دلایل جالبی برای چرب بودن موها
4 تیر 1399 ساعت: 23:4عده‌ای این باور اشتباه را دارند که شستن موها از چرب شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. اما در واقع، وقتی هر روز موها را با شامپو شستشو می‌دهید، زمینه را برای نابودسازی چربی‌های طبیعی موجود در پوست سر فراهم می‌آورید.

افرادی که عادت دارند هر روز موهایشان را بشویند، معمولاً موهای چربی دارند، اما چرا برخی از موها به سرعت چرب می‌شوند؟ چرا عده‌ای موهای چرب دارند؟ در این مقاله ما بر آن هستیم که این موضوع را از پایه برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

موهای شما چرب است چون بیش از حد به آن‌ها دست می‌زنید


این موضوع دقیقاً شبیه زمانی‌ ست که مدام به پوست صورتتان دست می‌زنید. درحقیقت دستکاری موها، سبوم را از ریشه به سمت نوک موها هدایت می‌کند. درنتیجه، مجموعه موها چرب می‌شوند، بنابراین اگر از آن دست افرادی هستید که چنین عادتی دارید، آن‌ را ترک کنید.

 

هر اندازه موها را بیشتر بشویید، آن‌ها چرب‌تر می‌شوند


عده‌ای این باور اشتباه را دارند که شستن موها از چرب شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. اما در واقع، وقتی هر روز موها را با شامپو شستشو می‌دهید، زمینه را برای نابودسازی چربی‌های طبیعی موجود در پوست سر فراهم می‌آورید.

 

در ادامه پوست فرق سر شما برای این‌که چربی‌های از دست رفته را برگرداند، چربی بیشتری تولید می‌کند،  بنابراین تا جایی که برایتان امکان دارد، موها را هر دو یا سه روز درمیان شستشو دهید تا استحکام و شادابی موها حفظ گردد. 

 

افراط در مصرف نرم‌کننده‌ها نیز به چرب شدن موها می‌انجامد!

 

در مصرف نرم‌کننده‌های مو محتاط باشید چون اگر محصولی استفاده کنید که بیش از اندازه قوی یا برای نوع موی شما سنگین باشد، این احتمال وجود دارد که ساقه‌های مو نیز سنگین شوند و ظاهری چرب به خود بگیرند. 

 

توصیه دیگری که درخصوص مصرف نرم‌کننده‌های مو می‌توان ارائه داد این است که حتماً بعد از استعمال، موها را به خوبی آب‌کشی کنید تا هیچ رد و اثری از نرم‌کننده در موها باقی نماند. 

 

درنهایت، از مصرف نرم‌کننده روی ریشه موها اجتناب نمایید، بنابراین فرآورده را فقط روی ساقه موها و ترجیحاً نوک موها بمالید تا ریشه‌ها در امان بمانند و چرب نشوند.  

 

شانه زدن بیش از اندازه موها نیز به چرب شدن آن‌ها ختم می‌شود

 

شانه زدن موها تولید چربی‌های طبیعی را در سطح پوست سر افزایش می‌دهد. این پدیده در وهله نخست، جالب است چون ظاهری براق به موها می‌دهد اما به سرعت موها چرب و غیرقابل تحمل می‌شوند، بنابراین هنگام شانه زدن نیز درست مثل مورد نرم‌کننده مو، فقط ساقه و نوک موها را شانه بزنید خصوصاً اگر عادت دارید که چند بار در روز موهایتان را شانه کنید.  

 

موهای کثیف مساوی است با موهایی چرب

 

دقت کنید که برس یا شانه موی شما، مکان مناسبی برای تجمع میکروب‌ها و انواع کثیفی‌ها است. بازمانده فرآورده‌های آرایشی مو، آلودگی هوا و نیز خیلی میکروب‌های دیگر به راحتی در برس یا شانه تجمع می‌کنند، بنابراین یک برس چرب و کثیف به راحتی می‌تواند انواع آلودگی‌ها را به موها منتقل کند و درنتیجه موها ظاهری چرب و کثیف به خود بگیرند. در این میان شستشو و پاکسازی مکرر شانه یا برس شخصی، کمک بزرگی به رفع این مشکل خواهد کرد. 

 

برای جلوگیری از چرب شدن موها، برس خود را تمیز کنید

 

این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین هر روز برستان را تمیز کنید. بُرسی که مملو از موهای چرب روز گذشته است ، وقتی دوباره روز بعد روی موها کشیده می‌شود، ناخودآگاه چربی موهای سابق را به پوست فرق سر منتقل می‌کند. بنابراین هر دفعه که موها را برس می‌زنید، برس را از تجمع هر تعداد مویی پاکسازی نمایید. 

 

به شامپوی مصرفی‌تان دقت کنید

 

اگر موهایی چرب دارید، این احتمال نیز وجود دارد که شامپوی مصرفی شما یا هر فرآورده‌ای که برای شستشوی موها استفاده می‌کنید، با نوع و طبیعت موها سازگار نباشد، بنابراین برای پیشگیری از چرب شدن موها، از فرآورده‌هایی که ترکیباتی ملایم دارند کمک بگیرید و حتی‌المقدور سراغ فرآورده‌هایی که یک شبه موها را براق و شفاف می‌کنند، نروید. 

 

پوست فرق سر سالم، کلید غلبه بر چربی مو


فرآورده‌هایی که برای آرایش موها بکار می‌روند معمولاً روزنه‌های پوست فرق سر را مسدود می‌کنند. اما اگر از آن دست افرادی هستید که نمی‌توانید از مصرف این فرآورده‌ها چشم‌پوشی کنید، توصیه ما به شما این است که دو یا چهار مرتبه در ماه از یک شامپوی روشن‌کننده کمک بگیرید تا مجموعه موها سم‌زدایی شود. این قسم شامپو کمک می‌کنند تا پوست فرق سر به آرامی لایه‌برداری شود. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: cosmopolitan.fr
بهترین راهکارهای مراقبتی برای موهای چرب​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو