چگونه با کودکانمان درباره کرونا سخن بگوییم؟
4 تیر 1399 ساعت: 22:4همه‌گیری ویروس کرونا بخش زیادی از اخبار روزانه را به خود اختصاص داده است و کودکان چه در بحث‌های خانوادگی و چه در صحبت با دوستانشان درباره آن می‌شنوند و شاهد نگرانی بزرگسالان درباره آن هستند.
تعطیلی مدارس هم برای پیشگیری از انتشار کرونا ممکن است نگرانی کودکان را در این باره بیشتر کند. قابل‌انتظار است که کودکان در چنین وضعیتی از والدینشان درباره این بیماری پرسش کنند.

هنگامی که می‌خواهید به پرسش‌های کودکانتان درباره کرونا پاسخ دهید، مراقب باشید که در همان حال که اطلاعات کافی را به آنها می‌دهید، نگرانی‌شان را بیشتر نکنید.

 کودکان تخیل نیرومندی دارند و اگر پدرومادر در این باره با آنها حرف نزنند و آگاهی‌‌های لازم را به آنها ندهند، ممکن است رویدادهای تلخی را در ذهنشان تصور کنند. در مقابل دادن اطلاعات بیش از حد هم ممکن است کودکان را آشفته کند.

کاری که شما باید بکنید این است که مسائل کاملا ضروری برای حفاظت در برابر ویروس را به کودکتان بگویید تا او شناختی درباره ویروس و اثراتش پیدا کند. البته از قبل باید خودتان اطلاعات درست را از منابع قابل‌اعتماد کسب کنید و به پرسش‌های خودتان پاسخ دهید.

قبل از شروع صحبت، از کودکتان بپرسید خودش چه چیزهایی را درباره کرونا می‌داند، تا متوجه شوید چهه مسائلی را باید برای او روشن کنید و او چه پرسش‌هایی در این باره دارد.

به یاد داشته باشید که اگر خودتان درباره همه‌گیری کرونا نگران هستید، باید در هنگام سخن گفتن با کودک آرام بمانید تا الگویی برای او باشید.

گرچه برای دسترسی به آخرین اطلاعات دنبال کردن اخبار شیوع کرونا لازم است، اما همه گزارش‌های خبری در این باره برای کودکان مناسب نیستند و ممکن است آنها را بترسانند. بنابرانی دیدن اخبار را به ساعت‌ها پس از خوابیدن کودکان واگذار کنید یا اخبار را شخصا در نشریات بخوانید.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو