سازمان ملل: نباید به تاثیر مثبت دوران قرنطینه خوش‌بین بود
2 تیر 1399 ساعت: 17:4امسال مطابق برنامه‌های قبلی روز جهانی محیط‌زیست با شعار «تنوع زیستی» با مدیریت سازمان ملل متحد برگزار شد. انتخاب این شعار که موضوع سال محیط‌زیست اعلام شده، به دلیل خطری است که فعالیت‌های مخرب انسان متوجه تنوع گونه‌های زیستی روی کره زمین کرده.
با وجود اعلام شعار تنوع زیستی، روز جهانی محیط‌زیست مانند هر پدیده اجتماعی دیگر، در سایه کرونا قرار گرفت، چرا که همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ باوجود مشکلات زیست‌محیطی خاص خود،‌ نقشی قابل توجه در کاهش تاثیرگذاری انسان بر تغییرات آب و هوایی داشت.

این تغییرات که از خوش‌بینانه‌ترین برنامه‌های هوادار محیط‌زیست هم پا را فراتر گذاشت، نور امیدی در دل همه کسانی روشن کرد که امیدوار بودند با کند کردن روند گرم شدن زمین از تخریب فزاینده محیط‌زیست جلوگیری شود. اجرای مقررات قرنطینه و اعمال محدویت‌های سخت‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا سبب شد تا شمار زیادی از کشورها در اروپا و نیز دیگر نقاط جهان از آسمانی آبی و روشن‌تر و هوایی پاک‌تر بهره‌مند شوند.

مقررات قرنطینه و منع آمد وشد سبب شد تا انتشار گاز کربن در ماه‌های نخست سال جاری میلادی روزانه تا میزان ۱۷ درصد در جهان کاهش یابد.

با این حال برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد هشدار داد که همه‌گیری ویروس کرونا نباید به عنوان یک «پوشش نقره‌ای» برای تغییرات و آب و هوایی تلقی شود؛ به عبارت دیگر سازمان ملل تاکید دارد که نباید آنطور که تصور می‌شود نسبت به تاثیر مثبت محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس بر جو زمین خوش‌بین‌ بود.

به گزارش «سلامت»، اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد روز جمعه در گفت‌وگو با یورونیوز تصریح کرد که برای مبارزه با وضعیت اضطراری موجود ناشی از تغییرات شدید آب و هوایی باید اقدامات بیشتری انجام داد و قرنطینه قطعا راه‌حل این کار نیست.

به گفته این مسوول سازمان ملل متحد، نباید برای محصور کردن انسان‌ها،‌ بستن مدارس و فروپاشی اقتصاد‌ها جشن گرفت.

خانم اندرسن می‌گوید: «اگر هدف رسیدن به توسعه پایدار است این روش به واقع راه‌حل مناسبی نیست.» وی در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با یورونیوز تاکید می‌کند: «راه‌حل به وضوح روشن است، باید به سمت سبز شدن تغییر کنیم و سیاست‌های زیست‌محیطی پاک‌ و سبز‌تر از جمله استفاده از انرژی سبز را در دستور کار قرار دهیم.»

مدیر اجرایی برنامه محیط‌زیست سازمان ملل در ادامه ادامه می‌دهد: «با برنامه‌های تشویقی و بسته‌های محرکی که دولت‌ها در حال حاضر ارائه می‌کنند فرصتی شگفت‌انگیز پیش‌رو است تا به جایی که قبلا بودیم باز نگردیم. باید از کمک‌ها و صندوق‌های مالی حمایتی در جهت تشویق مشاغل و فرصت‌های شغلی سبز، بازسازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها،‌ گسترش پیست‌های دوچرخه در شهرها،‌ روی آوردن به انر‌ژی‌های تجدیدپذیر و همان‌طور که پاکستان انجام داده کاشت گسترده درخت استفاده کنیم.»

تردیدی نیست که اقدامات فردی می‌تواند نقش مهمی در کاهش آلاینده‌های جو زمین داشته باشد، اما آنچه که درنهایت عنصر تعیین‌کننده است، سیاست‌های دولت‌ها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای است. 

از اواسط قرن نوزدهم درجه حرارت سطح زمین به طور متوسط 62/1 درجه فارنهایت (9/0 درجه سانتی‌گراد) افزایش یافته، تغییری که عمدتا به وسیله افزایش دیاکسید کربن و سایر انتشار گازهای گلخانه ای در جو زمین به وجود آمده است. بیشترین افزایش دما در ۳۵ سال گذشته رخ داده است و از سال ۲۰۱۰ میلادی با 5 سال از گرم‌ترین سال‌های تاریخ زمین روبرو بودیم.

سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی اداره کل ملی هوانوردی و فضا ایالات متحده آمریکا (ناسا) و اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا (نوآ) به عنوان گرم‌ترین سال در تاریخ بشریت از قرن نوزدهم به این سو معرفی شد که در طی آن دمای جهانی به میزان 78/1درجه فارنهایت (99/0درجه سانتیگراد) گرمتر از میانگین نیمه قرن بیستم بود.

راهکارهایی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای


زندگی کردن بدون خودرو


تا می‌توانید خودروهای شخصی را بیرون نیاورید و برای رسیدن به مقصد از راه‌های دیگری مانند دوچرخه یا پیاده‌روی یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

استفاده از خودروهای الکتریکی


هر چند در کشور ما با توجه به گرانی خودرو و فقدان فناوری مناسب، این روش دور از دسترس و بلندپروازانه به نظر می‌آید، اما شکی نیست که چاره‌ای نداریم در آینده‌ای نزدیک به آن سمت حرکت کنیم.

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر


این یعنی همان نیرویی که طبیعت با سخاوتمندی در اختیار ما گذاشته و باید برای استفاده از آنها فقط کمی همت و دلسوزی داشت. باد یکی از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی


هرچند در زمان شیوع کرونا بسیاری از افراد برای ورود به وسایل نقلیه عمومی اکراه دارند، کرونا به هر حال روزی تمام می‌شود. پس اگر این روزها وارد وسایل نقلیه عمومی می‌شوید، ماسک را فراموش نکنید.

بازسازی و تعمیرات اساسی خانه


عایق کردن دیوارها و دوجداره کردن خانه‌ها از راه‌های مصرف بهینه انرژی است که هر چند به نظر هزینه‌بر است، درنهایت صرفه اقتصادی هم دارد.

مصرف کمتر گوشت


شاید باورش سخت باشد که یکی از صنایع به شدت آلوده‌کننده محیط‌زیست دامپروری‌ها هستند. این صنایع هم آب فراوانی مصرف می‌کنند، هم برای علوفه دام‌هایشان نیاز به مراتع وسیع دارند و به همین دلیل باید پوشش گیاهی طبیعی زیادی را برای کاشت علوفه پاک کنند و هم گازی که از دستگاه گوارش دام‌ها به جو زمین وارد می‌شود، از گازهای گلخانه‌ای است که باعث افزایش دمای زمین می‌شود. 

به همان دلیل کارشناسان پیشنهاد می‌کنند، برای کمک به کند شدن افزایش دمای زمین، گوشت کمتری مصرف کنیم. این کار به سلامت فردی ما هم کمک می‌کند.

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو