خطرات دیر پدر شدن در زندگی
فعالیت بدنی کم، کیفیت مایع منی را کاهش می‌دهد
4 فروردین 1399 ساعت: 00:1طی ۴ دهه گذشته تعداد مردان بالای ۴۰ سالی که صاحب فرزند شده‌اند، دو برابر شده است. اما محققان به‌تازگی تحقیقکردن در مورد اثرات دیر پدر شدن را شروع کرده‌اند.
یکی از مطالعات سال ۲۰۱۸ ، منتشرشده در مجله BMJ، نشان داده است که نوزادان متعلق به مردان ۴۵ تا ۵۴ سال در مقایسه با نوزادان متعلق به مردان ۲۵ تا ۳۴ سال اساسا ۱۴ درصد بیشتر در معرض خطر تولد زودرس و کمبود وزن هنگام تولد قرار دارند.

این درحالی است که تولد زودرس، کودکان را در مقابل مشکلات جسمانی و روانی آسیب‌پذیرتر می‌کند و کمبود وزن هنگام تولد نیز نگهداری از نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را ضروری می‌سازد.

مطالعات قبلی هم نشان داده‌اند که بالا بودن سن پدر، ‌خطر سقط جنین و همچنین مبتلا شدن نوزاد به اوتیسم و اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهد.

چه رابطه‌ای میان سن پدر و سلامتی کودک وجود دارد؟

دکتر مایکل آیزنبرگ (مسئول تحقیق در مطالعه مجله BMJ) از دو امکان صحبت می‌کند: جهش‌های DNA که با افزایش سن مردان در آنان بیشتر می‌شود و آسیب‌هایی که می‌توانند از پیامدهای چاقی، رژیم غذایی غیرسالم، دوری از فعالیت‌های ورزشی و عوامل دیگر باشند.

به‌گفته این محقق، همه این عوامل می‌توانند نوزاد را به خطر بیندازند، اما ما در این مرحله هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم.
دکتر آیزنبرگ قصد ندارد که با یافته‌های تحقیقاتی‌اش مردان بالای 40 سال را از فرزنددار شدن بترساند.

او اشاره می‌کند که اگرچه خطر این عوارض احتمالی با افزایش سن مردان بیشتر می‌شود، اما این خطر به‌طور کلی در سطح پایین باقی می‌ماند.
درواقع، سن مردان در کنار وضعیت سلامتی‌شان است که این رابطه را دقیق‌تر نشان می‌دهد. برای مثال به نظر می‌رسد که مشکلاتی مانند چاقی و جدی نگرفتن فعالیت بدنی، کیفیت مایع منی را کاهش می‌دهد.

درحالی که نمی‌توان زمان را متوقف کرد، اما همه مردان می‌توانند (و باید) مراقبت از خود را جدی بگیرند.
خودمراقبتی نه‌تنها برای سلامتی خود مردان مهم است، بلکه سلامتی فرزندان احتمالی‌شان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دکتر آیزنبرگ می‌گوید: «من با مردانی که می‌خواهند پدر شوند،‌ درباره اهمیت ورزش کردن، داشتن رژیم غذایی سالم و باکیفیت و همچنین حفظ وزن بدن در محدوده سالم صحبت می‌کنم. هر چیزی که بر سلامت قلب مردان تاثیرگذار باشد، بر قدرت بارورسازی آنان نیز تاثیرگذار خواهد بود».

به‌گفته دکتر آیزنبرگ، بیشترین توجهات در زمینه فرزندآوری به خطرات مرتبط با سن و سلامتی مادران اختصاص دارند، درحالی که مردان باید نقش خودشان را در این موضوع بهتر درک کنند و به یاد داشته باشند که فرزندآوری یک مساله دوطرفه است.

اگر سن شما هم بیشتر از ۴۰ سال است و قصد دارید که پدر شوید، بهتر است که سوالات زیر را از پزشک خودتان بپرسید:

۱. آیا وضعیت سلامتی من، خطراتی برای فرزند آینده‌ام خواهد داشت؟ سن، وزن، رژیم غذایی و ورزش در این بخش مهم هستند.

۲. من چگونه می‌توانم توانایی خودم را برای پدر شدن بهتر کنم؟ سیگار، نوشیدنی‌های نامناسب و مواد مخدر، همگی بر قدرت بارورسازی مردان تاثیر منفی دارند. بعضی از داروهای تجویزی هم با این تاثیرگذاری منفی همراه هستند.

۳. آیا مایع منی من به بررسی نیاز دارد؟ این کار برای مطمئن شدن از مطلوب بودن وضعیت مردان،‌ ارزش امتحان کردن دارد). برای مثال، اگر در بررسی منی مشخص شود که تعداد اسپرم‌ها کم هستند، فرد مورد نظر می‌تواند سریع‌تر راه‌حل‌های کمکی را شروع کند.

۴ آیا من بیش از حد برای پدر شدن پیر هستم؟ درحالی که بعضی از خطرات مربوط به سلامتی همراه با افزایش سن مردان بیشتر می‌شوند، اما بدن مردان همچنان می‌تواند در طول زندگی‌شان به تولید اسپرم ادامه دهد، بنابراین اگر مردان در تمام دوره‌های زندگی به وضعیت سلامتی خودشان به‌درستی رسیدگی کنند، در سنین بالاتر هم می‌توانند صاحب فرزندان سالم شوند.


ترجمه: یوسف صالحی
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو