وقتی باید با ویروس کرونا در خانه مبارزه کنید
6 تیر 1399 ساعت: 11:4اگر عزیزی در خانه به کووید-19 مبتلا شد، چندین مرحله برای آن وجود دارد که می‌توانید به بهبود آن شخص کمک کنید.
سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل سریع، برای رفع نیاز در مراقبت امن خانگی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا با علائم خفیف و اقدامات بهداشتی عمومی مرتبط را ارائه داده است.

علائم خفیف شامل تب درجه پایین، سرفه کردن، ضعف، بی‌قراری یا گلودرد بدون علائم هشداردهنده مانند تنگی نفس یا مشکل تنفسی. افزایش مشکل تنفسی مانند خلط یا خونریزی از حلق و علائم دستگاه گوارش مانند حالت تهوع، استفراغ و اسهال، وضعیت روانی مانند سردرگمی یا بی‌حالی.

اگر عزیزی در خانه به کووید-19 مبتلا شد، چندین مرحله برای آن وجود دارد که می‌توانید به بهبود آن شخص کمک کنید.

اولین و مهمترین مورد: مستقیما با او در تماس نباشید و ارتباطتان را با او محدود کنید. در هر موقعیتی فاصله‌تان را با او حفظ کنید.

دکتر ترنر اورتون، پزشک و استادیار دانشگاه آلاباما در بیرمنگام اظهار داشت: «در صورت امکان، در اتاق جداگانه بخوابید، از سرویس بهداشتی جدا استفاده کنید و به طور کلی او در اتاقی به دور از سایر افراد خانواده باشد.» به توصیه او، ماسک بزنید و مرتبا دستتان خود را با آب و صابون بشویید؛ اما آن عزیز را کاملا تنها نگذارید. اورتون در مجله خبری دانشگاه گفت: «مرتبا او را تحت نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که حالش خوب است و مطمئن شوید که به حد کافی مایعات و غذا می‌خورند.»

مراقب باشید که آنها علائمی نداشته باشند که سطح اکسیژن ناکافی را نشان می‌دهد: مثل لب‌های کبود، کبودی انگشتان پا یا دست، سردرد مداوم، تفکر آرام، تب بالا و تنگی نفس در حالت استراحت و عدم توانایی در صحبت کردن.

به یاد داشته باشید: شما حتی اگر علایمی هم نداشته باشید، می‌توانید به این بیماری دچار باشید.

اورتون گفت: «اما اگر علائمی ندارید، نیازی به آزمایش نیست. مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده توصیه می‌کنند، دوران قرنطینه آن عزیز را تا 14 روز رعایت کنید تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. افراد مبتلا به کووید-19 خفیف می‌توانند برای رفع علائمشان از داروی خانگی و بدون نسخه پزشک مثل استامینوفن یا ایبوپروفن برای رفع سردرد و تب استفاده کنند.

بنا به نظر اورتون «من توصیه می‌کنم از داروی بدون نسخه استفاده کنند، در مواردی که به خصوص در هنگام خواب دچار التهاب سینوس یا احتقان بینی هستند و در صورت بروز سرفه، داروی ضدسرفه مصرف کنند و اگر اسهال مهمترین عامل بیماری باشد، داروهای ضداسهال توصیه می‌شود.»

مترجم: مهتا زمانی‌نیک
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو