10 ساعت بعد از لاک زدن چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟
برخی مواد موجود در لاک‌ها عملکرد طبیعی هورمون‌ها را مختل می‌کنند
4 فروردین 1399 ساعت: 01:1مانیکور کاری لذتبخش است که اعتماد به نفس را در افراد بالا می‌برد اما چه لاک کلاسیک، چه ژلیش و چه برچسب‌های ناخن، همگی حاوی مواد سمی و مضر برای بدن هستند.
بررسی‌ها نشان داده لاک‌ها حتی انواعی که مرتبط با برندهای معروف و پرفروش هستند حاوی سمومی خطرناکند. از جمله سموم موجود در لاک‌ها می‌توان به ترکیبات مختل‌کننده فعالیت غدد درون‌ریز، TPHP یا تری‌فنیل فسفات، متانال و تولئن اشاره کرد.

این ترکیبات سمی باعث ماندگاری لاک روی ناخن و انعطاف‌پذیری آن می‌شوند. اما در مواجهه با خون، روی هورمون‌ها، متابولیسم و حتی باروری انسان تاثیر منفی می‌گذارند.

در تحقیقی در این زمینه 26 خانم 10 ساعت بعد از زدن لاک مورد بررسی قرار گرفتند و آزمایشات نشان داد میزان TPHP در خون‌شان بالاست.

TPHP یا تری‌فنیل فسفات یک ترکیب ایجاد کننده اختلال در غدد درون‌ریز است. این ماده بعد از لاک زدن در بدن نفوذ و در عملکرد طبیعی هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود خانم‌ها و دختران جوان از زیاده‌روی در لاک‌زدن بپرهیزند.

این ترکیب در دوران بارداری بر جنین اثر منفی می‌گذارد. البته لاک‌هایی هم وجود دارد که فاقد این ترکیب هستند بنابراین اگر لاک‌زدن واقعا برایتان مهم است بهتر است به دنبال محصولات ایمن باشید.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: www.ohmymag.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو