آیا لباس‌ می‌تواند باعث سرایت کرونا شود؟
1 تیر 1399 ساعت: 03:4 دانشمندان می‌گویند احتمال سرایت ویروس از روی سطوح نرم مثل پارچه کمتر از سرایت آن از سطوح سختی است که بسیار لمس می‌شوند، مانند دستگیره درها یا دکمه‌های آسانسور.

اگر پزشک، پرستار یا جزو کارکنان بهداشتی هستید که در بیمارستان بیماران کرونا را درمان می‌کنید، باید پیش از ورود به خانه تمام لباس‌هایتان را درآورید و دوش بگیرید و لباس‌های کارتان را جدا از لباس‌ها دیگرتان نگهدارید تا زمانی که کاملا با آب داغ و مواد شوینده شسته شوند.

 

اما برای یک فرد عادی انجام چنین کاری ضرورت ندارد. شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون، ماسک زدن در فضاهای عمومی و فاصله‌گیری جسمی (۱.۸ متر)  همچنان مهمترین کاری است که در این صورت باید انجام دهید. اگر کسی در خانه‌تان علائم بیماری کرونا را ندارد و از خانه به جز موارد ضروری بیرون نمی‌آورید، شستن لباس‌هایتان را به همان شکل معمول می‌توانید انجام دهید.

 

اگر برای مدتی طولانی در فاصله نزدیکی کسی که  کسی که علائم مشکوکی دارد، بوده‌اید یا  کسی روی لباس‌تان سرفه کرده است، عوض کردن لباس و شستن فوری آن به خصوص اگر سطوح سختی مانند دکمه و زیپ داشته باشد که ممکن است ویروس روی آنها بمانند، کار درستی است.

 

همچنین اگر کارتان در حوزه بهداشت و نظافت عمومی است یا کار فروشگاهی دارید یا هر کار دیگری که در آن به طور مداوم با مردم در تماس هستید، برای رعایت احتیاط هنگامی که به خانه می‌رسید، لباس‌های بیرونی‌تان درآورید و در جایی جدا برای شیفت بعدی کارتان بگذارید یا  آنها را درون ماشین لباسشویی بیندازید و البته بعد از این کار دست‌هایتان را بشویید.

 

برای شستن لباس‌های آلوده بهترین بالاترین دمای آب ماشین لباسشویی را انتخاب و بعد با خشک‌کن با دمای بالا کاملا آنها را خشک کنید.

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو