آیا شستشوی روزانه موها مضر است؟
6 تیر 1399 ساعت: 23:4افراد بسیاری عادت دارند که هر روز موهایشان را بشویند. اما آیا شستشوی روزانه موها، مفید است یا باید شامپو زدن به موها را با فاصله چند روزه انجام داد؟ آیا این شستشوی روزانه، خطری برای موها به همراه دارد؟ آیا فرآورده‌هایی که برای شستشو استفاده می‌شوند، به موها آسیب می‌رسانند؟

امروزه نظرات مختلفی برای این قضیه وجود دارد. عده‌ای بر این باورند که شستشوی روزانه موها امری لازم و ضروری است چون به این وسیله از تجمع و تکثیر باکتری‌ها روی پوست فرق سر جلوگیری می‌شود اما عده دیگر اکیداً توصیه می‌کنند که شامپو زدن و شستشوی موها به حداقل ممکن رسانده شود. 

 

شستشوی روزانه موها، آنقدرها هم بد نیست!

 

برای تعیین تعداد دفعات شستشوی موها در هفته، توجه به طبیعت، نوع مو و نیز کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ‌عواملی که شما را تشویق می‌کند تا هر روز موهای خود را بشوید، به قرار زیر است:

 

* شوره سر: اغلب اوقات، شوره سر از نوعی قارچ کوچک ناشی می‌شود. این قارچ به نوسازی پوست فرق سر سرعت می‌بخشد. درادامه، سلول‌های پوست فرق سر، پوسته پوسته  و به شکل شوره به موها متصل می‌شوند.

 

* چرب شدن سریع موها: یکی دیگر از دلایلی که به شستشوی روزانه موها ختم می‌شود، چرب شدن سریع آن‌ها است. زمانی‌ که سبوم بیش از حد معمول تولید می‌شود، نوعی اختلال در سطح پوست بوجود می‌آید که در پی آن، ریشه‌های مو به مرحله خفگی می‌رسند و موها نیز ظاهری چرب به خود می‌گیرند. در این وضعیت، نشستن موها ممکن است تعادل پوست سر را مختل کند و به خارش شدید آن ختم شود. به همین دلیل، شستشوی روزانه برای این نوع موها به نظر حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است. 

 

برای شستشوی روزانه موها از چه شامپویی استفاده کنیم؟

 

اگر به علت چرب بودن موها، مجبور هستید که هر روز آن‌ها را بشویید، ترجیحاً از یک شامپوی ملایم کهpH خنثی دارد استفاده کنید چون این دسته شامپوها تعادل پوست سر را حفظ می‌کند. اما اگر شامپوی ضدشوره مصرف می‌کنید، حتماً از محصولات بیو کمک بگیرید. 

 

مصرف شامپوها و شوینده‌هایی که حاوی فتالات، پارابن، سیلیکون و نیز پلوکسامر184 هستند را محدود کنید چون این مواد فعالیت غدد درون‌ریز را با مشکل مواجه می‌کنند.

 

چند بار در هفته موها را بشوییم؟

 

تعداد دفعات شستشوی موها با نوع موها ارتباط مستقیم دارد. به عنوان مثال اگر موهای شما به‌طور طبیعی خشک است، دو بار در هفته کفایت می‌کند، اما اگر موهای شما چرب است، ایده‌آل آن است که آن‌ها را سه بار در هفته و با یک شامپوی بیو شستشو دهید. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: marieclaire.fr

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو