معلوماتتان درباره ویتامین‌ها و مواد معدنی را بیازمایید
4 تیر 1399 ساعت: 00:4ویتامین‌ها و مواد معدنی موادی حیاتی هستند که مصرف آن‌ها به مقدار کم برای کارکردهای بدنی ضروری است.

در این خودآزمایی می‌توانید معلوماتتان درباره آن‌ها بیازمایید:


۱- ویتامین باعث محافظت در برابر سرماخوردگی می‌شود؟ الف- درست ب- نادرست


۲- کدام ماده مغذی باعث محافظت از بینایی با افزایش سن می‌شود؟ الف- زیزانتین و لوتئین در میوه‌ها و سبزی‌ها  ب- روی  ج- ویتامین C و E  د- همه موارد


۳- کلمه ویتامین (vitamin) از چه منشا می‌گیرد؟ الف- از نام ویتالی مینکوف، پژوهشگر روسی که برای نخستین بار ویتامین‌ها را کشف کرد. ب- از کلمات «حیاتی» (vital) و «آمین‌ها»(amines)  ج- ویتومامین (vitumamine) نخستین ویتامینی که کشف شد.


۴- ویتامین B12 انرژی بیشتری به شما می‌دهد. الف- درست ب- نادرست


۵- کدام ویتامین‌ها به حفظ استحکام استخوان‌ها کمک می‌کنند؟ الف- کلسیم ب- ویتامین K ج- منیزیوم و پتاسیم د- همه موارد


۶- تفاوت ویتامین‌ها و مواد معدنی چیست؟ الف- بدن‌های ما ویتامین‌ها را می‌سازد، اما مواد معدنی را نه. ب- ویتامین‌ها از گیاهان و حیوانات منشا می‌گیرند. مواد معدنی از خاک. ج- ویتامین‌ها باعث تولید انرژی می‌شوند؛ مواد معدنی به ایجاد سلول‌های جدید کمک می‌کنند.


۷- رنگ ادرار می‌تواند نشان دهد که مقدار کافی ویتامین دریافت می‌کنید یا نه. الف- درست ب- نادرست


۸- دکترتان ممکن است مکمل ویتامین یا مواد معدنی برای شما تجویز کند، اگر الف- باردار یا شیرده باشید. ب- گیاهخوار مطلق باشید- هیچ غذای حیوانی نخورید ج- برخی از داروها را مصرف کنید د- همه موارد


پاسخ‌ها:


۱- پاسخ گزینه ب است. هنگامی‌که پژوهشگران یافته‌های مربوط به یک بیش از یک دهه پژوهش را بازبینی کردند، دریافتند که ویتامین C در اغلب افراد از سرماخوردگی پیشگیری نمی‌کند. برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که مصرف دوزهای بالای ویتامین C ممکن است باعث بهبود اندکی سریع‌تر علائم سرماخوردگی شود، اما از شدت علائم کم نمی‌کند.


۲- پاسخ گزینه د است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که این ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است خطر دچار شدن به عارضه «تحلیل رفتن لکه زرد شبکیه چشم» (دژنراسیون ماکولا)- علت اصلی نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال را افزایش دهند. رژیم غذایی مملو از میوه و سبزی باید همه این ویتامین‌ها و مواد معدنی را در اختیار شما بگذارد. اما اگر خطر دچار شدن شما این عارضه چشمی زیاد باشد، پزشکتان ممکن است مصرف مکمل این ویتامین‌ها و مواد معدنی و تغییرات سبک زندگی را به شما توصیه کنید و البته سیگار را هم باید ترک کنید.


۳- پاسخ گزینه ب است. دانشمندان در ابتدا تصور می‌کردند که ویتامین‌ها اسیدهای آمینه- واحدهای ساختمانی پروتئین‌ها- هستند و برای همین آن‌ها را آمین‌های حیاتی نامیدند. در حاضر ۱۳ نوع ویتامین می‌شناسیم که برای حفظ سلامت ضروری هستند. اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، دچار کمبود این ویتامین‌ها نمی‌شوید. اما برخی از افراد به‌خصوص آنانی که مصرف برخی از غذاها را محدود می‌کنند، مانند گیاهخواران ممکن است از مصرف مکمل‌های ویتامینی سود ببرند.


 اما به چه مقدار ویتامین نیاز دارید؟ مقدار مجاز و حداکثر مقدار بی‌خطر روزانه مصرف ویتامین‌ها تعیین شده است و می‌توانید به راهنماهای مربوط مراجعه کنید.


۴- پاسخ گزینه ب است. دریافت مقدار کافی ویتامین B12 مهم است. دریافت ناکافی این ویتامین می‌تواند باعث کم‌خونی، اختلال حافظه، اغتشاش شعور و احساس گزگز شدن در دست‌ها و پاها شود. اما شواهدی دراین‌باره وجود ندارد که مصرف این ویتامین توان ورزشی شما را تقویت کند یا به شما انرژی بیشتری بدهد. رژیم غذایی حاوی گوشت، ماهی یا لبنیات باید مقدار کافی این ویتامین را به شما بدهد.


۵- پاسخ گزینه د است. اغلب افراد می‌دانند که کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند. اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که سایر مواد مغذی ازجمله منیزیوم، پتاسیم و ویتامین  K هم برای استخوان‌ها ضروری هستند. اگر در معرض خطر بالای دچار شدن به پوکی استخوان، شکننده و نازک شدن استخوان‌ها، هستید، پزشک شما ممکن است مکمل ویتامین D و کلسیم برای شما تجویز کند.


۶- پاسخ گزینه ب است. بدن شما به ویتامین‌ها برای رشد، گوارش و کارکرد عصبی نیاز دارد. مواد معدنی از کارکرد سلول‌ها حمایت می‌کند و به بخش‌های متفاوت بدن کمک می‌کند کارهایشان را درست انجام دهند. ویتامین‌ها با حروف الفبایی نام می‌برند: A، ‌B، C، D، E و K. نمونه‌هایی از مواد معدنی شامل کلسیم می‌شود که برای ساختن استخوان و لخته شدن خون مهم است و آهن که به انتقال اکسیژن خون کمک می‌کند.


۷- پاسخ گزینه ب است. برخی از ویتامین‌ها ازجمله ویتامین‌های B و C درصورتی‌که بیش‌ازحد نیاز مصرف شوند، ادرار شما را به رنگ نارنجی یا حتی زرد مایل به سبز درمی‌آورند. درواقع کلیه زیادی این ویتامین‌ها را از راه ادرار دفع می‌کند. اما مصرف میزان‌های توصیه‌های شده ویتامین رنگ ادرارتان را تغییری نمی‌دهد.


۸- پاسخ گزینه د است. زنان باردار و شیرده اغلب نیاز بیشتری به مواد مغذی دارند. افرادی دیگری نیز ممکن است برای رفع یک کمبود خاص نیاز مصرف مکمل ویتامین و مواد معدنی داشته باشند. افرادی که رژیم غذایی خاصی مثلاً رژیم غذایی گیاهخواری دارند، ممکن است ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی از غذاهایشان دریافت نکنند. 


سایر افراد ممکن است به علت اشکال در جذب این مواد مغذی دچار کمبود آن‌ها شوند، افراد مبتلابه بیماری التهابی روده، افرادی که برخی از جراحی‌های کاهش وزن روی دستگاه گوارششان انجام‌شده است، افرادی که برخی از داروهای ضد تشنج یا ضد اسید معده را مصرف می‌کنند، افرادی که اغلب آسپیرین دریافت می‌کنند. در این موارد باید با دکترتان درباره لزوم دریافت مکمل مشورت کنید.

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو