شانه شما چرا درد می‌گیرد؟
5 تیر 1399 ساعت: 13:4بیماری‌های گوناگونی ممکن است باعث درد و محدودیت حرکت شانه شوند.
مفصل شانه یکی از مفاصلی است که زیاد حرکت می‌کند؛ اما این مفصل با حرکاتی که دارد، زیاد مقاوم نیست و به راحتی صدمه می‌بیند. برای ایجاد مقاومت باید توسط عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها محکم شود. در بعضی موارد در اثر صدمه یا حرکت زیاد و یا بی‌تحرکی منجر به از هم گسیختگی بافت شانه می‌شود.

شانه ساختار پیچیده‌ای از ماهیچه و تاندون هستند(که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند). به کمک این عضو، پشت خود را می‌خارانید، رانندگی می‌کنید یا چیزی را از قفسه برمی‌دارید؛ اما کل این بخش متحرک گاهی ممکن است نتواند درست کار انجام دهد، به همین دلیل است که بسیاری از افراد در برخی مواقع با مشکلات شانه مواجه می‌شوند.

قسمت‌های مختلف شانه

مفصل شانه به سه استخوان متصل می‌باشد: استخوان ترقوه (استخوان سرشانه)، استخوان کتف (تیغه شانه)، استخوان بازو.

شانه دو مفصل دارد که حرکت شانه را آسان می‌کنند. مفصل شانه به شکل توپ و کاسه است و به حرکت شانه به سمت جلو و عقب کمک می‌کند. این مفصل به چرخش بازو نیز کمک می‌کند. استخوان شانه به کمک عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها در جای خود قرار می‌گیرد.

تاندون‌ها، عضلات شانه را به استخوان وصل می‌کنند. رباط‌ها، باعث اتصال استخوان‌های شانه به یکدیگر می‌شوند. همچنین رباط‌ها باعث ثبات و استحکام استخوان می‌شوند. ماهیچه سرشانه، از تاندون‌هایی تشکیل شده است که توپ شانه را در قسمت بالای استخوان کاسه‌ای بازو نگه می‌دارند و توانایی حرکت و استقامت را به مفصل شانه می‌دهد.

مشکلات شانه

اگر شانه‌تان صدمه دیده است و مشکل تنفس یا احساس سفتی در سینه خود می‌کنید، فورا با اورژانس تماس بگیرید، چون از نشانه‌های حمله قلبی است و اگر نمی‌توانید بازویتان را تکان دهید یا دچار تورم ناگهانی یا درد شدید در آن شدید، فورا بخواهید شما را به اورژانس برسانند. اگر درد آنقدرها هم شدید نیست؛ اما آرام نمی‌گیرد یا شانه‌تان متورم، قرمز، بی‌حس یا داغ شده است، به پزشک مراجعه کنید. 
پزشک سوالاتی درمورد علائم بیماری می‌پرسد و معاینه می‌کند تا متوجه شود، آیا می‌توانید بازویتان را به راحتی بچرخانید.

آزمایش‌ها

پزشک ممکن است بخواهد به داخل شانه نگاه دقیق‌تری بیندازد. عکسبرداری با اشعه ایکس هر نوع آسیب وارده به استخوان‌ها را نشان می‌دهد و سی‌تی‌اسکن هم می‌تواند نمای دقیق‌تری را نشان دهد. اسکن، ام‌آرآی یا سونوگرافی نشان می‌دهد که آیا بافت اطراف شانه آسیب‌دیده است؟ 

جراحی آرتروسکوپی

اگر پزشک در مورد علت بیماری هنوز مطمئن نیست و هنوز تشخیص نداده است، ممکن است اینگونه به علت آن پی ببرد:
او بریدگی کوچکی در پوست فرد ایجاد می‌کند و یک لوله باریک را به همراه دوربینی به شانه می‌فرستد. پزشک نه تنها به کمک جراحی می‌تواند عارضه را تشخیص دهد؛ بلکه در بعضی موارد از ابزارهای ویژه‌ای برای ترمیم آن استفاده می‌کند.

بورسیت یا التهاب بورس

کیسه‌های کوچک حاوی مایع به نام بورس اتصالات بین استخوان‌های را محکم می‌کند. اگر بیش از حد شانه‌تان را حرکت می‌دهید، مثل عمل پرتاب در بازی بیس بال یا بلند کردن چیزی به بالای سر، این کیسه‌ها ممکن است ملتهب شوند. وقتی مبتلا به بورسیت هستید، حتی انجام کارهای ساده‌ای مثل لباس پوشیدن یا شانه کردن موها، ممکن است بسختی و با درد همراه باشد.

التهاب تاندون یا تاندونیت

تاندون‌ها مانند کف کفشتان ممکن است به مرور فرسوده شود و از بین برود و در این بیماری، مفاصل ملتهب می‌شود و این عارضه از سایش یا فرسودگی یک یا چند مفصل به وجود می‌آید. آرتریت فقط مفاصل را درگیر نمی‌کند، بلکه ممکن است عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها را نیز دچار کند و از علائم آن درد و کاهش حرکت شانه است. 

تاندونیت حاد یا التهاب تاندون به همراه پارگی

در فعالیت‌هایی که دست بالای سر می‌آید، مانند: تنیس، بیس‌بال و شنا که نوعی از این موارد هستند، به خصوص اگر مدت زیادی است آن را به اشتباه و مداوم یا بدون استراحت کافی انجام می‌دهید. درمان این نوع از تاندونیت، بهتر و راحت‌تر از زمانی است که ساییدگی و پارگی تاندون در طولانی‌مدت اتفاق افتاده است.

پارگی تاندون

معمولا ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی پس از یک چرخش یا پیچ‌خوردگی، در تاندون‌های عضله شانه گردان یا ماهیچه دو سر بازو اتفاق بیفتد، بسیار دردناک است و نمی‌توان شانه را به راحتی حرکت داد. اگر کاملا پاره شده باشد، عضله بازو از استخوان جدا می‌شود و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا درمان شود. با توجه به سن و شدت آسیب‌دیدگی، ممکن است با گذر زمان و توصیه‌های درمانی پزشک، بهبود یابد. با این حال، برخی از پارگی‌های تاندون بدون جراحی بهبود نمی‌یابد.

گرفتگی شانه

کلاهک چرخان بین دو استخوان قرار گرفته است: تیغه شانه و استخوان بازوی فوقانی. بنابراین وقتی متورم می‌شود که معمولا دچار آسیب‌دیدگی یا حرکت بیش از حد شده باشد، بازو را که بالا می‌برید، سرشانه که بخشی از تیغه شانه است، بالا می‌رود، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و بورس زیر عضلات دردناک شده یا آسیب می‌بیند. درنتیجه باعث التهاب بورس، التهاب تاندون و حتی پارگی عضله شود.

دررفتگی مفصل شانه

ضربه ناگهانی یا ساییدگی طولانی‌مدت می‌تواند سر استخوان بازوی فوقانی تا حدی یا کلا از استخوان کتف بیرون بزند که به آن دررفتگی شانه می‌گویند و می‌تواند رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها را پاره کند و دردناک‌تر شود و ممکن است وقتی بازویتان را بالا می‌برید ایجاد درد کند و از جایش بیرون بیاید و احتمالا به مرور دچار آرتروز شوید.

آرتریت

اگر به این مورد مبتلا هستید، معمولا نوعی آرتروز است و اینگونه است که غضروفی که انتهای مفصل شانه را پوشانده و از آن محافظت می‌کند، از بین رفته است. علاوه بر ایجاد درد و تورم، حرکت مفصل سخت می‌شود. این عارضه اغلب در میانسالی بر اثر فرسودگی شروع می‌شود و به مرور زمان وخیم‌تر می‌شود.

شکستگی

ترقوه، استخوان بالای بازو یا تیغه شانه ممکن است بشکند یا ترک بردارد و ایجاد درد شدید، تورم و کبودی کند. افراد مسن ممکن است بر اثر افتادن به زمین؛ اما افراد جوان‌تر به احتمال زیاد بر اثر آسیب در ورزش یا تصادفات رانندگی به آن دچار شوند.

درمان

در تمام آسیب‌دیدگی‌های شانه، درمان یکسان است: استراحت و فیزیوتراپی و ترکیبی از ماساژ و تمرین‌های قدرتی و تمرین‌های ویژه که به بازسازی نیروی شانه و دامنه حرکات آن کمک می‌کند. دارودرمانی نیز موجب تسکین درد و تورم آن می‌شود و گاهی پزشک با تزریق آمپول به شانه به درمان آن کمک می‌کند.

عمل جراحی

همه بیماران نیازی به جراحی ندارند؛ اما استراحت و فیزیوتراپی در بیشتر مواقع موثر است. در موارد خاص مانند پارگی عضله شانه گردان، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد. 

جراحی می‌تواند یک آرتروسکوپی ساده شانه یا عمل لیزری شانه تا جراحی بزرگ مثل تعویض مفصل شانه برای بازسازی شانه باشد.

درمان مشکلات نادر شانه

این بیماری‌ها شامل عفونت، تومور و مشکلات عصبی است. پزشک با تجویز آنتی‌بوتیک می‌تواند عفونت باکتریایی ناشی از بیماری یا زخم آن را درمان کند. تومورها را می‌توان با عمل جراحی درآورد. مشکلات عصبی ممکن است ناشی از یک گره عصبی ساده یا بیماری‌هایی مثل پارکینسون باشد که بر روی سلول‌های مغزی و سلول‌های عصبی اثر می‌گذارد. در این موارد، احتمالا در درمان مشکل اساسی، نیاز به مراجعه به یک متخصص است.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو