تولد، نظم درستی برای خواب و زندگی او طرح‌ریزی کنید تا با مشکلات ریشه‌ای درازمدت مواجه ‌نگردید. 

 

متخصصان کودک معتقدند که خواب، کارکردی است که قابلیت تغییرات تدریجی را دارا است اما لازمه این تغییر، تکامل و بلوغ سیستم عصبی است. درحقیقت رشد فیزیکی نوزاد در گرو رشد عاطفی و سیستم عصبی او است. به‌طور معمول، نوزاد هر سه ساعت یک بار در طول شب بیدارمی‌شود. در این میان تغذیه مناسب کودک به شما این امکان را خواهد داد تا این مشکل را تا حد زیادی مدیریت‌ کنید. 

 

در این مقاله، شما با استراتژی‌هایی آشنا خواهید شد که به مدد آن‌ها می‌توانید یک خواب راحت شبانه را اول از همه برای دلبندتان و سپس برای خودتان تضمین‌ کنید. به این ترتیب شما و همسرتان این امکان را خواهید داشت تا در طول شب به اندازه کافی استراحت کنید و روز بعد، با انرژی کامل، فعالیت‌های روزمره خویش را از سربگیرید.

 

1. قبل از خواباندن نوزاد، شکم او را سیر کنید

 

قبل از خواباندن نوزاد، مطمئن شوید که او با سینه یا شیشه شیر کاملاً سیر شده ‌است. به این ترتیب، اگر احیاناً در طول شب چندین بار از خواب بیدار شد، مطمئن هستید که علت آن گرسنگی نیست. در ادامه، بعد از شیر دادن به نوزاد، او را در تختش بگذارید. در این شرایط اگر هم از خواب بیدار شود، آنقدر خواب‌آلود و ناتوان است که عملاً حالی برای گریه ندارد. به این ترتیب مشاهد می‌کنید که با این ترفند، نوزاد راحت‌تر از هر زمان دیگری به خواب می‌رود. 

 

2. ساعت خواب را برای نوزاد زیبا و دلنشین کنید

 

این‌که کودکان برای خوابیدن مقاومت ‌کنند، کاملاً طبیعی است، بنابراین پیشنهاد می‌شود برای زمان خواب کودکتان برنامه‌ای جالب و منسجم ترتیب دهید تا هر وقت که ساعت خوابش فرارسید، خودبه‌خود به رختخواب برود. 

 

به عنوان مثال برای دلبندتان داستان تعریف‌ کنید یا برای چند دقیقه‌ای قبل از خواب با او بازی کنید یا حتی یک تابلوی مصور تهیه نمایید و هر شب قبل از خواب، قسمتی از آن‌ را با هم رنگ بزنید. به‌خاطر داشته باشید که رمز موفقیت در شکل‌گیری عادات درست کودک، مداومت و صبر شما خواهد بود. 

 

3. کودک را زود بخوابانید

 

اغلب والدین بر این باورند که اگر کودک زود بخوابد، صبح نیز زودتر از خواب بیدار می‌شود و همه را به دردسر می‌اندازد، درحالی‌که این باور از اساس اشتباه است. اگر نوزادان و کودکان کم‌سن و سال‌تر، شب حدود ساعت 8 بخوابند، معمولاً روز بعد تا دیروقت در خواب ناز خواهند بود.

 

درنتیجه اگر این عادت خوب زود خوابیدن را در کودکتان نهادینه کنید، او نیز در دوران مدرسه و زمانی ‌که باید هر روز زود از خواب بیدار شود، مشکلات کمتری خواهد داشت. 

 

4. ویژگی‌های کودک را متناسب با سن و سال او شناسایی‌ کنید

 

مدت زمان بیداری نوزادانی که تازه متولد شده‌اند، معمولا 20 تا 30 دقیقه است. بعد از سه تا چهار ماه، این زمان تقریباً به یک ساعت می‌رسد. دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند که دقیقاً بدانید چه موقع به او شیر بدهید یا پوشکش را تعویض کنید تا خواب بهتر، آرام‌تر و نیز طولانی‌تری را تجربه کند. 

 

5. از هرگونه تحریک نوزاد جداً خودداری کنید

 

برای نوزادی که تازه چشم به این جهان گشوده، همه چیز جدید است و می‌تواند مجموعه حواس او را تحریک ‌کند. به همین دلیل، زمانی‌ که موعد خواب نوزاد فرا می‌رسد، باید هر جسم سرگرم‌کننده‌ای که در حوزه دید او قرار دارد و به نوعی حواس وی را پرت می‌کند را پنهان کنیم. 

 

پیشنهاد ما به شما این است که برای نوزادتان فضایی آرام، تمیز و راحت آماده کنید، فضایی که در آن، اجسام رنگی یا صدادار جایی نداشته باشند. به این ترتیب، سیستم عصبی وی در کوتاه‌ترین زمان ممکن آرام می‌گیرد و او نیز سریع به خواب می‌رود. 

 

6. ملحفه‌پیچ کردن بدن نوزاد یا به قول معروف قنداق کردن او

 

یکی دیگر از ترفندهایی که به نوزاد کمک می‌کند تا تمام طول شب را در خواب سپری کند و بیدار نشود، این است که تشک، پتو و نیز متکایش در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند. از آنجا که نوزاد از محیط آرام، مطمئن و نیز راحت رحم مادر خارج شده ‌است، نیازمند مکانی است که تقریباً همان شرایط را برای وی فراهم سازد و کماکان دوست دارد که همان حس و حال احاطه‌شدن را دوباره تجربه ‌کند. 

 

به همین دلیل، می‌توان نتیجه گرفت که اگر نوزاد به همان ترتیبی که در شکم مادر و در محیطی بسته احاطه شده بود، بعد از تولد نیز در ملحفه یا قنداقی، قرار داده شود، قطعاً حس و حال بهتری خواهد داشت، مخصوصاً هنگام خواب. با قنداق‌پیچ کردن نوزاد، دیگر ترس این را نخواهید داشت که در طول شب پتو یا ملحفه‌اش کنار برود و احیاناً سرما بخورد و به این ترتیب، نوزاد در تمام طول شب گرم و راحت خواهد بود. 

 

7. قبل از خواب به نوزاد کمک کنید تا آرامش پیدا کند

 

همانند بزرگسالان، نوزادان نیز نیاز دارند تا میان زمان خواب و فعالیت‌شان فاصله‌ای بیافتد. زمانی‌که دلبندتان را به رختخواب می‌برید، تلویزیون را خاموش کنید، اگر احیاناً به موسیقی گوش می‌دهید، صدای آن‌ را کم یا تلفن همراه خود را بی‌صدا کنید. مطمئن شوید که اتاق نور ملایمی دارد و دمای آن نیز کاملاً مناسب است. 

 

اگر دلتان می‌خواهد که کودکتان تمام شب را به آرامی بخوابد، لازم است که شما و همسرتان نیز کاملاً آرامش داشته باشید. بچه‌ها تنش و ناآرامی شما را کاملاً حس می‌کنند و درنتیجه به سختی به خواب می‌روند، بنابراین از زمان خواب دلبندتان استفاده کنید و خودتان نیز برای ساعاتی استراحت کنید و فعالیت‌های خود را متوقف سازید.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: Fetreparents.com

معایب و مزایای خوابیدن بچه‌ها کنار والدین

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو