زنان و مردان ایرانی چربی‌خون بالا دارند
10 تیر 1399 ساعت: 11:4ایران یکی از کشورهای دارای سطح بالای چربی‌خون بد در جهان است. میانگین چربی‌خون بد که بهتر است کمتر از ۷۰ میلی‌گرم باشد، در مردان ایرانی، حدود ۱۲۴ میلی‌گرم و در زنان حدود ۱۲۰ میلی‌گرم است که نسبت به 4 دهه گذشته نسبتا ثابت مانده‌اند. 
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، هفته گذشته این آمارها را بیان کرد و آن را نتایج بررسی چربی‌خون ایرانیان در یک مطالعه جهانی دانست. به گفته دکتر ملک‌زاده، سطح کلسترول کلی خون در مردان را ۱۶۷ میلی‌گرم و زنان ۱۷۴ میلی‌گرم است که نسبت به 4 دهه گذشته، تقریبا ثابت مانده و کاهش چشمگیری نداشته است.

دکتر ملک زاده که رهبر مطالعات «کوهورت گلستان»، «کوهورت پرشین» هم هست،توضیح داد که میانگین چربی‌خون خوب که بهتر است حدود ۶۰ میلی‌گرم باشد، در مردان ایرانی 5/42 میلی‌گرم و در زنان ایرانی 7/48 میلی‌گرم است که این میزان در سال ۱۹۸۰ به ترتیب برای مردان و زنان کشور، ۴۱ و ۳۹ میلی‌گرم بوده است. این درحالی است که نیمی از مرگ‌‌ها در کشور، مرگ زودرس یعنی زیر 70 سال است و سکته‌‌های قلبی و مغزی علت نیمی از مرگ‌‌های زودرس در کشور است.

همچنین سالانه بیش از ۱۵۰ هزار نفر بر اثر سکته قلبی و مغزی جان خود را از دست می‌دهند که چربی‌خون بالا در ایجاد زمینه مناسب برای بروز سکته‌‌های قلبی و مغزی و کبد چرب نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای دارد.دکتر ملک زاده در تشریح این مطالعه جهانی به این نکته هم تاکید کرد که «چربی‌خون بالا» و «فشارخون بالا» با هم، نقش بسیار اساسی در وقوع بیش از ۴۰ هزار مرگ زودرس (زیر ۷۰ سال) و حدود ۱۰ هزار مرگ خیلی زودرس (زیر ۵۰ سال) در ایران دارند. 

رییس پژوهشکده بیماری‌‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، عوامل ابتلا به چربی‌خون بالا را علاوه بر علل ارثی و ژنتیکی، پرخوری، اضافه وزن و چاقی، مصرف غذاهای پرچرب و رژیم غذایی پرکربوهیدرات، نداشتن تحرک کافی و ورزش نکردن، مصرف بالای نمک، مصرف الکل، استعمال سیگار، مصرف زیاد گوشت قرمز، مصرف کم میوه‌‌ها و سبزیجات تازه و نیز افزایش سن بیان کرد.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران بر همین اساس، کنترل چربی‌خون بالا را با انتخاب شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و انجام آزمایش‌‌های لازم به‌ویژه برای افراد پرخطر (افراد دارای سابقه خانوادگی مرگ زودرس ناشی از سکته‌‌های قلبی و مغزی)، بسیار ضروری توصیف کرد و گفت: « لازم است تمام ایرانیان بالای ۳۵ سال، علاوه بر اندازه گیری قندخون، فشارخون و چربی‌خون خود را نیز چک کرده و در صورت بالا بودن سطح این ۲، برای درمان اقدام کنند. در این مورد، به ویژه «چربی‌خون بد» که در ایران به LDL معروف است، بهتر است به عدد زیر ۷۰ میلی‌گرم کاهش پیدا کند.» معاون تحقیقات وزیر بهداشت، نقش استاتین‌‌ها (داروهای کاهنده چربی‌خون بالا) را در کنترل چربی‌خون بسیار مهم دانست: «مصرف استاتین‌‌ها سالانه از ده‌‌ها هزار مورد سکته قلبی و مغزی در جهان پیشگیری می‌کند. نتایج مطالعات علمی نشان داده است که مصرف مستمر استاتین‌‌ها، پیشرفت بیماری کبد چرب را کنترل می‌کند.»

رئیس پژوهشکده بیماری‌‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از داروهای موثر در کنترل «چربی‌خون و فشارخون» که بر اساس پژوهش‌‌های دقیق این پژوهشکده تولید و نتایج آن در مجله معتبر بین المللی «لنست» منتشر شده و هم اکنون در داروخانه‌‌های ایران موجود است را قرص «پلی پیل» دانست و افزود: «با مصرف روزانه یک قرص «پلی پیل» با تشخیص و تجویز پزشک، می‌توان از افزایش چربی‌خون بد و بالا رفتن فشارخون پیشگیری کرد.»

 این مطالعه با مشارکت ۸۰ محقق از ۴۰ مرکز تحقیقاتی وابسته به ۳۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور انجام شده. به گفته دکتر ملک زاده، در مطالعه جهانی «بررسی روند تغییرات چربی‌خون در ۲۰۰ کشور دنیا، طی نزدیک به 4 دهه گذشته ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۸»، اطلاعات ایران، یکی از قوی‌ترین و وسیع‌ترین داده‌های این مطالعه و حاصل دقیق‌ترین و مهم‌ترین مطالعه چربی‌خون ایرانیان است که با آزمایش بیش از ۲۲۵ هزار فرد شرکت‌کننده سالم به دست آمده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو