پاسخ به مهم‌ترین سوالات والدین درباره فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشگیری از کرونا
10 تیر 1399 ساعت: 14:4تقریبا همه پدرها و مادرها تاکنون این نکته را شنیده‌اند که برای آهسته‌تر کردن روند شیوع کووید-19، جدی گرفتن فاصله‌گذاری اجتماعی یا فیزیکی همچنان ضرورت دارد، اما بسیاری از والدین همچنان سوالات مختلفی درباره فاصله‌گذاری اجتماعی دارند و بعضا به‌دلیل بی‌اطلاعی از پاسخ‌های متناسب با این سوالات، در موقعیت‌های سخت و چالش‌برانگیزی قرار می‌گیرند. 

در ادامه این مطلب به مهم‌ترین این سوالات می‌پردازیم. 

 

آیا بچه‌های من می‌توانند به دیدار پدربزرگ و مادربزرگ‌شان بروند؟ 

 

اگرچه همه افراد در معرض خطر مواجهه با عوارض جبران‌ناپذیر و خطرناک کروناویروس و حتی مرگ در اثر آن مواجه هستند، اما آمارهای فعلی نشان می‌دهند که کووید-19 خصوصا برای افراد بالای 60 سال خطرناک‌تر است. به همین دلیل هم سازمان‌های معتبر بین‌المللی از مردم خواسته‌اند که از محیط زندگی سالمندان و خصوصا از خانه‌های سالمندان و دیگر مراکز مراقبت و نگهداری از سالمندان دور بمانند، مگر این‌که مجبور باشند کمک‌های حیاتی و خاصی را به سالمندان ارائه دهند. 

 

بسیاری از دولت‌ها نیز به مردم توصیه کرده‌اند که به‌جای ملاقات حضوری با سالمندان، از تماس تلفنی یا تماس‌های اینترنتی تصویری برای دیدار با آنان استفاده کنند. حتی اگر فکر می‌کنید که خانواده شما هیچ مشکلی از نظر سلامتی ندارد، باز هم احتمال مبتلا بودن شما و خصوصا فرزندان‌تان به کووید-19 بدون علامت وجود دارد و دیدار حضوری می‌تواند این ویروس را به‌راحتی به سالمندان منتقل کند. 

 

آیا بچه‌ها می‌توانند در خانه همدیگر بازی کنند؟ 

 

با توجه به تعطیلی مدرسه‌ها و دورکاری بعضی از والدین در وضعیت فعلی، بعضی از پدرها و مادرها تصمیم می‌گیرند که تعدادی از دوستان فرزندشان را برای بازی کردن به خانه خودشان دعوت کنند، اما متاسفانه باید بگوییم که چنین کاری قطعا اهداف فاصله‌گذاری اجتماعی یا فیزیکی را زیر پا می‌گذارد. همان‌طور که متخصصان تاکنون بارها تاکید کرده‌اند، هر بچه‌ای می‌تواند کاملا سالم به نظر برسد ولی حامل کروناویروس باشد. 

 

افزون بر این‌ها باید بگوییم که حتی اگر فقط یک دوست فرزندتان را به خانه دعوت کنید، باز هم نهایتا بین دو کودک ارتباط برقرار می‌شود و احتمال منتقل شدن کروناویروس به طرفین و از طریق آنها به اعضای خانواده افزایش می‌یابد. این چرخه همین‌طور ادامه می‌یابد و به‌راحتی در مدت‌زمان کوتاهی می‌تواند افراد زیادی را مبتلا کند، بنابراین متخصصان به همه پدرها و مادرها توصیه می‌کنند که تا اطلاع ثانوی از برگزاری جشن‌ها و مهمانی‌های مختلف برای کودکان خودداری کنند و به بهانه‌هایی مانند جشن تولد هرگز به برگزاری جشن‌های دوستانه برای بچه‌ها رضایت ندهند. 

 

آیا می‌توان بچه‌ها را به زمین‌های بازی برد؟ 

 

هر سال همزمان با گرم‌تر شدن هوا، بسیاری از والدین تصمیم می‌گیرند که بچه‌های خردسال را برای تفریح به زمین‌های بازی ببرند، اما اگر زمین بازی مورد نظرتان شلوغ باشد، قطعا باید از این کار صرف‌نظر کنید. اگرچه بچه‌ها در زمین‌های بازی در فضای آزاد هستند، اما همچنان نزدیک به همدیگر بازی می‌کنند و به‌راحتی می‌توانند ویروس را به یکدیگر انتقال دهند، خصوصا اگر موقع فعالیت‌های بدنی سرفه کنند. بسیاری از کشورها به همین دلیل و دلایل دیگر تصمیم گرفته‌اند که زمین‌های بازی را همچنان بسته نگه دارند. 

 

علاوه بر این‌، همچنان ممکن است که ریزقطرات مختلف روی میله‌های فولادی تجهیزات زمین‌های بازی باقی بمانند و کودکان را آلوده کنند، بنابراین حتی اگر کودک شما دست‌هایش را قبل از رفتن به زمین بازی و بعد از پایان بازی بشوید، شما نمی‌توانید تماس او با تجهیزات زمین‌های بازی را کنترل کنید. ضمنا باید بگوییم که اگر در شرایط فعلی به مکان‌های بازی سرپوشیده برای سرگرم کردن فرزندتان فکر می‌کنید، شدیدا کودک و خودتان را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می‌دهید. 

آیا بچه‌های من می‌توانند خارج از خانه با دوستان‌شان بازی کنند؟ 

 

همان‌قدر که جمع شدن بچه‌ها در خانه یکی از والدین‌ برای بازی کردن خطرناک است، بازی کردن آنها در فضای بیرون از خانه نیز خطر بالایی دارد. توجه داشته باشید که کودکان در اکثریت قریب به اتفاق بازی‌ها در فاصله بسیار نزدیکی نسبت به همدیگر قرار می‌گیرند، درحالی که این مساله شدیدا آنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. متاسفانه بازی‌های دارای توپ مانند فوتبال، بسکتبال و والیبال هم می‌توانند با انتقال خیلی راحت ذرات ویروسی همراه باشند. 


به یاد داشته باشید که حتی اگر بچه‌ها دست‌هایشان را قبل و بعد از بازی بشویند، باز هم درحین بازی صورت‌شان را لمس می‌کنند و چشم‌هایشان را می‌مالند. حتی در موقعیت‌های هیجانی نیز مقداری از بزاق دهان بچه‌ها به‌طور غیرارادی به فضای اطرافشان پخش می‌شود، بنابراین با این‌که ما هم اهمیت بازی کردن بچه‌ها با یکدیگر را درک می‌کنیم، اما هنوز زمان این کار فرا نرسیده است. 

 

آیا می‌توان شیردهی به نوزاد را ادامه داد؟ 

 

اکثریت پزشکان درحال حاضر به مادران شیرده توصیه می‌کنند که شیردهی به نوزادان شیرخواره را ادامه دهند. شیر مادر نه‌تنها بهترین منبع غذایی برای نوزادان است، از نوزاد در مقابل بیماری‌های زیادی محافظت می‌کند. البته هنوز هم جنبه‌های ناشناخته زیادی درباره کووید-19 وجود دارد. پس بسیار مهم است که قبل از دست زدن به نوزاد یا وسایل او حتما اصول بهداشتی ضروری مانند شست‌وشوی صحیح دست‌ها را جدی بگیرید. 


اگر هم در دوران شیردهی به نوزاد به کروناویروس مبتلا شدید یا مشکوک به ابتلا بودید، باید با پزشکان مربوطه و همچنین متخصص کودکان خودتان در تماس باشید تا در مورد شیردهی به نوزاد فقط براساس دستورالعمل‌های آنان عمل کنید. 

 

مطالعات اولیه نشان داده‌اند که کروناویروس در شیر مادر شناسایی نشده است، اما به‌دلیل ناشناخته بودن این ویروس، حتی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) نیز هیچ توصیه‌نامه رسمی و مشخصی را درباره شیردهی منتشر نکرده است. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: Verywell Family

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو